Розпочала роботу Державна інспекція архітектури та містобудування
! Забудовникам
Кабмін погодився з пропозицією Мінрегіону про можливість здійснення Державною інспекцією архітектури та містобудування повноважень і виконання функцій з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Втратили чинність Постанова КМУ від 09.07.2014 р. №294 «Про затвердження Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України», а також постанови, що вносили до неї зміни.
Постанова Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 р. №960 чинна з 16.09.2021 р.
Зміни в архбуднагляді
! Забудовникам
Кабмін вніс зміни до своїх постанов щодо діяльності органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Зокрема, Порядок внесення плати за видачу сертифіката, який видається у разі прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, та її розмір, затверджений постановою КМУ від 13.04.2011 р. №461, доповнено нормою, згідно з якою документ або інформація (реквізити платежу) про внесення плати подається замовником (його уповноваженою особою) разом із заявою про прийняття в експлуатацію об'єкта та видачу сертифіката.
У разі прийняття рішення про відмову у видачі сертифіката оплата повертається за зверненням замовника.
Крім того, до Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого постановою КМУ від 06.04.1995 р. №244, Примірного положення про органи державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ від 19.08.2015 р. №671, внесено зміни, пов'язані з переданням функцій Держархбудінспекції до ДIАМ, а до додатків 6 і 7 до Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, затвердженого постановою КМУ від 23.06.2021 р. №681, — зміни, пов'язані з переданням функцій Держсервісбуду до ДIАМ.
Постанова Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 р. №958 чинна з 16.09.2021 р.
«Карантинні» правила змінено
! Усім
Кабмін вніс зміни до своєї Постанови від 09.12.2020 р. №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Змінами, зокрема, передбачено таке.
Щодо «зеленого» рівня епідемічної небезпеки:
дозволяється проведення масових заходів без одягнутих усіма учасниками та організаторами ЗIЗ за умови наявності у кожного COVID-сертифіката.
Щодо «жовтого» рівня епідемічної небезпеки:
забороняється діяльність закладів, що надають послуги з розміщення (крім готелів, санаторно-курортних закладів, установ і закладів, які надають соцпослуги, реабілітаційних установ для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, а також стаціонарних відділень первинного та складного протезування протезно-ортопедичних підприємств, що належать до сфери управління Мінсоцполітики, дитячих закладів оздоровлення та відпочинку).
За умови наявності у всіх учасників (відвідувачів), крім осіб, які не досягли 18 років, та не менш як у 80% організаторів заходу (працівників закладу) жовтого або зеленого сертифіката не застосовуються обмеження щодо:
проведення масових заходів (у т. ч. у розважальних закладах і закладах громадського харчування);
приймання відвідувачів у кінотеатрах, інших закладах культури та приймання відвідувачів іншими суб'єктами діяльності у сфері культури;
розміщення відвідувачів у закладах громадського харчування;
діяльності спортивних залів, фітнес-центрів;
діяльності закладів, що надають послуги з розміщення.
Щодо «червоного» рівня епідемічної небезпеки:
скасовано обмеження на роботу закладів громадського харчування та місць для харчування в готелях з 11-ї години до 6-ї години наступної доби.
За умови наявності у всіх учасників (відвідувачів, користувачів), крім осіб, які не досягли 18 років, та організаторів заходу (працівників закладу, ринку) зеленого сертифіката не застосовуються обмеження щодо:
приймання відвідувачів суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері громадського харчування (бари, ресторани, кафе тощо);
приймання відвідувачів у ТРЦ;
приймання відвідувачів в інших закладах розважальної діяльності;
приймання відвідувачів СГ, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення;
приймання відвідувачів закладів культури і проведення культурних масових заходів;
приймання відвідувачів у спортивних залах, фітнес-центрах, басейнах;
проведення усіх масових (розважальних, спортивних, соціальних, рекламних та інших) заходів;
діяльності ринків;
роботи підвісних канатних доріг;
діяльності закладів, що надають послуги з розміщення.
Нагадаємо також, що на засіданні КМУ 20.09.2021 р. карантин було продовжено до 31.12.2021 р.
Постанова Кабінету Міністрів України від 13.09.2021 р. №954 чинна з 20.09.2021 р.
Оновлено Порядок повернення помилково сплаченого ЄСВ
! Платникам ЄСВ
Міністерство затвердило Порядок зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів.
Цей Порядок визначає процедуру зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення платникам, на яких згідно із Законом про ЄСВ покладено обов'язок нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску, в тому числі тих, які сплачені через єдиний рахунок.
У випадку надмірної сплати сум ЄСВ на рахунок 3556 податковим органом здійснюється зарахування цих сум у рахунок майбутніх платежів за тим самим рахунком відповідно до встановленого розміру ЄСВ та у порядку календарної черговості виникнення зобов'язань платника з цього платежу.
Повернення коштів здійснюється у випадках:
надмірної або помилкової сплати сум ЄСВ та/або застосованих фінсанкцій на належний рахунок 3556;
помилкової сплати сум ЄСВ та/або застосованих фінсанкцій не на належний рахунок 3556;
помилкової сплати сум ЄСВ та/або застосованих фінсанкцій на бюджетний рахунок за надходженнями;
помилкової сплати ПЗ з податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій та пені, передбачених ПКУ та іншими законами, на рахунок 3556;
виявлення технічної та/або методологічної помилки за сумами, які були зараховані на рахунок 3556 з єдиного рахунку.
Повернення здійснюється на підставі заяви платника про повернення коштів.
Водночас втрачає чинність попередній Порядок, затверджений наказом Мінфіну від 16.01.2016 р. №6.
Наказ Мінфіну від 23.07.2021 р. №417
набирає чинності через 3 місяці з дня його офіційного опублікування,
станом на 22.09.2021 р. офіційно не опублікований
Оновлено типову форму договору про реімбурсацію
! Аптечним закладам
Кабмін вніс зміни до типової форми договору про реімбурсацію, затвердженої постановою КМУ від 27.02.2019 р. №136.
Змінами, серед іншого, передбачено уточнення окремих положень щодо звітності за договором.
Зокрема, аптечний заклад зобов'язаний подати НСЗУ звіт про відпущені лікарські засоби та їх вартість, яка підлягає реімбурсації за цим договором, за звітний період протягом наступного звітного періоду з урахуванням нижчезазначених норм.
У грудні аптечний заклад зобов'язаний подати НСЗУ звіти про лікарські засоби та їх вартість, яка підлягає реімбурсації за цим договором:
до 19 грудня включно — про лікарські засоби, відпущені у попередній звітний період;
до 28 грудня включно — про лікарські засоби, відпущені у період з 1 до 19 грудня.
Лікарські засоби, відпущені у період з 20 до 31 грудня включно, та інформація про їх вартість включаються до першого звіту наступного року.
Якщо останній день строку подання звіту припадає на вихідний або святковий день, звіт подається останнього робочого дня звітного періоду (у грудні — останнього робочого дня, що передує 28 числу цього місяця).
Оплата за звітом, поданим після вищезгаданого строку, не здійснюється.
Також уточнено, що звітними періодами є:
1) у період до 30 вересня 2021 р.:
з 1 до 15 числа місяця включно;
з 16 числа до останнього дня місяця включно;
2) у період з 1 жовтня 2021 р. до 30 листопада 2021 р. — з 1 числа до останнього дня відповідного місяця включно;
3) у грудні 2021 р. — з 1 до 19 числа місяця включно;
4) у період з 1 січня 2022 р.:
з 1 до 15 числа місяця включно;
з 16 числа до останнього дня місяця включно;
у грудні — з 1 до 19 числа місяця включно.
Крім цього, п. 12 типової форми договору доповнено нормою, згідно з якою, якщо аптечний заклад не подав уточнений звіт, оплата за відповідний період тимчасово зупиняється до дати подання такого звіту.
Постанова Кабінету Міністрів Українивід 13.09.2021 р. №953 чинна з 14.09.2021 р.
Нова форма Звіту про транспортування вантажів магістральними трубопроводами
! Юрособам
Державна служба статистики України затвердила форму державного статистичного спостереження №12-труб (місячна) «Звіт про транспортування вантажів магістральними трубопроводами», яка вводиться в дію зі звіту за січень 2022 року.
Зазначена форма державного статистичного спостереження поширюється на юросіб відповідно до затвердженої методології.
Відповідно з 01.02.2022 р. втрачає чинність Наказ Держстату від 13.06.2019 р. №207 «Про затвердження форми державного статистичного спостереження №12-труб (місячна) «Звіт про транспортування вантажів магістральними трубопроводами».
Наказ Держстату від 25.06.2021 р. №138 чинний з 25.06.2021 р.
Нова форма Звіту про перевезення вантажів та пасажирів автотранспортом
! Автоперевізникам
Державна служба статистики України затвердила форму державного статистичного спостереження №51-авто (місячна) «Звіт про перевезення вантажів та пасажирів автомобільним транспортом», яка вводиться в дію зі звіту за січень 2022 року.
Зазначена форма державного статистичного спостереження поширюється на юросіб, відокремлені підрозділи юросіб відповідно до затвердженої методології.
Відповідно з 01.02.2022 р. втрачає чинність Наказ Держстату від 21.06.2019 р. №223 «Про затвердження форми державного статистичного спостереження №51-авто (місячна) «Звіт про перевезення вантажів та пасажирів автомобільним транспортом».
Наказ Держстату від 25.06.2021 р. №142 чинний з 25.06.2021 р.
Оновлено порядок здійснення фінмоніторингу
! Суб'єктам первинного фінмоніторингу
Міністерство юстиції затвердило Положення про здійснення фінансового моніторингу суб'єктами первинного фінансового моніторингу, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснює Міністерство юстиції України.
Це Положення поширюється на:
— адвокатські бюро, адвокатські об'єднання та адвокатів, які здійснюють адвокатську діяльність індивідуально; нотаріусів; СГ, що надають юридичні послуги, з урахуванням особливостей діяльності таких суб'єктів, якщо вони беруть участь, діючи від імені та/або за дорученням клієнта, у будь-якій фінансовій операції та/або допомагають клієнту планувати чи здійснювати операцію щодо:
купівлі-продажу нерухомості або управління майном при фінансуванні будівництва житла;
купівлі-продажу суб'єктів господарювання та корпоративних прав;
управління коштами, цінними паперами або іншими активами клієнта;
відкриття та/або управління банківським рахунком або рахунком у цінних паперах;
залучення коштів, необхідних для створення юросіб та фондів, забезпечення їх діяльності або управління ними;
створення, забезпечення діяльності або управління юрособами, фондами, трастами або іншими подібними правовими утвореннями;
— осіб, які надають послуги щодо створення, забезпечення діяльності або управління юрособами, якщо вони, зокрема, надають консультації клієнту, беруть участь, діючи від імені та/або за дорученням клієнта, у будь-якій фінансовій операції та/або допомагають клієнту планувати чи здійснювати операцію щодо створення, забезпечення діяльності або управління юрособами.
Положенням регулюються питання:
належної організації та проведення первинного фінмоніторингу;
діяльності працівника, відповідального за проведення фінмоніторингу;
встановлення правил та програми проведення фінмоніторингу;
здійснення заходів належної перевірки;
застосування ризик-орієнтованого підходу (належна система управління ризиками та оцінка ризиків);
виявлення підозрілих фінансових операцій;
проведення внутрішніх перевірок;
інші питання.
Водночас втрачає чинність наказ Мінюсту від 18.06.2015 р. №999/5, яким було затверджено попереднє Положення.
Наказ Мін'юсту від 10.09.2021 р. №3201/5
набирає чинності з дня, наступного за днем офіційного опублікування,
станом на 22.09.2021 р. офіційно не опублікований
Нова форма звіту про автоперевезення
! Автоперевізникам
Державна служба статистики України затвердила форму державного статистичного спостереження №31-авто (квартальна) «Звіт про перевезення автомобільним транспортом вантажів за видами вантажів та пасажирів за видами сполучення», яка вводиться в дію зі звіту за I квартал 2022 року.
Зазначена форма державного статистичного спостереження поширюється на юросіб, відокремлені підрозділи юросіб відповідно до затвердженої методології.
Водночас з 01.02.2022 р. втрачає чинність Наказ Держстату від 14.06.2019 р. №214 «Про затвердження форми державного статистичного спостереження №31-авто (квартальна) «Звіт про перевезення автомобільним транспортом вантажів за видами вантажів та пасажирів за видами сполучення».
Наказ Держстату від 25.06.2021 р. №143 чинний з 25.06.2021 р.
Нова форма звіту готелів
! Колективним засобам розміщування
Державна служба статистики України затвердила форму державного статистичного спостереження №1-КЗР (річна) «Звіт про діяльність колективного засобу розміщування», яка вводиться в дію зі звіту за 2021 рік.
Зазначена форма державного статистичного спостереження поширюється на юросіб, відокремлені підрозділи юросіб відповідно до затвердженої методології.
Водночас з 01.01.2022 р. втрачає чинність Наказ Держстату від 17.06.2020 р. №180 «Про затвердження форми державного статистичного спостереження №1-КЗР (річна) «Звіт про діяльність колективного засобу розміщування».
Наказ Держстату від 25.06.2021 р. №137 чинний з 25.06.2021 р.
Нова форма звіту водіїв маршруток і вантажних таксі
! ФОПам-автоперевізникам
Державна служба статистики України затвердила і вводить в дію форми державного статистичного спостереження:
зі звіту за II тиждень квітня 2022 року — №51-вант (2 рази на рік) «Обстеження фізичної особи — підприємця, що здійснює вантажні автомобільні перевезення на комерційній основі»;
зі звіту за II тиждень травня 2022 року — №51-пас (2 рази на рік) «Обстеження фізичної особи — підприємця, що здійснює пасажирські автоперевезення на маршруті».
Зазначені форми державного статистичного спостереження поширюються на ФОПів відповідно до затвердженої методології.
Водночас з 01.01.2022 р. втрачає чинність наказ Держстату від 14.06.2019 р. №216.
Наказ Держстату від 25.06.2021 р. №144 чинний з 25.06.2021 р.
Новини підготувала Анастасія ПОРИТКО, «Дебет-Кредит»