До індивідуальної податкової консультації Державної податкової служби України від 22.11.2021 р. №4438/IПК/99-00-07-05-02-06
ФОП, який надіслав запит на коментовану IПК, займається реалізацією вина, зокрема:
— на розлив у тару місткістю 1 літр столового вина, поставленого у тарі 5 літрів і більше;
— на розлив у тару місткістю 1 літр столового вина, поставленого у тарі місткістю від 50 до 600 літрів.
У цього ФОПа виникли питання щодо того, яким чином зазначати в чеку РРО цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку при реалізації зазначених видів вина. Особливо якщо таке вино не є предметом сплати акцизного податку.
Податківці почали із загальних питань. I дійшли висновку, який втішить багатьох продавців алкогольних напоїв із застосуванням РРО.
Річ в тім, що обов'язок зазначати цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої визначено лише Положенням №13 у редакції Наказу №329.
Своєю чергою, порядком проведення розрахунків, який визначений статтею 3 Закону про РРО, не передбачено обов'язку для СГ при реєстрації розрахункових операцій зазначати у розрахункових документах цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої.
Тому податківці звертають увагу, що з 1 жовтня 2021 року підстав для застосування до СГ штрафних (фінансових) санкцій за видачу чека РРО без зазначення цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої у контролюючих органів не виникне до внесення відповідних змін до законодавства, зокрема до Закону про РРО.
Водночас вони відповідають, що у розрахунковому документі, який видається платником податків під час реалізації алкогольних напоїв на розлив у тару місткістю 1 літр столового вина, поставленого у тарі 5 літрів і більше та у тарі місткістю від 50 до 600 літрів, має відображатися перелік усіх обов'язкових реквізитів для відповідного розрахункового документа, визначених Положенням №13.
Обов'язку зазначати цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку у розрахунковому документі при реалізації алкогольних напоїв, які відповідно до законодавства не підлягають маркуванню марками акцизного податку, Положенням №13 не передбачено. I тому такий обов'язок у ФОПа — автора запиту теж не виникне до внесення відповідних змін до законодавства.
А насамкінець податківці наголосили (і ми з цим цілком згодні): якщо у якихось випадках (у тому числі в тих, які описані у запиті ФОПа на коментовану IПК) алкогольні напої не маркуються акцизними марками, то й жодних штрихкодів у чеках РРО при продажу таких товарів зазначати не треба. Навіть коли законодавство зміниться і зазначати такі штрихкоди стане обов'язком для всіх продавців. Тобто: немає акцизної марки на товарі — немає і штрихкоду в чеку!
Звідси також випливає відповідь і на запитання про відповідальність за незазначення штрихкодів акцизної марки (якщо її на тарі з вином немає і не повинно бути): оскільки відповідного обов'язку не передбачено, то це не є порушенням приписів законодавства і, відповідно, не тягне за собою штрафів.
Таким чином, ФОП може продавати на розлив у тару місткістю 1 л столове вино, яке він придбаває у тарі місткістю 5 літрів і більше та у тарі місткістю від 50 до 600 літрів, без зазначення штрихкодів акцизної марки в чеках РРО, оскільки цей товар не підлягає маркуванню на підставі абзацу 20 частини другої статті 11 Закону №481 та на підставі пп. «в» п. 227.1 ПКУ.
Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»