• Посилання скопійовано

Оподаткування безоплатної допомоги лікарні

Наше підприємство вирішило надавати безоплатну допомогу лікарням продукцією власного виробництва (меблями). Чи буде така допомога благодійною? Чи нараховується ПДВ у цьому випадку?

Зверніть увагу: пільгу з ПДВ за операціями надання благодійної допомоги встановлено пп. 197.1.15 ПКУ. Цим підпунктом визначено, що звільняються від обкладення ПДВ операції з надання благодійної допомоги, «зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб'єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійництво та благодійні організації».

Відповідно до ст. 1 Закону №5311, «благодійна організація — недержавна організація, головною метою діяльності якої є здійснення благодійної діяльності в інтересах суспільства або окремих категорій осіб згідно з цим Законом».

Стаття 8 Закону №531 вимагає обов'язкової державної реєстрації благодійних організацій. Згідно з п. 8 Положення №3822 благодійним організаціям видається свідоцтво зразка, встановленого додатком 3 до Положення №382.

Отже, якщо лікарня є благодійною організацією (що буває дуже рідко, але теоретично можливо), вона повинна мати відповідне свідоцтво про її держреєстрацію як благодійну організацію. I ця лікарня повинна буде надати копію такого свідоцтва для підтвердження надання їй благодійної допомоги. Якщо свідоцтво не буде надане, операція з безоплатного постачання готової продукції розглядатиметься як звичайне постачання у значенні, встановленому пп. 14.1.191 ПКУ, яке є згідно п. 185.1 ПКУ об'єктом для обкладення ПДВ на загальних підставах і для якого не встановлено жодних пільг.

Зверніть увагу: якщо лікарня все ж таки є благодійною організацією і надасть підтвердні документи, то пп. 197.1.15 ПКУ встановлено особливі вимоги до надання благодійної допомоги товарами, недотримання яких призведе до втрати права скористатися податковою пільгою. Благодійна допомога, яка звільнена від обкладення ПДВ, може надаватися тільки тими товарами, які буде використано благодійною організацією з метою, встановленою ст. 4 Закону №531. Крім того, такі товари має бути промарковано благодійником шляхом нанесення напису «Благодійна допомога. Продаж заборонено».

1 Закон України від 16.09.97 р. №531/97-ВР «Про благодійність і благодійні організації».

2 Положення про порядок реєстрації благодійних організацій, затверджене Постановою КМУ від 30.03.98 р. №382.

Слід врахувати і ще один момент — якщо готову продукцію буде використано для здійснення операцій, звільнених від сплати ПДВ (за ст. 197 ПКУ), то необхідно буде визначити долю ПК з ПДВ, що виник у зв'язку з виготовленням такої готової продукції. Якщо такий ПК з ПДВ ще не було відображено у податковій декларації з ПДВ (наприклад, якщо матеріали на виробництво меблів було придбано в одному місяці з виготовленням таких меблів і їх передачею благодійній організації), то платник податків:

— відображає суму такого ПК, а також решту вартості придбаних з ПДВ товарів/послуг у рядку 10.2 декларацій з ПДВ1;

1 Форму декларації затверджено наказом Мінфіну України від 25.11.2011 р. №1492.

— суму ПК товарів/послуг, які частково використовувалися на виробництво таких меблів, а частково — на виготовлення, наприклад, решти меблів, проданих з ПДВ, потрібно розподілити в порядку, встановленому ст. 199 ПКУ, і відобразити в рядках 15.1 і 15.2 декларацій з ПДВ (із заповненням додатка Д7).

Якщо ж такий податковий кредит з ПДВ вже було відображено у податковій декларації попереднього періоду, то, відповідно до пп. «б» п. 198.5 ПКУ, платник податків повинен нарахувати ПЗ з ПДВ за товарами/послугами, що сформували цей ПК, виходячи з вартості їх придбання.

Ганна БИКОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру