• Посилання скопійовано

Коментар

До листа Міністерства соціальної політики України від 21.08.2019 р. №984/0/204-19

Підвищення окладу та компенсація відпустки

Чи є компенсація за невикористану відпустку збереженням середнього заробітку? Які умови для коригування середнього заробітку під час його збереження та виплати компенсації? Чи можна підвищувати оклади не з першого числа місяця? Проаналізуймо, що стосовно цього каже Мінсоцполітики у листах від 21.08.2019 р. №984/0/204-19 (див. «ДК» №40-41/2019) та від 06.09.2019 р. №1076/0/204-19 (див. «ДК» №40-41/2019).

Згідно з п. 10 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. №100 (далі — Порядок №100), у випадках підвищення тарифних ставок і посадових окладів на підприємстві, в установі, організації відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах (угодах), як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітна плата, включаючи премії та інші виплати, що враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення коригуються на коефіцієнт їх підвищення. На госпрозрахункових підприємствах і в організаціях коригування заробітної плати та інших виплат провадиться з урахуванням їх фінансових можливостей.

А як застосовувати коефіцієнт коригування у таких випадках:

— працівник іде у відпустку з 15.08 на 14 календарних днів. А з 01.08 підвищують його оклад. Чи застосовується у цьому разі коефіцієнт підвищення?

— працівник звільняється 15.08 і цього самого дня йому виплачують компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки (14 днів). Водночас з 01.08 підвищують оклад за його посадою. Чи застосовується у цьому разі коефіцієнт підвищення до компенсації за невикористані дні щорічної відпустки?

У п. 10 Порядку №100 є фраза: «...так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток...». Що це за періоди, протягом яких зберігається середній заробіток?

Відповідь фахівців Мінсоцполітики

Щоб працівники у разі підвищення окладів (тарифних ставок) при обчисленні середньої зарплати у всіх випадках її збереження відповідно до норм Порядку №100 не втрачали в заробітку, в п. 10 Порядку №100 передбачено застосування коефіцієнта коригування.

У разі підвищення тарифних ставок і посадових окладів відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими колдоговорами, як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, зарплата, включаючи премії та інші виплати, що враховуються при обчисленні середньої зарплати, за проміжок часу до підвищення коригується на коефіцієнт підвищення тарифних ставок, посадових окладів.

Якщо підвищення ставок і окладів відбулося у періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, за цим заробітком здійснюють нарахування тільки в частині, що стосується днів збереження середньої зарплати з дня підвищення тарифних ставок (окладів).

Коефіцієнт, на який коригують виплати, що враховуються при обчисленні середньої зарплати, розраховуються шляхом ділення окладу (тарифної ставки), встановленого після підвищення, на оклад (тарифну ставку) до підвищення.

Умовами для проведення коригування є підвищення окладів, які відбулися:

1) у розрахунковому періоді;

2) у періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток.

Середня зарплата зберігається у випадках, передбачених законодавством: відпустка, відрядження, підвищення кваліфікації.

А ось компенсація за невикористану відпустку не є збереженням середнього заробітку. Компенсація відпустки — це виплата, яка лише проводиться у розмірі середньої зарплати.

Утім, фахівці Мінсоцполітики зазначають: основною умовою для коригування середнього заробітку для виплати компенсації за невикористану відпустку є підвищення посадових окладів у розрахунковому періоді.

А тепер подивимось, як ці роз'яснення слід застосовувати на практиці.

Мінсоцполітики про коригування середнього заробітку

Нарахування виплат за час щорічної та інших видів відпусток провадять за нормами пункту 7 Порядку [№100] (далі — Порядок): шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців або за менший фактично відпрацьований період на відповідну кількість календарних днів року чи меншого відпрацьованого періоду (за винятком святкових і неробочих днів, встановлених законодавством стаття 73 Кодексу законів про працю України). Одержаний результат перемножується на число календарних днів відпустки.

Для того щоб працівники у разі підвищення окладів (тарифних ставок) при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження відповідно до норм Порядку не втрачали в заробітку, пунктом 10 Порядку передбачено коригування середнього заробітку.

Згідно з пунктом 10 Порядку у випадку підвищення тарифних ставок і посадових окладів відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими колективними договорами (угодами), як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітна плата, включаючи премії та інші виплати, що враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення коригується на коефіцієнт підвищення тарифних ставок, посадових окладів.

Коефіцієнт, на який необхідно прокоригувати виплати, які враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, розраховуються шляхом ділення окладу (тарифної ставки), встановленого після підвищення, на оклад (тарифну ставку) до підвищення.

У випадках, коли підвищення тарифних ставок і окладів відбулось у періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, за цим заробітком здійснюються нарахування тільки в частині, що стосується днів збереження середньої заробітної плати з дня підвищення тарифних ставок (окладів).

Тобто здійснюється перерахунок (коригування) тільки тих виплат, які припадають на період після дати підвищення посадових окладів (тарифних ставок).

Лист Мінсоцполітики від 06.03.2019 р. №233/0/204-19

Щодо застосування коефіцієнта коригування при збереженні середнього заробітку

Погляньмо, що відбуватиметься у першій ситуації, яку ми навели на початку статті: якщо працівник іде у відпустку з 15.08 на 14 календарних днів, а з 01.08 підвищили його оклад.

У такому разі коефіцієнт коригування не застосовується, позаяк таке підвищення не відбувається ані в розрахунковому періоді, ані в періоді, протягом якого зберігається середній заробіток (15.08 — 28.08). Тобто застосовуємо правила Порядку №100 буквально, хоч це і зменшить розмір відпусткових для працівника.

Натомість, якби оклад працівника підвищився 20.08, то застосовувався б коефіцієнт коригування, але не при розрахунку середнього заробітку, а для збільшення відпусткових з дня підвищення окладу, тобто з 20.08.

Довідково: чинним законодавством не передбачено, що підвищення посадових окладів має відбуватися з першого числа. Про це фахівці Мінсоцполітики зазначили у листі від 06.09.2019 р. №1076/0/204-19.

Щодо застосування коефіцієнта коригування при розрахунку компенсації

Розглянемо другу ситуацію: якщо працівник звільняється 15.08 і цього самого дня йому виплачують компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки (14 днів), а з 01.08 підвищено оклад.

Тут також коефіцієнт коригування не застосовується. Тому що таке підвищення окладу відбулося не у розрахунковому періоді, а періоду збереження середнього заробітку тут немає.

Натомість якби підвищення окладу працівника відбулося 01.07, тоді б і застосовувався коефіцієнт коригування. Його треба було б застосувати до доходів за період серпень — червень, які враховувались для визначення середнього заробітку, з якого розраховується сума компенсації за невикористану відпустку.

Галина КАЗНАЧЕЙ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру