До індивідуальної податкової консультації Державної податкової служби України від 03.08.2021 р. №2932/IПК/99-00-07-05-01-06
Нові вимоги до чека РРО з 1 жовтня
Наказом Мінфіну від 08.06.2021 р. №329 внесено зміни до Положення про форму і зміст розрахункових документів. У зв'язку з цим до 1 жовтня 2021 року РРО мають бути доопрацьовані для можливості відображення у касових чеках значення штрих-коду марки акцизного податку на алкогольні напої.
Зміни, які діють до 1 жовтня
Наказ №329 передбачає, що до 1 жовтня 2021 року вимоги до форми і змісту розрахункових документів у частині цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої не поширюються на розрахункові документи, які створюються РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Держреєстру РРО до 01.07.2021 р.
Також до 1 жовтня 2021 року РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Держреєстру РРО, за наявності технічних можливостей мають бути доопрацьовані їх виробниками (постачальниками), щоби мати можливість виконувати всі вимоги до форми і змісту розрахункових документів відповідно до Наказу №329.
Що зміниться з 1 жовтня?
До форми фіскального чека ФКЧ-1 з 1 жовтня 2021 року додаються два реквізити:
— цифрове значення штрихового коду товару (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством, а в разі непередбачення — за бажанням платника) (рядок 8);
— цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством) (рядок 9).
Ці реквізити є обов'язковими у випадках, передбачених чинним законодавством. Що це за випадки, ми аналізували в «ДК» №28/2021. Тоді ми дійшли висновку, що новий реквізит повинні будуть включати до чеків лише СГ, які продають марковані алкогольні напої. Усіх інших СГ новий реквізит не стосується.
Маркуванню підлягають усі алкогольні напої із вмістом спирту етилового понад 8,5% об'ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту етилового до 8,5% об'ємних одиниць не здійснюється (п. 226.6 ПКУ).
Алкогольні напої, марковані марками попереднього зразка (без наявності штрихового коду), реалізуються без відображення штрих-коду в межах придатності такого напою до споживання (ч. 4, 6 ст. 11 Закону №481).
Консультують податківці
Яка інформація зазначається у рядку 9 фіскального чека у разі реалізації коктейлів, виготовлених із використанням алкогольних напоїв?
Згідно з п. 11 ст. 3 Закону про РРО, чеки РРО/ПРРО, які супроводжують продаж підакцизних товарів, повинні містити саме найменування конкретної одиниці підакцизного товару, але з обов'язковим зазначенням також коду УКТЗЕД, ціни і кількості товару, у т. ч. із зазначенням реквізитів марки акцизного податку — методом ручного введення (для РРО, які не можуть бути доопрацьовані або використовуються без сканера) або сканування штрих-коду марки акцизного податку на алкогольні напої.
Отже, при програмуванні алкогольної продукції, що використовується у приготуванні коктейлів, слід забезпечити введення даних/сканування марки для відображення її реквізитів у розрахунковому документі при її відкупорюванні, в межах отримання першої порції для приготування коктейлю або продажу на розлив.
ЗIР, підкатегорія 109.10 (консультація діє з 01.10.2021 р.)
А якщо РРО зареєстровано до 01.08.2020 р. або до 01.07.2021 р.?
Якщо СГ використовує РРО, зареєстровані до набрання чинності Наказом №306 або Наказом №329 (тобто до 01.08.2020 р. або до 01.07.2021 р.), постає запитання: чи треба доопрацьовувати програмне забезпечення такого РРО, щоби після 1 жовтня 2021 року чек містив нові реквізити? I якщо доопрацювати РРО неможливо, то чи можна його надалі експлуатувати? Це запитання стосується таких реквізитів, як:
— найменування СГ (ряд. 1);
— цифрове значення штрихового коду товару (обов'язково зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством, а у разі непередбачення (тобто в інших випадках. — Авт.) — за бажанням платника) (ряд. 8);
— напис «ПЛАТIЖНА СИСТЕМА» (найменування платіжної системи, платіжний інструмент якої використовується, код авторизації або інший код, що ідентифікує операцію в платіжній системі та/або код транзакції в платіжній системі, значення коду) (ряд. 16);
— валюта операції (ряд. 19);
— округлення (ряд. 23);
— до сплати (ряд. 24);
— час (година, хвилина, секунда) проведення розрахункової операції (ряд. 25). Раніше секунди не зазначалися;
— QR-код, який містить у собі код автентифікації повідомлення (МАС) цього чека, дату і час здійснення розрахункової операції, фіскальний номер касового чека/фіскальний номер електронного касового чека, суму розрахункової операції, фіскальний номер РРО/фіскальний номер ПРРО) (ряд. 26).
За роз'ясненням податківців в IПК ДПС від 03.08.2021 р. №2932/IПК/99-00-07-05-01-06 (див. «ДК» №39/2021), якщо підприємство застосовує РРО, що перебували на обліку в органах ДПС (тобто вже експлуатувалися СГ) до дати набрання чинності Наказом №306, такі РРО можна застосовувати й далі, вони не потребують обов'язкового доопрацювання на виконання вимог як Наказу №306, так і Наказу №329.
Водночас, якщо виробник (постачальник) РРО має технічну можливість доопрацювати вищезазначені РРО, підприємство має право доопрацювати їх з урахуванням вимог наказів №306 та №329. Причому таке доопрацювання стосується як паперових, так і електронних розрахункових документів, створених РРО.
Отже, якщо СГ у своїй діяльності застосовує РРО, зареєстрований до 01.08.2020 р. або до 01.07.2021 р., який не може бути доопрацьований щодо зазначених вище реквізитів, немає підстав для застосування штрафних (фінансових) санкцій до такого СГ.
А от із реквізитом рядка 9 «цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої» ситуація інша: з 1 жовтня 2021 року вимоги до форми і змісту розрахункових документів у частині цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої поширюються на розрахункові документи, що створюються РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Державного реєстру РРО до дня набрання чинності Наказом №329.
Тобто «алкогольні» вимоги поширюються на всі РРО, версії програмного забезпечення яких уже були в Держреєстрі РРО на 01.07.2021 р. Версії, які могли бути внесені до Держреєстру РРО після 01.07.2021 р., уже мають передбачати зазначення реквізиту рядка 9.
Отже, тим СГ, які реалізують алкогольні напої вроздріб, обов'язково потрібно доопрацювати свої РРО або придбати та зареєструвати новий РРО до 1 жовтня 2021 р.
Якщо ЦСО не може впоратися...
Останнім часом до нас надходять запитання стосовно того, що ЦСО не вдається доопрацювати РРО й оновити версію ПЗ РРО. При цьому переопломбування РРО відбулося. Чи повинен ЦСО видати довідку про неможливість оновлення та чи повинен СГ повідомляти про це ДПС?
Відповідно до п. 7 розділу II Порядку опломбування РРО, коли здійснюється опломбування, переопломбування або розпломбування РРО, до контролюючого органу за місцем реєстрації РРО ЦСО повинен надіслати засобами телекомунікацій в електронній формі з дотриманням вимог законів у сфері електронного документообігу та використання електронних документів із зазначенням обов'язкових реквізитів електронних документів примірник кожної складеної ЦСО довідки про опломбування.
Отже, довідку про переопломбування РРО сам ЦСО надішле до ДПС.
Подання до ДПС довідки про неможливість оновлення ПЗ РРО не передбачено, хоча таку довідку й може видати суб'єкту господарювання виробник РРО. На нашу думку, в такому разі сам СГ повинен зняти з реєстрації такий РРО, а замість нього придбати і зареєструвати новий РРО, програмне забезпечення якого даватиме змогу наводити в чеках нові обов'язкові реквізити (зокрема, код акцизної марки).
Нагадуємо, що успішна зміна ПЗ старого РРО або реєстрація нового РРО потребує перереєстрації РРО, яка, своєю чергою, потребує внесення змін до роздрібної ліцензії на торгівлю алкоголем.
Тим СГ, хто торгує алкоголем (столовими винами) без ліцензії, достатньо тільки доопрацювати і перереєструвати РРО або зареєструвати новий РРО.
Перереєстрація доопрацьованого РРО
Якщо доопрацювання РРО призводить до зміни версії внутрішнього ПЗ, то такий РРО необхідно перереєструвати (п. 2 гл. 3 розд. II Порядку реєстрації РРО).
У такому разі до ДПС подають Заяву за формою №1-РРО (додаток 1 до Порядку реєстрації РРО) з позначкою «Перереєстрація» і зазначенням причин перереєстрації. Після отримання реєстраційної заяви контролюючий орган протягом двох робочих днів проводить перереєстрацію РРО та видає нове реєстраційне посвідчення замість попереднього. При цьому реєстраційне посвідчення в електронній формі розміщується у приватній частині Електронного кабінету СГ.
Зверніть увагу!
Неповернення контролюючому органу реєстраційного посвідчення, виданого раніше, є підставою для відмови у перереєстрації РРО. Це зазначається у другій квитанції — для заяв, поданих в електронній формі (J/F1311403). Тому до заяви на перереєстрацію в електронній формі обов'язково додається сканкопія отриманого раніше реєстраційного посвідчення у форматі pdf розміром не більше 2 МБ.
Після перереєстрації фіскальний номер РРО не змінюється та зберігається до дати скасування реєстрації РРО (п. 3 гл. 3 розд. II Порядку реєстрації РРО). Але в обох заявах зазначається актуальна версія ПЗ, що і є приводом для перереєстрації.
Якщо до настання строку 1 жовтня 2021 р. ЦСО вже вніс зміни до ПЗ РРО і СГ вже перереєстрував свій РРО, то чи треба вносити до чека акцизну марку на алкоголь до 1 жовтня 2021 року? Чи акцизна марка має відображатися у чеках тільки після 1 жовтня 2021 року? На нашу думку, СГ може зазначати акцизні марки в чеках і до настання 1 жовтня. При цьому таке зазначення не робить чек недійсним, адже до 1 жовтня цей реквізит ще не є обов'язковим.
Чи можна торгувати алкоголем, поки РРО на «перепрошивці»?
Зміна ПЗ РРО потребує певного часу, протягом якого РРО перебуває на обслуговуванні в ЦСО. Що робити СГ у цей період?
Продавати алкогольні напої без РРО не дозволяється. Крім того, такий РРО обов'язково має бути зазначений у ліцензії на роздрібну торгівлю алкоголем. Якщо СГ планує застосовувати резервний РРО у періоди, коли РРО не працює, такий РРО теж слід зазначити у ліцензії.
За продаж алкоголю через РРО, який не зазначено в ліцензії, передбачено штраф — 200% вартості продукції, реалізованої через такий не зазначений у ліцензії РРО (КОРО), але не менше ніж 10 тис. грн.
Отже, на час внесення змін до ПЗ РРО можливими є такі варіанти роботи:
— працювати з резервним РРО, що вже внесений до ліцензії на роздрібну торгівлю алкоголем. Якщо резервного РРО немає, його можна придбати, зареєструвати і внести відповідні зміни до ліцензії. Зміна ліцензії займає три робочі дні, не рахуючи час реєстрації РРО в ДПС;
— зупинити роздрібну торгівлю всіма товарами (не тільки алкоголем!) з оплатою готівкою або платіжними картками. Натомість можна приймати тільки безготівкові перекази від покупців безпосередньо на рахунок продавця або приймати оплати через каси банків, тобто уникати розрахункових операцій, які потребують реєстрації через РРО. Якщо такі оплати неприйнятні, то на час внесення змін до ПЗ РРО та за відсутності резервного РРО доведеться зупинити роботу взагалі.
Якщо не встигли до 1 жовтня: як бути?
Фіскальний чек не визнається розрахунковим документом у розумінні Закону про РРО, якщо в ньому немає хоча б одного з обов'язкових реквізитів, передбачених Положенням №13 (п. 3 розд. I Положення №13).
Розрахунковий документ
Розрахунковий документ — це документ установленої форми і змісту, оформлений на повну суму проведеної операції, створений у паперовій та/або електронній формі, у тому числі, але не виключно з відтворенням на екрані РРО або дисплеї пристрою, на якому встановлено програмний РРО, QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію з РД за структурою даних, що містяться в ньому, та/або з надсиланням електронного РД на абонентський номер або адресу електронної пошти, що надаються такою особою.
Тобто якщо РРО формує чеки без обов'язкових реквізитів, можна вважати, що розрахунковий документ покупцям не видається. Штраф за таке порушення, якщо воно буде виявлене до 01.01.2022 р., становить:
— за перше порушення — 10% вартості проданих із порушеннями товарів (послуг);
— за кожне подальше порушення — 50% вартості проданих із порушеннями товарів (послуг) (п. 11 Прикінцевих положень Закону про РРО).
З 1 січня 2022 року розміри штрафів зростуть (п. 1 ст. 17 Закону про РРО) і становитимуть:
— 100% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) — за порушення, вчинене вперше;
— 150% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) — за кожне наступне вчинене порушення.
Щоб уникнути цих штрафів, з 1 жовтня потрібно припинити торгівлю алкогольними напоями доти, доки наявні РРО не буде приведено до актуальних вимог: або доопрацьовано старі РРО, або придбано нові РРО.
Нормативна база
- Закон №481 — Закон України від 19.12.1995 р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
- Закон про РРО — Закон України від 06.07.1995 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
- Наказ №306 — Наказ Мінфіну від 18.06.2020 р. №306 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 21 січня 2016 року №13».
- Наказ №329 — Наказ Мінфіну 08.06.2021 р. №329 «Про затвердження Змін до Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів».
- Положення №13 — Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затверджене наказом Мінфіну від 21.01.2016 р. №13.
- Порядок реєстрації РРО — Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затверджений наказом Мінфіну від 14.06.2016 р. №547.
- Порядок опломбування РРО — Порядок опломбування реєстраторів розрахункових операцій, затверджений наказом Мінфіну від 14.06.2016 р. №547.
Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»