Коли виникає дохід у платника ЄП при поштовій торгівлі на умовах післяплати?
Якщо фіскальний чек формується за фактом отримання оплати від покупця, то грошовий дохід виникає на дату такого чека, а якщо чек вкладається у поштове відправлення на умовах післяплати, то дохід виникає на дату отримання коштів від оператора.
ДПСУ у листі від 03.04.2025 №333/2/99-00-21-03-02-02 (див. «ДК» №15/2025) відповідає на запитання платників податків.
Одне із запитань стосується дати виникнення доходу платників єдиного податку у випадках, якщо товар надсилається покупцям на умовах післяплати. Продавець формує чек РРО/ПРРО під час формування поштового відправлення і вкладає його у посилку. У чеку зазначається, що це післяплата. Покупець оплачує товар під час отримання посилки у поштового оператора, а далі поштовий оператор перераховує отримані кошти на рахунок продавця. Коли виникає дохід у продавця — платника єдиного податку?
На це запитання податківці відповідають, що датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платникові єдиного податку в грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ПКУ). А ми звертаємо увагу на формулювання «дата надходження коштів платникові єдиного податку»: тут немає прямої вказівки на те, куди саме надійдуть кошти: до каси, на рахунок еквайра, на рахунок самого платника тощо. Головне — аби платник був упевнений у тому, що покупець ці кошти йому сплатив і така оплата є коректною та фактично отриманою.
Тому якщо товар був надісланий ФОПом — платником єдиного податку юрособі з оплатою «післяплата» через платіжну систему, то датою отримання доходу ФОПа — платника єдиного податку є дата зарахування коштів на рахунок від фінансової компанії, яка прийняла такий платіж від покупця. Те саме можна сказати і якщо покупець — фізособа й оплачує товар під час отримання готівкою або платіжною карткою.
Отже, підсумуємо:
— якщо продавець отримує попередню оплату за товар або оплату від покупця одночасно з передачею йому товару й оплата здійснюється готівкою або платіжною карткою через POS-термінал або платіжний застосунок, то така оплата реєструється через РРО. Дохід визнається на дату оплати товару покупцем, тобто на дату формування фіскального чека, який був сформований саме за фактом оплати;
— якщо продавець надсилає товар покупцю на умовах післяплати під час отримання товару, то, на думку податківців, він у цей момент повинен сформувати фіскальний чек на дату формування посилки і вкласти його у посилку. Але, позаяк оплата в цей момент не відбувається, то й грошового доходу у платника єдиного податку не виникає. На умовах післяплати покупець оплачує товар або самому поштовому оператору (наприклад, «Укрпошта» сама приймає оплату), або отримує товар у поштового оператора, а оплату приймає не сам оператор, а фінансова компанія (так працює «Нова Пошта»). І от якщо оплата відбувається через посередника — фінансову компанію, податківці наполягають на тому, що продавець повинен роздрукувати фіскальний чек під час формування посилки;
— позаяк під час друкування чека на момент формування посилки оплата від покупця ще не отримана, то дохід у платника єдиного податку виникне не на дату такого чека, а на ту дату, коли він отримає післяплату від поштового оператора або фінансової компанії.
А як це узгоджується з нещодавніми заявами Мінфіну та ДПСУ про те, що дохід треба визнавати на дату формування чека, а не на дату отримання коштів на рахунок «єдинника»? Судячи з упевненості податківців, чудово узгоджується.
Адже вище ми розглянули дві ситуації: оплатив покупець товар на дату його відвантаження (передачі поштовому оператору) чи ні.
Якщо оплатив (навіть якщо кошти ще не зараховані на рахунок «єдинника» за оплатою карткою), то дохід «єдинник» має визнати на дату формування чека. Тобто обидва роз’яснення збігаються за висновками.
Якщо не оплатив і очікується післяплата, то дохід буде визнано не тоді, коли сформовано чек, а коли «єдинник» фактично отримає кошти.