• Посилання скопійовано

Вантажні автоперевезення: без РРО

Наше автопідприємство надає послуги з вантажних перевезень. Зокрема, за замовленнями клієнтів транспортуємо товари, сипкі будматеріали, побутову техніку та меблі. Iнколи клієнти (в основному підприємці та звичайні фізособи) розраховуються за отримані послуги готівкою. Чи слід нам використовувати РРО при одержанні готівкових коштів за надані послуги з перевезень? Чи все-таки при отриманні готівки ми маємо право виписувати касовий ордер?

Відповідно до норм п. 1 ст. 9 Закону про РРО1, ви можете уникнути використання касового апарата. Щоб скористатися винятком, передбаченим згаданим вище пунктом, та не застосовувати РРО, підприємство має дотримуватися трьох обов'язкових умов:

1) реалізовувати продукцію власного виробництва або надавати послуги;

1 Закон України від 06.07.95 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

2) не бути підприємством торгівлі чи громадського харчування;

3) проводячи розрахунки через касу, використовувати прибуткові касові ордери та видавати покупцю квитанції від них.

Крім того, касовий апарат можна не застосовувати, якщо в місці отримання товарів (надання послуг) готівкою не розраховуються (оптова торгівля тощо) (п. 12 ст. 9 Закону про РРО).

У всіх інших випадках при отриманні готівки в касу за послуги перевезення вам необхідно буде використовувати фіскальний пристрій — касовий апарат.

Отже, якщо при наданні послуг з вантажного перевезення ви не отримуєте готівку прямо в авто, а клієнт оплачує надані послуги в офісі до каси вже після надання послуг (або перед тим), то РРО при самому наданні послуг використовувати не треба. З нами погоджуються і спеціалісти Мінфіну, які висловили аналогічну думку в листі від 17.04.2007 р. №31-34000-10-16/7862.

Пункт 1 ст. 3 Закону про РРО зобов'язує застосовувати касовий апарат при проведенні розрахункових операцій. Під розрахунковою операцією розуміють отримання від покупця готівки за місцем реалізації послуг (абз. 4 ст. 2 Закону про РРО). А в місці реалізації послуг у наведеному випадку готівкові кошти не отримуються: їх клієнт сплатить до каси підприємства. Тож виходить, що під час одержання готівки за автотранспортні послуги в касу не відбувається розрахункової операції, а отже, тут РРО теж не треба використовувати.

Тож при отриманні готівки до каси за послуги з вантажних перевезень підприємству використовувати РРО не треба. Але не забувайте, що на суму отриманої готівки слід виписати прибутковий касовий ордер, а відривну квитанцію від цього касового документа передати клієнтові.

Юрій МЕЛЬНИК, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру