• Посилання скопійовано

Знову зміни до декларації з ПДВ

Не встигли платники ПДВ подати звітність за січень 2012 р. за новою декларацією, затвердженою Мінфіном, як знову зміни. Мінфін наказом від 10.02.2012 р. №143 вносить зміни до форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ1.
Перш ніж перейти до аналізу змін, зауважимо, що стосуються вони в основному звітності переробних підприємств, а точніше — уточнень у звітності щодо операцій експорту такими підприємствами. Однак такі уточнення зачіпають і звітність для звичайних платників ПДВ.

Зміни до звичайної декларації з ПДВ

Для звичайних платників ПДВ внесені зміни є лише технічними і не впливають на алгоритм відображення показників у звичайній декларації з ПДВ. Нововведення полягають лише у викладенні в новій редакції рядка 16.3 декларації з ПДВ та виправленні в таблиці 2 додатка Д7.

1 Наказ чинний з дня його офіційного опублікування. Опубліковано в «Офіційному віснику України» від 02.03.2012 р. №15. З документом можна ознайомитися на нашому сайті www.dtkt.com.ua в «ДК» №11/2012 у розділі «Документи для роботи. — Додатки до друкованого «ДК».

Отже, назву рядка 16.3 викладено в новій редакції: «коригування податкового кредиту із постачання сільськогосподарської продукції або продукції власного виробництва переробного підприємства у митному режимі експорту (переноситься з рядка 12.3 декларації (скороченої) або рядка 12.3 декларації (переробного підприємства)) (+)». У цьому рядку тепер експортери-переробники коригують суми ПДВ при постачанні продукції у митному режимі експорту. Виникає таке коригування тому, що переробники відображали суми ПДВ за придбаними товарами/послугами, які пов'язані з власною продукцією, у декларації переробного підприємства. Але при експорті такої продукції постачання відображається у звичайній декларації з ПДВ. Експортер-переробник має право на відшкодування з бюджету ПДВ, сплаченого (нарахованого) постачальникам товарів/послуг, вартість яких включена до вартості експортованої продукції. Відповідно суми ПК, які були задекларовані у декларації переробного підприємства, підлягають коригуванню та переносяться до звичайної декларації зі знаком «+».

Нагадаємо, платники ПДВ — переробні підприємства, які згідно з п. 1 підрозділу 2 розділу XX ПКУ застосовують особливий порядок сплати ПДВ за реалізовані ними молоко, молочну сировину та молочні продукти, м'ясо та м'ясопродукти, іншу продукцію переробки тварин, закуплених у живій вазі (шкури, субпродукти, м'ясо-кісткове борошно). Такі платники ПДВ разом зі звичайною декларацією з ПДВ подають податкову декларацію з ПДВ (переробного підприємства), яка є невід'ємною частиною звітності за відповідний звітний період. До такої декларації включаються лише ті операції, що стосуються встановленого пунктом 1 підрозділу 2 розділу XX ПКУ режиму.

Друга зміна — цілком технічна. Платники ПДВ, які здійснюють розподіл ПК за нормами ст. 199 ПКУ, швидше за все, звернули увагу на помилку у шапці колонки 8 таблиці 2 додатка Д7. Там помилково було зазначено показники колонки А декларації (колонка А декларації з ПДВ та УР відображає обсяги придбання, а не суми ПДВ у складі ПК. А вже колонка Б декларації чи УР вказує безпосередньо на суми ПДВ). Мінфін коментованим наказом виправляє таку неточність. Службове поле колонки 8 таблиці 2 додатка Д7 (у таблиці 2 здійснюється річний перерахунок частки використання податку) містить суми ПК з колонки Б (фактично віднесені до ПК) відповідних рядків декларацій та всіх УР.

Декларація переробного підприємства

Переробні підприємства у період до 1 січня 2015 року справляють ПДВ з урахуванням особливостей, викладених у п. 1 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України. Такі підприємства ведуть окремий облік операцій з постачання власної продукції та постачання інших товарів/послуг1.

Тому переробні підприємства складають дві декларації з ПДВ: звичайну податкову декларацію з ПДВ та податкову декларацію з ПДВ (переробного підприємства). Відповідно до ч. 5 п. 1 підрозділу 2 розділу XX ПКУ переробне підприємство відображає операції з вивезення за межі митної території України продукції у митному режимі експорту у звичайній декларації з ПДВ.

Коментованим наказом додано новий рядок до декларації з ПДВ переробного підприємства. У новому рядку 12.3 «коригування податкового кредиту в частині податку з товарів/послуг, вартість яких включена до вартості експортованої продукції (переноситься до рядка 16.3 декларації) (-)» має відображатися скоригована зі знаком «-» сума ПДВ згідно з бухгалтерською довідкою. Така сума податку розраховується виходячи з фактично сплаченої (нарахованої) постачальникам товарів/послуг та включеної до ПК «переробної» декларації. Значення цього рядка переноситься до рядка 16.3 зі знаком «+» звичайної декларації з ПДВ. Нагадаємо: оскільки переробники мають право на бюджетне відшкодування ПДВ у загальному порядку (тобто його треба показувати у звичайній декларації), то в «переробній» декларації в рядку 2.1 (який якраз і відповідає за експортні операції) у колонці А з дати набрання чинності змінами має стояти позначка «Х».

Такі платники ПДВ, відповідно до ч. 6 п. 1 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, у 2012 році сплачують додатну різницю між сумою ПЗ та ПК звітного періоду, визначену у декларації переробного підприємства, у такому порядку: до спеціального фонду Державного бюджету України — 30%2, а на спеціальний рахунок, відкритий в органі Держказначейства, — 70%3.

1 У тому числі продукції, виготовленої з імпортованої сировини, сировини, поставленої не в живій вазі, сировини, що не є сировиною власного виробництва сільськогосподарських товаровиробників, визначених розділом V ПКУ (такі операції відображаються у звичайній декларації з ПДВ).

2 Механізм нарахування ПДВ, що сплачується до спеціального фонду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 р. №246.

3 Сума ПДВ, перерахована на спеціальний рахунок, використовується виключно для виплати сільськогосподарським товаровиробникам компенсації за продані ними молоко і м'ясо в живій вазі.

Такий розподіл тепер буде видно і в декларації переробного підприємства, адже змін зазнав рядок 17 «переробної» декларації. Тепер він має назву «Сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню (рядок 14 — рядок 16, позитивне значення) (рядок 17.1 + рядок 17.2) та спрямовується:». Сума, що підлягає перерахуванню до спеціального фонду Державного бюджету України, відображається у рядку 17.1 (сплачується протягом 10 календарних днів після граничного строку подання місячної звітності з ПДВ), а сума, сплачена на спецрахунок, відображається у рядку 17.2 (сплачується до 15 числа місяця, наступного за звітним періодом) декларації.

Звітний період за новою формою

Коментований наказ Мінфіну офіційно опубліковано 02.03.2012 р. Швидше за все, оновлену декларацію з ПДВ подаватимемо не пізніше ніж 20 квітня за звітний податковий період березень 2012 р. Відповідно до п. 46.6 ПКУ: «До визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності з податкового періоду, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення». Але все ж таки рекомендуємо перед поданням звітності уточнити це питання у місцевій ДПI.

Олена ВОДОП'ЯНОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру