У будівельної організації на рахунку 26 як готова продукція обліковуються квартири для продажу (оформлені документи, що підтверджують право власності будівельної організації на такі квартири). Чи є в такому разі ця юрособа платником податку на нерухоме майно?
Відповідно до п. 1 розділу XIX ПКУ, з 1 січня 2013 року набрала чинності стаття 265 ПКУ. Згідно з пп. 265.1.1 ПКУ, платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової нерухомості. Підпунктом 14.1.129 ПКУ визначено, що об'єктами житлової нерухомості є будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки. До об'єктів житлової нерухомості, зокрема, віднесено квартири — як ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання.
База оподаткування об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності підприємств, обчислюється ними самостійно виходячи з житлової площі житлової нерухомості на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об'єкт (пп. 265.3.3 ПКУ). Згідно з пп. 265.7.5 ПКУ, юридичні особи, які є платниками податку на нерухомість, самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 1 лютого цього ж року подають податковому органу за місцезнаходженням житлової нерухомості декларацію з податку на нерухоме майно1. У такій декларації річна сума податку розбивається рівними частками поквартально. Якщо житлова нерухомість є новоствореною або нововведеною, декларація має бути подана протягом місяця з дня виникнення права власності на житлову нерухомість. Підпунктом 265.10.1 ПКУ визначено, що податок за звітний рік платники-юрособи мають сплачувати щокварталу авансовими внесками (в сумі платежу за певний квартал згідно з податковою декларацією) до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом. Податок на нерухоме майно сплачується за місцем розташування житлової нерухомості і зараховується до відповідного бюджету.
Таким чином, юрособа — власник об'єктів житлової нерухомості, зокрема квартир, у разі оформлення документів на право власності є платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
У разі продажу таких квартир, тобто переходу права власності на житлову нерухомість від одного власника до іншого протягом календарного року, податок обчислюватиметься для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на квартиру(и). У зв'язку зі зміною власника продавцю слід також подати уточнюючу декларацію з податку на нерухомість та скоригувати податкові зобов'язання, які були задекларовані ним в річній декларації2. Для нового власника — починаючи з місяця, в якому виникло право власності на таку житлову нерухомість (пп. 265.8.1 ПКУ).
1 Форму декларації затверджено наказом Мінфіну від 25.12.2012 р. №1408.
2 Докладніше про це див. у «ДК» №9/2013.
Михайло СТЕПАНОВ, «Дебет-Кредит»