• Посилання скопійовано

Харчування під час масових святкових заходів за кошт профспілки не обкладається ПДФО

Як обкладаються ПДФО суми додаткового блага у вигляді вартості продуктів харчування, безалкогольних напоїв, фруктів, витрати на святково-масові заходи, які провадяться, сплачуються та надаються профспілковою організацією?

Згідно з пп. 163.1.1 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний оподатковуваний дохід.

Одночасно, відповідно до пп. «б» пп. 164.2.17 ПКУ, до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ) у вигляді вартості майна та харчування, безоплатно отриманого платником податку, крім випадків, визначених цим Кодексом для оподаткування прибутку підприємств.

Додаткові блага — це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платникові податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов'язаний з виконанням обов'язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку, крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV ПКУ (пп. 14.1.47 ПКУ).

Так, згідно зі ст. 14 Закону України від 15.09.99 р. №1045-XIV «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» професійні спілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів. При цьому статут (положення) профспілки повинен містити джерела надходження (формування) коштів профспілки та напрями їх використання (п. 9 ч. 3 ст. 14 зазначеного вище Закону).

Отже, вартість продуктів харчування, безалкогольних напоїв, фруктів, організації святково-масових заходів, що сплачується профспілкою за власні кошти за встановленими у статуті напрямами їх використання, які не є персоніфікованими, не є об'єктом обкладення податком на доходи фізичних осіб.

Одночасно звертаємо увагу на таке:

1) відповідно до пп. 165.1.47 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума виплат чи відшкодувань (крім заробітної плати чи інших виплат та відшкодувань за цивільно-правовими договорами), яка здійснюється професійними спілками своїм членам протягом року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ, встановленого на 1 січня такого року (у 2011 р. — 1320 грн). При цьому зазначені виплати мають бути здійснені у розмірах та з метою, що визначені загальними зборами членів профспілки;

2) відповідно до пп. «б» 170.9.1 ПКУ встановлено, що податковим агентом платника податку під час оподаткування суми, виданої платникові податку під звіт та не повернутої ним протягом строку, визначеного у пп. 170.9.2, є особа, яка видала таку суму під звіт для виконання окремих цивільно-правових дій від імені та за рахунок особи, яка їх видала, — у сумі, що перевищує суму фактичних витрат платника податку на виконання таких дій.

З метою цього пункту до суми перевищення не включаються та не оподатковуються документально підтверджені витрати, здійснені за рахунок готівкових чи безготівкових коштів, наданих платникові податку під звіт роботодавцем на організацію та проведення прийомів, презентацій, свят, розваг та відпочинку, придбання та розповсюдження подарунків, в межах граничного розміру таких витрат, передбаченого у розділі III ПКУ, що здійснені таким платником та/або іншими особами з рекламними цілями.

Відповіді на запитання підготувала Тетяна ДОБРОДІЙ,
заступник директора Департаменту оподаткування фізичних осіб ДПА України

До змісту номеру