До листа Міністерства соціальної політики України від 26.08.2020 р. №8076/0/290-20
Якщо під час карантину роботодавець вирішив скоротити або зупинити свою діяльність, його працівники мають право на допомогу по частковому безробіттю. Проте ця допомога надається за робочий час, який скоротився внаслідок такої події. А що як у цей період працівник не працює через тимчасову непрацездатність або вагітність?
Про те, як і кому зараз надається допомога по частковому безробіттю, ми писали у статті «У карантинній допомозі знову зміни» в «ДК» №30/2020. Тож зараз звертаємо вашу увагу на таке.
Право на таку допомогу мають ті працівники (крім тих, які отримують пенсію), які втратили частину заробітної плати або доходу внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скороченням) діяльності. Тобто ті, хто є у переліку, зазначеному в наказі про зупинення (скорочення) діяльності, у яких звичайний робочий графік під час карантину став містити меншу кількість робочих годин. Саме за ці втрачені години працівник і отримує допомогу. Але максимальний розмір такої допомоги не може перевищувати розмір мінімальної зарплати (зараз 5000 грн) на місяць.
Крім цього, зараз на таку допомогу можуть претендувати працівники:
— які отримують оплату часу простою відповідно до ст. 113 КЗпП (крім періоду освоєння нового виробництва (продукції);
— які перебувають у відпустці без збереження заробітної плати на час карантину.
Як бачимо, оплачувані відпустки до цього переліку не ввійшли. Тому ті працівники, яким роботодавець надав оплачувані відпустки під час карантину, допомогу по частковому безробіттю за час таких відпусток не отримують.
А як щодо лікарняних та декретних? У коментованому листі Мінсоцполітики роз'яснює, що допомога по частковому безробіттю на період карантину надається працівникам у формі компенсації втраченого заробітку за період, коли вони не працювали у зв'язку з незалежними від них обставинами.
Відповідно до статей 22 та 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» допомога по тимчасовій непрацездатності та допомога по вагітності та пологах надаються застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у разі настання в неї страхового випадку та за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами відповідно.
Згідно із зазначеним лікарняні, декретні та допомога по частковому безробіттю є компенсацією застрахованій особі втраченого заробітку в разі настання відповідних обставин (страхового випадку), й одночасна їх виплата законодавством не передбачена.
Отже, у період тимчасової непрацездатності або відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами допомога по частковому безробіттю не надається, натомість виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах у порядку та на умовах, визначених законом.
Ганна БИКОВА, «Дебет-Кредит»