• Посилання скопійовано

Для сплати земельного податку слід зареєструвати право власності на землю

СГД придбав нежитлове приміщення, розташоване на першому поверсі житлового багатоквартирного будинку. Чи потрібно буде сплачувати податок на землю за таке приміщення?

Відповідно до п. 276.1 ПКУ, земельний податок сплачується із земельних ділянок, зайнятих житловим фондом, за ставкою 3% від суми податку, розрахованого за ст. 274 ПКУ (для земельних ділянок, грошову оцінку яких було проведено) або за ст. 275 ПКУ (для земельних ділянок, грошову оцінку яких не було проведено). При цьому, як визначено п. 286.6 ПКУ, за земельну ділянку, на якій розташована будівля, яка перебуває у спільній власності кількох юридичних чи фізичних осіб, земельний податок сплачується (з урахуванням прибудинкової території) кожною з таких осіб:

1) рівними частками — якщо будівля не поділена в натурі. При цьому податок може сплачувати й одна особа за згодою осіб — власників будівлі, якщо інше не встановлено судом;

2) пропорційно до частини будівлі, що належить кожній особі, — якщо будівля перебуває у спільній частковій власності або спільній сумісній власності та поділена в натурі.

Проте, відповідно до п. 286.1 ПКУ, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Отже, для того щоб сплачувати земельний податок, СГД повинен бути зазначений в такому кадастрі як власник цієї земельної ділянки. На жаль, чинне законодавство не дозволяє оформити право власності на ділянку землі, яка перебуває під багатоквартирною будівлею, власником її частини. Тому для того, щоб бути зобов'язаним сплачувати земельний податок, СГД повинен разом із рештою всіх власників будівлі оформити таке право власності в державному земельному кадастрі та отримати відповідний витяг.

На практиці зробити це нелегко. I то лише через підприємства, установи та організації, які здійснюють управління будинками відповідно до Правил №131. Якщо їх немає і власники житлового багатоквартирного будинку не хочуть укладати договір довірчого управління будинком, співвласниками якого вони є, то суб'єкт господарської діяльності не буде платником земельного податку, оскільки не зможе отримати відповідний витяг із земельного кадастру самостійно.

1 Правила управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02.2009 р. №13.

Ганна БИКОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру