Який порядок оподаткування ПДВ факторингових операцій?
Згідно зі ст. 1077 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. №435-IV зі змінами та доповненнями (далі — ЦКУ) за договором факторингу одна сторона (фактор) передає або зобов'язується передати кошти у розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов'язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника). Статтею 1079 ЦКУ визначено, що фактором може бути банк або інша фінансова установа, яка відповідно до закону має право здійснювати факторингові операції.
Відповідно до пп. 196.1.5 ст. 196 р. V ПКУ від 02.12.2010 р. №2755-VI, зі змінами і доповненнями, не є об'єктом оподаткування ПДВ операції з торгівлі за кошти або цінні папери борговими зобов'язаннями, за винятком операцій з інкасації боргових вимог та факторингових операцій, крім факторингових операцій, якщо об'єктом боргу є валютні цінності, цінні папери, у т. ч. компенсаційні папери (сертифікати), інвестиційні сертифікати, іпотечні сертифікати з фіксованою дохідністю, операції з відступлення права вимоги за забезпеченими іпотекою кредитами (позиками), житлові чеки, земельні бони та деривативи.
Отже, якщо об'єктом факторингових операцій є валютні цінності, цінні папери, у т. ч. компенсаційні папери (сертифікати), інвестиційні сертифікати, іпотечні сертифікати з фіксованою дохідністю, операції з відступлення права вимоги за забезпеченими іпотекою кредитами (позиками), житлові чеки, земельні бони та деривативи, то такі операції не є об'єктом оподаткування ПДВ. Iнакше якщо об'єктом факторингових операцій є об'єкти, відмінні від зазначених вище, то факторингові операції є об'єктом оподаткування ПДВ.
Відділ масово-роз'яснювальної роботи та звернень громадян ДПА у Волинській області