• Посилання скопійовано

Реалізуємо зерно — що з ПК з ПДВ?

Наше підприємство придбало зерно пшениці у посередника (не виробника с/г продукції). Сплачений вхідний ПДВ ми поставили собі у ПК, бо планували використовувати зерно у виробництві борошна. Але у зв'язку з певними виробничими проблемами через рік вирішили зерно продати. Як у цьому випадку бути з вхідним ПДВ, адже така операція поставки вже звільнена від нарахування ПЗ з ПДВ?

Нагадаємо: пункт 15 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ передбачає, що тимчасово, до 01.01.2014 р., від обкладення ПДВ звільняються операції з постачання на митній території України зернових культур (коди УКТ ЗЕД 1001 — 1008) та технічних культур (коди УКТ ЗЕД 1205 і 1206), крім першого постачання таких зернових та технічних культур сільгосппідприємствами-виробниками та підприємствами, які безпосередньо придбали такі зернові і технічні культури у сільгосппідприємств-виробників.

Тож у момент придбання товару ви цілком логічно та законно поставили собі ПК з ПДВ, адже вашим продавцем було підприємство, що безпосередньо придбало таке зерно у сільгосппідприємства-виробника (перше постачання не звільнено від ПДВ).

Тут варто пригадати, що платники ПДВ зобов'язані нарахувати собі ПЗ з ПДВ за товарами, під час придбання або виготовлення яких суми сплаченого ПДВ були включені до складу податкового кредиту, у разі якщо такі товари починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до ПКУ (саме наш випадок) (пп. «б» п. 198.5 ПКУ).

При цьому слід врахувати, що ПЗ з ПДВ у такому разі визначають на дату початку фактичного використання товарів (у нашому випадку реалізації зерна) визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону про бухоблік1 (абз. 3 п. 198.5 ПКУ).

А отже, ПЗ з ПДВ за такою операцією ми нарахуємо у звітному періоді відвантаження товару покупцеві. При цьому базою для нарахування таких ПЗ з ПДВ буде вартість придбання зерна у продавця (п. 189.1 ПКУ).

Тепер ще кілька слів щодо податкової накладної у ситуації постачання зерна, звільненого від ПДВ. Отже, підприємство зобов'язане скласти дві ПН. Одна видається безпосередньо покупцеві зерна, у ній у розділі III та графі 11 робиться помітка «Без ПДВ» з обов'язковим посиланням на відповідний пункт та підрозділ ПКУ. Друга ПН залишиться у продавця (п. 8 Порядку №13792). У такій ПН у верхній лівій частині ставлять позначку «Х» та зазначають тип причини 09 «Постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість». У рядках «Iндивідуальний податковий номер покупця» та «Номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість (покупця)» слід вписати нуль (п. 8.3 Порядку №1379).

1Закон України від 16.07.99 р. №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

2Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну України від 01.11.2011 р. №1379.

Василь БРЮХОВИЦЬКИЙ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру