• Посилання скопійовано

Щодо відкриття страхувальниками-роботодавцями окремих поточних рахунків

Лист Національного банку України від 14.12.2010 р. №25-111/2972-22535

Щодо відкриття страхувальниками-роботодавцями окремих поточних рахунків

Суттєво. Банк відкриває окремий рахунок для зарахування страхових коштів юрособі, в тому числі небанківській фінансовій установі, та фізособі-підприємцю — «Цільові кошти на вимогу суб'єктів господарювання».

! Роботодавцям, банкам

У зв'язку з набранням з 1 січня 2011 року чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон про єдиний внесок) Національний банк України повідомляє таке.

Підпунктом 9 пункту 11 розділу VIII Закону про єдиний внесок передбачено внесення змін до статті 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (далі — Закон).

Частиною другою вищеназваної статті Закону у новій редакції, зокрема, передбачено, що:

— страхувальник-роботодавець відкриває у банку окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів (далі — окремий рахунок) у порядку, встановленому Національним банком України;

— страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок, можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам;

— страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону;

— у разі порушення провадження у справі про банкрутство страхувальника-роботодавця страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, повертаються до районної, міжрайонної, міської виконавчої дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, яка надалі забезпечує надання матеріального забезпечення застрахованим особам.

Зазначаємо, що правовідносини, що виникають під час відкриття банками поточних і вкладних (депозитних) рахунків клієнтам у національній та іноземних валютах, регулюються Iнструкцією про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 р. №492 (далі — Iнструкція).

Згідно з пунктом 1.8 глави 1 Iнструкції до поточних рахунків належать рахунки за спеціальними режимами їх використання, що відкриваються у випадках, передбачених законами України або актами Кабінету Міністрів України.

Особливості правового режиму використання окремого рахунка, визначені Законом, передбачаються у договорі банківського рахунка.

Порядок відкриття поточного рахунка юридичній особі або фізичній особі — підприємцю встановлено главами 3 і 4 Iнструкції.

Отже, відповідно до Закону банк відкриває страхувальнику-роботодавцю окремий рахунок у порядку, встановленому вищезазначеними главами Iнструкції.

Банк відкриває окремий рахунок юридичній особі, в тому числі небанківській фінансовій установі, та фізичній особі — підприємцю за балансовим рахунком 2604 «Цільові кошти на вимогу суб'єктів господарювання», а окремий рахунок приватному нотаріусу або адвокату, який відповідно до Закону є роботодавцем, — за балансовим рахунком 2620 «Кошти на вимогу фізичних осіб».

Одночасно інформуємо, що на виконання частини 2 статті 24 Закону про єдиний внесок постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. №21-31 затверджено Порядок прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати2. Цей Порядок регулює механізм прийняття банками грошових чеків, платіжних доручень та інших розрахункових документів на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до Закону про єдиний внесок нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Національним банком України на сьогодні підготовлено проект змін до пункту 3.9 глави 3 Iнструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті3 щодо заміни назви внеску, який буде оприлюднений на офіційній сторінці Національного банку в мережі Iнтернет.

1 Постанова набирає чинності з 1 січня 2011 року.

2 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.10.2010 р. за №953/18248.

3 Затверджена постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 р. №22 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 р. за №377/8976 (зі змінами).

Виконавчий директор з питань платіжних систем та розрахунків В. КРАВЕЦЬ

До змісту номеру