Суттєво. Яку НГО земельних ділянок застосовувати при формуванні Декларації за 2025 рік? Ту, яку платник отримує шляхом застосовування коефіцієнту 1,12 до НГО земельних ділянок в 2024 році? Чи ту, яка міститься у витягах на сайті Держгеокадастру?
! Платникам ЄП 4-ї групи
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення товариства з обмеженою відповідальністю (далі — Товариство) про надання індивідуальної податкової консультації щодо впливу нормативної грошової оцінки земельних ділянок на формування податкового зобов’язання єдиного податку четвертої групи та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Товариство повідомило, що знаходиться на спрощеній системі оподаткування та є платником єдиного податку четвертої групи. На формування суми єдиного податку четвертої групи безпосередньо впливає нормативно грошова оцінка земельних ділянок (далі — НГО), що знаходяться у користуванні Товариства.
За інформацією Товариства при формуванні податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи (далі — декларація) за 2024 рік було застосовано роз’яснення Державної Служби України з питань геодезії, картографії та кадастру №6-28-0.222-600/2-24 від 12.01.2024, що значення коефіцієнта індексації НГО земель за 2023 рік становить 1,051.
Таким чином, при розрахунку суми єдиного податку четвертої групи за 2024 рік Товариством до усіх НГО земельних ділянок 2023 року було застосовано коефіцієнт 1,051. На підтвердження НГО земельних ділянок на 2024 рік Товариством було роздруковані витяги з електронного сервісу Держгеокадастру, НГО земельних ділянок в яких відповідає НГО 2023 року з урахуванням застосування коефіцієнту індексації 1,051.
Відповідно до роз’яснень Державної Служби України з питань геодезії, картографії та кадастру №6-28-0.22-18/71-25 від 13.01.2025 значення коефіцієнта індексації НГО земель за 2024 рік становить 1,12. Але, при формуванні витягів з електронного сервісу Держгеокадастру після 16.01.2025 дані, які в них зазначені, не співпадають з даними, які Товариство отримує при застосуванні коефіцієнту 1,12 до НГО земельних ділянок за 2024 рік.
Господарство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:
Яку НГО земельних ділянок застосовувати при формуванні Декларації за 2025 рік:
— ту, яку Товариство отримує шляхом застосовування коефіцієнту 1,12 до НГО земельних ділянок в 2024 році?
— ту, яка міститься у витягах на сайті Держгеокадастру?
Щодо зазначеного питання
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV Кодексу.
Відповідно до п. 291.3 ст. 291 Кодексу юридична особа чи фізична особа — підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою.
Для сільськогосподарських товариств, юридичних осіб незалежно від організаційно — правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює, або перевищує 75 відсотків, запроваджено спеціальний податковий режим спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку — четверта група, відповідно до абзацу четвертого пп. 4 п. 291.4 ст. 291 Кодексу.
Відповідно до п. 292 прим 1.2 ст. 292 прим. 1 Кодексу базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для сільськогосподарських товаровиробників є НГО одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного за станом на
1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого Кодексом.
У разі якщо НГО земельної ділянки не проведена, базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для сільськогосподарських товаровиробників є НГО одиниці площі ріллі в Автономній Республіці Крим або області.
Базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер ставків, водосховищ) є НГО ріллі в Автономній Республіці Крим або області з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого Кодексом для справляння плати за землю.
Тобто, одним із елементів розрахунку бази оподаткування податку для платників єдиного податку четвертої групи є НГО одного гектара сільськогосподарських угідь з урахуванням коефіцієнта індексації.
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України від 11.12.2003 №1378-IV «Про оцінку земель» зі змінами та доповненнями (далі — Закон №1378).
Частиною другою ст. 20 Закону №1378-IV визначено, що дані про НГО окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з НГО земельної ділянки.
Витяг з технічної документації про НГО окремої земельної ділянки (далі — Витяг) видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру (частина третя ст. 23 Закону №1378).
Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та НГО земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (частина перша ст. 15 Закону №1378). Періодичність проведення нормативної грошової оцінки земель (не рідше одного разу на 5 — 7 років) визначено частиною другою ст. 18 Закону №1378.
НГО земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом (частина друга ст. 15 Закону №1378).
Відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 №3613-VI зі змінами та доповненнями (далі — Закон №3613), адміністратором Державного земельного кадастру (далі — Кадастр) є державне підприємство, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (частина 3 ст. 6 Закону №3613).
Видача витягів відноситься до адміністративних послуг та надається за заявницьким принципом структурними територіальними підрозділами Головного управління Державного земельного кадастру.
Тобто, кожного року для обчислення податкових зобов’язань з єдиного податку четвертої групи платниками єдиного податку застосовується база оподаткування — НГО земельної ділянки, величина якої затверджена рішенням органу місцевого самоврядування, що є чинним на дату декларування таких зобов’язань, з урахуванням кумулятивного застосування коефіцієнтів індексації.
Отже, Товариство для обчислення податкових зобов’язань з єдиного податку застосовує чинну на дату складання податкової декларації НГО земельної ділянки, затверджену відповідним рішенням органу місцевого самоврядування (оформлення Витягу не є тотожною процедурою щодо виконання та затвердження НГО), з урахуванням всіх коефіцієнтів індексації, визначених від дати затвердження НГО до дати декларування податкових зобов’язань з єдиного податку, тощо.
Слід зазначити, що кожен конкретний випадок має розглядатись з урахуванням всіх суттєвих обставин та первинних документів.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником, якому надано таку консультацію.