Постанова Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2012 р. у справі №2а-3948/12/2070
ПОЗИЦІЯ МДПI. Надіслала запит про надання інформації, проте відповіді (документів та пояснень) не отримала. Це стало підставою для проведення позапланової перевірки.
ПОЗИЦІЯ ТЗОВ. Запит отримало, але відповіді не надано, оскільки ПКУ звільняє від обов'язку надання відповіді, якщо запит не містить підстав для запиту інформації.
РІШЕННЯ СУДУ. Суд першої інстанції відмовив у позові, оскільки зробив висновок про те, що зміст направленого запиту відповідає вимогам п. 73.3 ст. 73 ПКУ, а підстави для його направлення передбачені і нормами ПКУ, оскільки метою його направлення було з'ясування реальності та повноти відображення в обліку результатів операцій з переліченими контрагентами. Наказ на перевірку є законним.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком. Як вбачається з наданого до матеріалів справи запиту, в ньому є перелік підприємств — контрагентів ТзОВ, щодо яких запитана інформація, перелік документів, який має загальний характер і не враховує особливості господарської діяльності підприємства позивача та відмінності оформлення операцій за різними правочинами та їх відображення в бухобліку. Будь-яких даних про підстави для надіслання запиту цей документ не містить, що свідчить про порушення оформлення запиту, а тому ТзОВ було звільнено від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Оскільки запит про надання документів був оформлений з порушенням приписів п. 73.3 ст. 73 ПКУ і позивач не зобов'язаний був надавати на нього відповідь, то відповідач не мав законних підстав для прийняття оскарженого наказу про проведення перевірки.
ВІД РЕДАКЦІЇ. Зазначимо, що ДПСУ листом від 03.12.2012 р. №3060/0/141-12/А/10-1114/4341 звертає увагу на вимоги щодо оформлення запитів, а саме: запит податкового органу в обов'язковому порядку повинен містити виклад визначених ПКУ підстав отримання інформації. Підстави направлення такого запиту визначені п. 73.3 ПКУ.
Причому під підставами суд розуміє не посилання на відповідні норми ПКУ (пп. 20.1.6, пп. 78.1.1, пп. 78.1.4, статті 72, 73), а, наприклад, якщо запит складається за наявності сумніву щодо відносин з контрагентом, у запиті має бути зазначено, в межах яких заходів ДПI встановлено сумнівність у фактах здійснення операцій; на підставі яких відомостей або документів були встановлені факти сумнівності; сумнівність яких саме операцій була встановлена податковим органом. Без зазначення у запиті наведених відомостей надання повної та обґрунтованої відповіді платником податків практично унеможливлюється (ухвала Харківського апеляційного адмінсуду від 18.10.2012 р. у справі №2а-3677/12/2070).
Підготувала Наталія КАНАРЬОВА, «Дебет-Кредит»