До індивідуальної податкової консультації Державної податкової служби України від 25.11.2019 р. №1517/6/99-00-07-02-02-15/IПК
Курс на дату чи за дату?
В IПК від 25.11.2019 р. №1517/6/99-00-07-02-02-15/IПК (див. «ДК» №51-52/2019) ДПСУ відповіла на запитання, за яким курсом слід визначати ПЗ з ПДВ при отриманні валютної передоплати.
Коментована IПК є цілком правильною по суті, але непідготовленому читачеві може здатися так само заплутаною, як офіційний сайт НБУ після редизайну.
Річ у тім, що в ній говориться про дві різні дати: дату встановлення НБУ офіційного курсу гривні до інвалют та дату, на яку цей курс починає діяти. Це дві різні дати, а от курс — один і той самий. Звернімося до документа, на який посилається ДПСУ в цій IПК, — Положення про встановлення офіційного курсу гривні до іноземних валют та курсу банківських металів і розрахунку довідкового значення курсу гривні до долара США, затвердженого постановою НБУ від 19.07.2018 р. №80.
Iноземні валюти за, скажімо так, важливістю поділяються на ті, курс гривні до яких встановлюється щодня, і ті, курс яких визначається раз на місяць (п. 3 Положення №80). Процедури визначення курсу є різними для різних валют, для долара США взагалі встановлено дві різні процедури: для нормальних та для особливих умов. Для визначення курсів застосовуються курси укладення угод на Міжбанківському валютному ринку України, курси Європейського центробанку та курси нацбанків іноземних держав. Усе це, зрозуміло, потребує часу. Нині офіційний курс встановлюється раз на день: інформація про встановлений офіційний курс гривні до долара США оприлюднюється до 16:00, до інших валют зі щоденним визначенням курсу — до 18:00. Зауважимо, що з 27 грудня цей поділ зникне: для зручності всі курси оприлюднюватимуться до 16:00 (див. «ДК» №51-52/2019).
Але це не є офіційним курсом НБУ на день оприлюднення. Як вказує ДПСУ в коментованій IПК з посиланням на п. 7 Положення №80, офіційний курс гривні до таких інвалют починає діяти наступного робочого дня після дня встановлення.
Тобто курс, встановлений у п'ятницю й оприлюднений до 16:00 (для долара США) чи до 18:00 п'ятниці (для інших валют зі щоденним визначенням курсу), починає діяти (стає офіційним курсом) вже в понеділок.
А от офіційний курс гривні, установлений на останній робочий день тижня або на передсвятковий день, діє протягом наступних вихідних або святкових днів. Тобто офіційний курс п'ятниці буде діяти протягом суботи та неділі.
Це відображено й на офіційному сайті НБУ в розділі «Показники валютного ринку». Там наводиться «Офіційний курс гривні, розрахований до долара США о 15-30, до інших іноземних валют — о 17-00» і дві дати: «дата розрахунку» і «починає діяти з». А от вже на сторінці «Офіційний курс гривні щодо іноземних валют» наводиться курс лише на одну дату: за умовчанням — на поточну. От саме цей курс (встановлений НБУ у попередній робочий день) і треба застосовувати для визначення ПЗ з ПДВ при отриманні валютної передоплати на дату зарахування коштів на поточний рахунок, говорить ДПСУ в цій консультації. У неробочі дні продовжує діяти офіційний курс попереднього робочого дня.
До речі, в розділі «Показники валютного ринку» на сайті НБУ наводиться ще один курс — «Довідкове значення курсу гривні до долара США на 12:00», але цей показник стосується лише банків і, як випливає з самої його назви, не має офіційного статусу.
Підсумовуючи: практичне значення має лише офіційний курс гривні до інвалют на певну дату, а от інформація про те, що фактично це курс, який був встановлений та оприлюднений попереднього дня, є, по суті, зайвою й може лише збивати з пантелику.
Андрій ПОРИТКО, головний редактор