Помер директор, він же учасник ТОВ з більшістю голосів, як бути? Як призначити нового? Тільки після оформлення спадку його спадкоємцями?
На жаль, так: за відсутності іншої особи, уповноваженої діяти від імені підприємства (розпоряджатися майном та коштами), до прийняття спадкоємцями спадщини та одержання ними у нотаріуса свідоцтва про право на спадщину, законного способу призначення керівника ТОВ на зборах учасників немає. Це пояснюється тим, що, відповідно до ст. 60 Закону про господарські товариства1, загальні збори учасників, до компетенції яких належить утворення виконавчого органу товариства, яким є директор, вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники, що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів, чи їхні представники. Скористатися умовами щодо участі у зборах представника неможливо, тому що відповідно до ст. 248 ЦКУ представництво за довіреністю припиняється зі смертю довірителя (тобто зі смертю учасника видана ним довіреність припиняється).
1 Закон України від 19.09.91 р. №1576-ХII «Про господарські товариства».
Держкомпідприємництва ще у листі від 02.07.2001 р. №1-221/4068 зазначав, що лише після отримання свідоцтва про право на спадщину, в якому сказано, що спадкоємець є спадкоємцем частки у статутному капіталі ТОВ, він може звертатися до зборів учасників ТОВ щодо вирішення питання, пов'язаного зі спадкуванням частки померлого учасника: із заявою про прийняття його до складу учасників з часткою, що належала померлому, або про відмову від вступу до товариства і про виплату належних йому сум.
Нагадаємо також, що цих спадкоємців може бути декілька. Наприклад, лише до спадкоємців першої черги закон відносить другого члена з подружжя, що пережив померлого, а також дітей і батьків померлого. Усі ці особи (за їх наявності) успадковують у рівних частках. Окрім цього, між ними може виникнути спір.
Підсумовуючи викладене, зазначимо, що у товариствах, де керівник є учасником із часткою у статутному капіталі, яка перевищує 40%, доцільно призначати заступника директора для того, щоб товариство могло провадити свою діяльність на випадок, якщо з директором «щось станеться», до скликання зборів учасників та призначення нового директора.
Олексій КРАВЧУК, к. ю. н., аудитор