• Посилання скопійовано

Чи буде штраф за неподання фінзвітності під час війни?

Неподання фінзвітності до Держстату

Наразі до 14 лютого діє воєнний стан, і Держстат нагадав про нюанси звітування у цей період.

А саме:

1. Статистичну та фінансову звітність подають до органів державної статистики (ОДС) протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності.

2. У період дії воєнного стану або стану війни, а також протягом трьох місяців після його завершення не застосовується адміністративна відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності.

3. Респонденти, які не мають фізичної можливості протягом строку, визначеного Законом, подати звітність у зв’язку з безпосередніми наслідками їхньої участі у бойових діях, звільняються від адміністративної відповідальності та подають звітність чи документ не пізніше 30 календарних днів з дня закінчення наслідків, які унеможливлювали її подання.

4. У період дії воєнного стану або стану війни органи державної статистики не здійснюють перевірки щодо своєчасності та повноти подання звітності.

А ще у період дії воєнного стану або стану війни, а також протягом трьох місяців після його припинення чи скасування особи, відповідальні за своєчасне й у повному обсязі подання та оприлюднення фінансової звітності, звільняються від відповідальності за порушення строків такого оприлюднення (пп. 4-1 ст. 1 Закону №2115).

Неподання фінзвітності до ДПС

За п. 120.1 ПКУ за неподання або несвоєчасне подання платником податків податкової звітності передбачено фінансову відповідальність у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, а саме:

  • у розмірі 340 грн — за кожне неподання (несвоєчасне подання) декларації (розрахунку);
  • у розмірі 1020 грн — у разі повторного порушення за несвоєчасне подання податкової декларації (розрахунку) незалежно від виду податку, за яке до такого платника протягом року вже було застосовано штраф за неподання (несвоєчасне подання) податкової декларації (розрахунку) та у період до одного року (до 365 або 366 днів — для високосного року) винесено податкове повідомлення-рішення.

Проте, відповідно до абзаців першого — другого пп. 69.1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, у разі відсутності у платників податків можливості своєчасно виконати податковий обов’язок щодо дотримання термінів, зокрема, подання звітності, передбаченої п. 46.2 ПКУ, вони звільняються від передбаченої ПКУ відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Тож мораторію на застосування штрафів за ПКУ вже немає, і якщо не подати Декларацію з податку на прибуток або подати її у неповному обсязі (без додатка ФЗ), на підприємство чекатиме штраф. Єдиний виняток на сьогодні встановлено для тих, хто насправді не може виконати податкового обов’язку з подання декларації і фінзвітності.

Окрему норму прописано у п. 69.1 для тих платників податку на прибуток, фінзвітність яких має проходити щорічний аудит.

Нагадаємо, що за загальними правилами, встановленими п. 46.2 ПКУ, платники податку на прибуток, які відповідно до Закону про бухоблік зобов’язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом, подають разом із декларацією з податку на прибуток за відповідний податковий (звітний) період фінзвітність до її перевірки аудитором.

А вже разом з аудиторським звітом цю фінзвітність подають контролюючому органу в строк не пізніше 10 червня року, наступного за звітним.

За порушення цього правила у мирний час підприємству загрожував би штраф. У разі неподання (несвоєчасного подання) річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом, застосовувалася відповідальність, передбачена п. 120.1 ПКУ. Тобто декларація вважалася б неподаною.

Але під час дії воєнного стану працює спеціальна норма. Платники податку на прибуток, які зобов’язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом, звільняються від передбаченої ПКУ відповідальності за неподання або несвоєчасне подання річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом, уточнюючого розрахунку до річної податкової декларації з податку на прибуток підприємств, що подається у разі якщо показники оприлюдненої разом з аудиторським звітом річної фінансової звітності зазнали змін порівняно з показниками звіту про фінансовий стан (баланс) і звіту про прибутки та збитки й інший сукупний дохід (звіту про фінансові результати), що подаються разом із податковою декларацією згідно з п. 46.2 ПКУ, і такі зміни вплинули на показники раніше поданої річної податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний податковий (звітний) період, з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

До змісту номеру