Чи треба включати до доходу приватного підприємця — «єдинника» кошти, якими він сам собі поповнив поточний рахунок (відкритий для проведення підприємницької діяльності)? Місцеві податківці стверджують, що слід включати. Чи правомірні їхні твердження?
Пункт 292.1 ПКУ доходом платника єдиного податку (фізособи) визначає дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду:
— у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій);
— у матеріальній або нематеріальній формі (відповідно до п. 292.3 ПКУ).
Приблизно таке саме визначення доходу міститься і в пп. 14.1.56 ПКУ.
Слід зауважити, що до доходу не включаються отримані підприємцем пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить йому на праві власності та відповідно використовувалось у його госпдіяльності.
Виходячи з визначення, наведеного вище, доходами вважатимуться грошові надходження від усіх видів діяльності.
Стверджувати, що власні кошти підприємця, які були внесені ним на свій же банківський рахунок, — це дохід, отриманий у грошовій формі від господарської діяльності, буде некоректно. Адже цілком імовірно, що колись (у попередніх податкових періодах) такий підприємець ці кошти вже показував як свій дохід, або ж він їх отримав у спадок, чи це готівка, отримана ним від реалізації своєї нерухомості.
Додатково за тлумаченням поняття «дохід» можна звернутися до П(С)БО 151. Як там зазначено, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що приводить до зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови що оцінка доходу може бути достовірно визначена (див., зокрема, п. 5 П(С)БО 15).
1 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку «Дохід», затверджене наказом Мінфіну України від 29.11.99 р. №290.
Зрозуміло, перекладання підприємцем готівкових коштів з власного сейфа (чи з банки) на власний банківський рахунок (для ведення господарської діяльності) ніяк не збільшує активи або зменшує зобов'язання, які приводять до зростання власного капіталу підприємця. Тож про який дохід тут може йти мова?!
Та, на жаль, податківці невблаганні. Так, у розділі 230.04 ЄБПЗ міститься таке роз'яснення: «Власні кошти, внесені на розрахунковий рахунок, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, включаються до доходу фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку».
Їхня аргументація проста: оскільки такі надходження не зазначені в переліку доходів, які можна не включати до доходу платника єдиного податку (п. 292.11 ПКУ), значить, їм місце в доходах. В унісон з цими твердженнями висловлено думку і у листі ДПСУ від 23.08.2012 р. (див. у «ДК» №37/2012).
Тому цілком імовірно, що вам доведеться відстоювати своє право не показувати дохід за власними коштами, які були внесені на свій же поточний рахунок.
Для уникнення такого несправедливого «доходу» радимо діяти так:
— минаючи власний розрахунковий рахунок, сплатити за товари/послуги готівкою в касу продавця (навіть порушення підприємцем обмеження готівкових розрахунків в 10 тис. грн до жодних санкцій не призведе (див. п. 2.3 Положення про касові операції1);
1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. №637.
— якщо продавець все-таки хоче отримати кошти на свій рахунок, то завжди можна внести готівку до каси банку та доручити банкірам перерахувати ці кошти на рахунок контрагента.
Тож, як ми зазначали, при поповненні підприємцем-«єдинником» власного поточного рахунка (відкритого для здійснення підприємницької діяльності) своїми ж коштами доходу бути не повинно. Але яку позицію зайняти (сміливу чи обережну) — вирішувати доведеться самому підприємцеві.
Юрій МЕЛЬНИК, «Дебет-Кредит»