Постанова Київського окружного адміністративного суду від 07.02.2012 р. у справі №2а-4509/11/1070
ПОЗИЦІЯ ТОВ. ТОВ є податковим агентом у розумінні ст. 240 ПКУ і, скориставшись правом, передбаченим ст. 52 ПКУ, звернулося за податковою консультацією з питань справляння екологічного податку, де визначило конкретні запитання щодо справляння такого податку.
ПОЗИЦІЯ ДПI. ДПI надала письмову консультацію (відповідь) на викладені у листі (зверненні) запитання. При цьому ТОВ самостійно трактовано та роз'яснено норми чинного законодавства, що є неприпустимим, тож ДПI у відповіді лише процитувала норми ст. 241 — 242 ПКУ.
РІШЕННЯ СУДУ. Відповідно до ст. 2 Закону про ДПСУ, завданням ДПС є надання податкових консультацій.
Контролюючі органи мають право надавати консультації виключно з тих питань, що належать до їхніх повноважень.
Суд вважає, що консультація у розумінні пп. 14.1.172 ст. 14 ПКУ полягає у наданні податковим органом практичної допомоги платнику податків у вигляді певних порад, рекомендацій, надання інформації, розкриття змісту закону, пояснення термінів тощо стосовно використання конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування податків чи зборів. При цьому консультація не може виходити за межі закону. Відповідно до цього суд вважає, що перелічування відповідачем у своєму листі-відповіді на запит платника податків норм і статей ПКУ не може вважатися податковою консультацією, а саму відповідь слід вважати необґрунтованою.
ВІД РЕДАКЦІЇ. Загалом з цією проблемою платники податків зустрічаються доволі часто. Адже за відсутності певної позиції у податкового органу надати тлумачення тієї чи іншої норми закону дуже складно. I на сьогодні, можливо, така поведінка органів ДПС певним чином зрозуміла. Проте платникам податків від цього не легше, адже така поведінка податкового органу не сприятиме звільненню від штрафних санкцій під час перевірок.
Незважаючи на це, по-перше, сподіваємося, що апеляційна інстанція підтримує такий підхід до тлумачення норм ПКУ в частині надання податкових консультацій та їхнього змісту. По-друге, пропонуємо платникам взяти на озброєння це рішення та при зверненні за податковою консультацією зазначати про необхідність надання відповіді на поставлені запитання у вигляді, зокрема, поради, рекомендації, надання інформації, розкриття змісту закону, пояснення термінів тощо стосовно використання конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування податків чи зборів.
Підготувала Наталія КАНАРЬОВА, «Дебет-Кредит»