Суттєво. Мінсоцполітики звернуло увагу, що при індексації мають враховуватися фінансові ресурси бюджетів і положення колдоговорів підприємств, але індексація не може бути меншою від норм, визначених Законом про індексацію.
! Бухгалтерам
Директорат стратегічного планування, координації політики та євроінтеграції Міністерства соціальної політики України розглянув Ваш лист від 10.11.2023 щодо нарахування сум індексації у 2024 році та повідомляє.
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282‑XII (далі — Закон №1282) на 2023 рік зупинено.
Отже, обчислення індексу споживчих цін для нарахування сум індексації у 2023 році не здійснюється.
При цьому внаслідок інфляції 2022 року та попередніх років склалися певні суми індексації, зокрема заробітної плати, станом на грудень 2022 року.
Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.
Враховуючи викладене, Мінсоцполітики та Мінекономіки єдині в тому, що у 2023 році заробітна плата та грошове забезпечення виплачуються із урахуванням індексації, яка склалася станом на грудень 2022 року.
Разом з тим Мінфін зазначає, що пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» зупинено на 2023 рік дію Закону №1282.
Що стосується нарахування сум індексації у 2024 році, згідно із Законом України від 09.11.2023 №3460-IX «Про Державний бюджет України на 2024 рік», обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з 1 січня 2024 року.
Враховуючи викладене, у випадку якщо у 2023 році було збережено суму індексації заробітної плати, яка виникла за період до січня 2023 року (до зупинення дії Закону №1282), то вона має також виплачуватися і у 2024 році.
При цьому що у разі зростання посадового окладу з січня 2024 року сума індексації заробітної плати має визначатись з урахуванням положень пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, відповідно до яких значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків у місяці, в якому відбувається підвищення тарифних ставок (посадових окладів). Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифних ставок (посадових окладів).
Сума індексації у місяці підвищення посадового окладу має розраховуватися як різниця між сумою індексації і розміром підвищення заробітної плати. Тобто сума індексації зменшується на суму підвищення заробітної плати.
Також звертаємо увагу, що відповідно до статті 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та пункту 6 Порядку індексація грошових доходів громадян здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів.
Крім того, пунктом 5 Порядку визначено, що працівникам підприємств і організацій, які перебувають на госпрозрахунку, підвищення заробітної плати у зв’язку із зростанням рівня інфляції провадиться у порядку, визначеному у колективних договорах, але не нижче норм, визначених Законом №1282 та положеннями Порядку.
Одночасно повідомляємо, що листи Мінсоцполітики не є нормативно-правовими актами, вони носять інформаційний, рекомендаційний характер і не встановлюють нових правових норм.
Генеральний директор Директорату стратегічного планування, координації політики та євроінтеграції Ю. ЦАПЕНКО