ДПСУ в коментованій ІПК проаналізувала чинне законодавство, але прямої відповіді на запитання благодійної організації не дала.
Щоправда, на наш погляд, наведеного достатньо для того, щоб зробити висновок самостійно.
Висновок такий.
Чинне законодавство не регламентує, яке точне формулювання має бути у платіжних інструкціях на отримання благодійних пожертв. У процитованих ДПСУ нормативних документах ідеться про використання отриманих доходів для фінансування видатків на утримання організації, реалізації її мети, про зазначення в установчих документах цілі та сфери благодійної діяльності, про визначення у статуті джерел активів (доходів).
Тобто нормативні документи встановлюють загальний підхід, принцип, а не конкретику.
Зокрема, у п. 41 Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженої постановою Правління НБУ від 29.07.2022 №163, написано, що платник заповнює реквізит «Призначення платежу» платіжної інструкції так, щоб надавати отримувачу коштів повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється платіжна операція. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Надавач платіжних послуг платника перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність вимогам, викладеним у цьому пункті, лише за зовнішніми ознаками.
Якщо отримано платежі з найменуванням «на добро» або «на стареньких», то зрозуміло, що це благодійна допомога, навіть якщо слова «благодійна допомога» не вживалися. Адже варто виходити зі суті, а не формальних вимог, які для цієї ситуації не встановлені.
Якщо міститься посилання на переказ із використанням платіжної системи, то, на наш погляд, також немає підстав вважати, що це інший платіж, аніж благодійна допомога. Адже БФ інших операцій не проводить. У всякому разі, якщо у когось виникнуть сумніви щодо цього, то потрібно буде довести, що це не благодійна допомога, а щось інше.
Водночас отримані кошти мають бути використані за призначенням.
Якщо з призначення платежу неможливо визначити, на який саме з напрямків (і проєктів за цими напрямками) перерахована така пожертва, то, на нашу думку, її можна використати на розсуд благодійної організації, але в межах її статутної діяльності.
Тож, якщо отримані кошти використані за призначенням, на наш погляд, проблем у наведеній ситуації не має бути.