До індивідуальної податкової консультації Державної податкової служби України від 06.09.2019 р. №53/6/99-00-07-03-02-15/IПК
Хоча коментована IПК надана бюджетній установі, та вона буде корисна й тим СГ, які не є платниками ПДВ, незалежно від організаційно-правової форми. Адже щойно особа досягає загальної суми операцій в 1 млн грн, слід бути насторожі, бо обов'язкова реєстрація платника ПДВ не примусить себе чекати. Проте для обов'язкової реєстрації потрібно врахувати вимоги п. 181.1 ПКУ1.
Вимоги щодо реєстрації осіб як платників податку:
1) до уваги беруться операції з постачання товарів (послуг);
2) операції з постачання, що підлягають оподаткуванню ПДВ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі;
3) загальна сума протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищує 1 млн грн.
Щодо першої умови — до уваги беруться операції з постачання товарів (послуг). Зверніть увагу: не тільки продаж, а й у тому числі обмін чи дарування, зокрема безкоштовне постачання.
Тобто СГ може здійснювати й інші операції, такі як отримання фіндопомоги, страхового відшкодування, кредитів або цільове фінансування. Але якщо отримання коштів не передбачає згодом постачання товарів (послуг) і, відповідно, ці кошти не є компенсацією вартості, то вони не включаються до загальної суми для обов'язкової реєстрації платником ПДВ.
Щодо другої умови — слід враховувати лише операції з постачання, які є об'єктом оподаткування ПДВ. Відповідно до пп. 14.1.186 ПКУ, оподатковувана операція — це операція, яка підлягає оподаткуванню ПДВ. В IПК ДФСУ від 26.06.2019 р. №2929/6/99-99-15-03-02-15/IПК2 податківці слушно повідомляють, що до оподатковуваних операцій належать операції з постачання товарів (послуг), які оподатковуються за ставками 7% та 20%, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ. А це операції, зазначені у ст. 185 ПКУ (з урахуванням підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ), крім операцій, що не є об'єктом оподаткування, перелік яких наводиться у ст. 196 ПКУ.
1 Ця норма не стосується платників ЄП першої — третьої груп. Додатково див. пп. 14.1.139 ПКУ.
Щодо третьої умови — для визначення, чи досягнуто граничної межі в 1 млн грн, слід підраховувати не тільки ті суми за попередні 12 місяців, які отримані у вигляді оплати (обороти за К-т 681), а й ті, які нараховані (дебіторська заборгованість за постачання — Д-т 36). Крім того, важливим є фактичний момент здійснення операцій, сума яких перевищує 1 млн грн. Наприклад, укладення договорів на постачання товарів (послуг) у сумі, що перевищує 1 млн грн, чи наявність наміру провадити діяльність, за результатами якої буде перевищено такий обсяг, не є підставою для обов'язкової реєстрації.
I насамкінець: у разі обов'язкової реєстрації згідно з п. 183.2 ПКУ реєстраційна заява за формою №1-ПДВ (додаток 1 до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 14.11.2014 р. №1130) подається до органу ДПС не пізніше 10 числа календарного місяця, наступного за місяцем, у якому вперше досягнуто 1 млн грн.
Олена ВОДОП'ЯНОВА, «Дебет-Кредит»