Затверджено нову форму авансового звіту
! Податковим агентам з ПДФО
Мінфін наказом затвердив:
1) нову форму Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт;
2) Порядок складання Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт.
Істотних змін форма та порядок її заповнення не зазнали. Фактично її змінюють у зв'язку з переданням функції із затвердження таких документів від Міндоходів до Мінфіну.
Уточнено також, що при розрахунку суми ПДФО в разі неповернення сум надміру витрачених коштів використовуються ставки 15% та 20%. Окрім того, зазначено, що неповернута сума розраховується з урахуванням пункту 164.5 ПКУ.
Наказ Мінфіну від 28.09.2015 р. №841
набере чинності з дня опублікування
(станом на 27.10.2015 р. не опублікований)
Якщо банк ліквідовано: закриття рахунків платників податків
! Платникам податків
ДФСУ зазначила, що у разі остаточної ліквідації банку та його вилучення з Державного реєстру банків рахунки клієнтів цього банку можуть вважатися закритими з часу прийняття рішення про його виключення з Державного реєстру банків. Контролюючі органи визнають закритими рахунки, відкриті у ліквідованих банках, у разі ненадходження повідомлення про їх зміну (відкриття) у новоствореній філії чи установі банку.
При цьому в 1С «Податковий блок» надано можливість після завершення ліквідаційних процедур формувати довідку про відсутність заборгованості зі сплати податків, зборів за формою №22-ОПП, якщо у платника податків залишилися незакритими його рахунки у фінансових установах.
Лист ДФСУ від 31.08.2015 р. №32230/7/99-99-11-01-03-17
Особливості справляння плати за землю — у роз'ясненні
! Платникам плати за землю
ДФСУ роз'яснила:
— використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка;
— плату за землю віднесено до місцевих податків, які встановлюються органами місцевого самоврядування;
— під час встановлення податку можуть передбачатися пільги та порядок їх застосування. Проте надання пільг зі сплати орендної плати за використання земельних ділянок державної та комунальної власності чинним законодавством не передбачено;
— якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право.
Лист ДФСУ від 12.10.2015 р. №21554/6/99-99-15-03-01-15
Несвоєчасна сплата податків з вини банку: чи буде відповідальність?
! Платникам податків
ДФСУ наголосила, що за порушення строку зарахування податків до бюджетів з вини банку такий банк сплачує пеню за кожен день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції, а також несе іншу відповідальність, установлену ПКУ за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду.
При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, уключаючи нараховану пеню чи штрафні санкції.
Додатково зазначено, що контролюючий орган не застосовує до госпсуб'єкта штрафні санкції і у разі несвоєчасного перерахування (неперерахування) податків унаслідок регулювання НБУ економічних нормативів такого банку. Проте в такому випадку суб'єкт господарювання повинен надати до контролюючого органу заяву з копіями платіжних документів, що засвідчують факт подання їх до установи банку.
Якщо у майбутньому банк або його правонаступники відновлюють платоспроможність, відлік строку зарахування податків, зборів та інших платежів розпочинається з моменту такого відновлення.
Лист ДФСУ від 16.10.2015 р. №9647/Б/99-99-10-03-02-14
Чи оподатковуються ПДВ операції з поставки послуг на території Криму
! Платникам ПДВ на території ВЕЗ Крим
ДФСУ зазначила, що операції з постачання послуг, місце постачання яких розташоване поза межами митної території України (у тому числі на території ВЕЗ «Крим»), з 27.09.2014 р. не є об'єктом оподаткування ПДВ.
Тобто платники податку за такими операціями не визначають податкових зобов'язань.
Листи ДФСУ від 08.10.2015 р. №21404/6/99-99-19-03-02-15
Унесено зміни до класифікатора професій ДК 003-2010
! Суб'єктам господарювання
Мінекономрозвитку затвердило зміни до національного класифікатора України ДК 003-2010.
Зокрема, внесено зміни до підрозділу 612 розділу 6 «Кваліфіковані робітники сільського та лісового господарств, риборозведення та рибальства». Назву класифікаційного угрупування 6122 «Виробники свійської птиці» перейменовано на «Виробники, які постійно доглядають за свійською птицею та здійснюють її поставку».
Решта змін стосуються додатків А (покажчик професійних назв робіт за кодами професій) та Б (абетковий покажчик професійних назв робіт) до Класифікатора.
Зокрема, їх доповнено 76-ма професійними назвами робіт, серед яких, наприклад: куратор банку, детектив, аналітик (банківська діяльність), касир-операціоніст, адміністратор програм радіо та телебачення тощо.
Водночас із додатка вилучено 7 назв професій: головний реставратор, начальник штабу цивільного захисту, начальник штабу цивільної оборони, майстер лісу, майстер на лісозаготівельних роботах, експерт технічний з промислової безпеки, помічник лісничого.
Деякі назви перейменовано. Наприклад, «вчитель середнього навчально-виховного закладу» та «вчитель початкового навчально-виховного закладу» змінено на «вчитель загальноосвітнього навчального закладу» (коди без змін).
Наказ Мінекономрозвитку від 02.09.2015 р. №1084
Купівля валюти на сплату штрафів за ЗЕД-контрактом — у роз'ясненні
! Суб'єктам ЗЕД
ДФС у м. Києві повідомила, що купівля іноземної валюти на сплату штрафних санкцій, що передбачені у ЗЕД-контрактах за невиконання резидентами умов цих контрактів, є купівлею іноземної валюти на оплату майнових прав, і тому така операція індивідуальної ліцензії не потребує. Підставою для перерахування коштів за межі України в цьому разі є відповідний ЗЕД-контракт.
Щодо розміру відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань, то для вирішення цього питання насамперед необхідно визначити, законодавство якої країни слід застосовувати для кожного конкретного ЗЕД-договору. Якщо застосовується законодавство України, то ст. 3 Закону України №543/96 установлено максимальний розмір відповідної пені, а саме: розмір пені не може перевищувати подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла у період, за який сплачується пеня.
Лист ДФС у м. Києві від 15.10.2015 р. №15656/10/26-15-15-03-11
Посередництво у працевлаштуванні: оновлено форму №1-ПА
! Рекрутерам
Мінфін затвердив:
— нову форму звітності №1-ПА «Інформація про кількість працевлаштованих громадян суб'єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні та здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців».
— Порядок подання форми звітності №1-ПА.
Звіт подають юрособи та фізособи-підприємці, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні та наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців — районним, міським, міськрайонним, районним у містах органам державної служби зайнятості.
Зверніть увагу, що перенесено термін подання цього звіту з 1 лютого на 15 січня. Тобто тепер цей звіт подаватиметься щороку до 15 січня.
Наказ Мінфіну від 07.08.2015 р. №815
набере чинності з дня опублікування
(станом на 27.10.2015 р. не опублікований)
Визначаємо дохід для комерційного агента — «єдиноподатника»
! Платникам єдиного податку
ДФСУ зазначила, що до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).
У разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).
Лист ДФСУ від 08.10.2015 р. №21382/6/99-99-15-03-01-15
У третьому кварталі збитки: чи сплачуються авансові внески з податку на прибуток?
! Платникам податку на прибуток
ДФСУ підтвердила озвучену раніше позицію щодо періоду, з якого платник податку на прибуток має право не сплачувати авансових внесків.
На їхню думку, платники податку на прибуток, які сплачують авансові внески за результатами 2014 року та за підсумками трьох кварталів 2015 року, не отримують прибутку або отримують збиток, матимуть право подати податкову декларацію за 3 квартали 2015 року та припинити сплату авансових внесків з грудня 2015 до травня 2016 року.
При цьому податківці звертають увагу: якщо платник податків вважає, що форма чинної на сьогодні податкової декларації збільшує або зменшує його податкові зобов'язання, він має право зазначити цей факт у спеціально відведеному місці в податковій декларації.
У разі необхідності платник може подати разом із такою декларацією доповнення, складені у довільній формі. Вони вважатимуться невід'ємною частиною податкової декларації.
До затвердження нової форми декларації з податку на прибуток податківці рекомендують відображати об'єкти оподаткування та податкові зобов'язання з податку на прибуток за звітний період — 3 квартали 2015 року — у чинній на сьогодні декларації. Проте для визначення суми об'єкта оподаткування та податкового зобов'язання з податку на прибуток за новими правилами можна використовувати проект декларації та подавати його разом із чинною декларацією як доповнення.
Лист ДФСУ від 21.10.2015 р. №38881/7/99-99-15-02-01-17
Про зміну істотних умов праці роботодавець має повідомити за 2 місяці
! Роботодавцям та працівникам
ДФСУ наголосила: про встановлення нових або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення роботодавець повинен повідомляти працівника за 2 місяці. У разі досягнення згоди між сторонами трудового договору жодного обов'язку щодо повідомлення працівника законодавством про працю не встановлено.
Якщо під час розгляду трудового спору буде встановлено, що зміна істотних умов трудового договору проведена не у зв'язку зі зміною в організації виробництва і праці на підприємстві, в установі, організації, то така зміна з урахуванням конкретних обставин може бути визнана судом неправомірною з покладенням на власника або уповноважений ним орган обов'язку поновити працівникові попередні умови праці.
Лист Мінсоцполітики від 02.10.2015 р. №413/06/186-15
ДФС про включення накладних до податкового кредиту
! Платникам ПДВ
ДФСУ нагадує, що з 29.07.2015 р. діє Закон №643-VII, яким, зокрема, змінено норми Податкового кодексу, які визначають терміни включення до складу податкового кредиту податкових накладних, отриманих від постачальників та зареєстрованих в ЄРПН.
Так, пунктом 198.3 ПКУ передбачено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ПКУ, протягом такого звітного періоду.
Якщо платник не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманих податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.
Таким чином, сума ПДВ, зазначена у податковій накладній (складеній як до 29.07.2015 р., так і після цієї дати), яка була своєчасно зареєстрована в ЄРПН, може бути включена до складу податкового кредиту протягом 365 календарних днів з дати складання такої податкової накладної.
До набрання чинності Законом №643 податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг та своєчасно зареєстровані в ЄРПН, включалися до податкового кредиту того податкового періоду, на який припадала дата їх складання.
Лист ДФСУ від 21.10.2015 р. №22208/6/99-99-19-03-02-15
У разі сплати без оскарження повідомлення-рішення штрафи не нараховуються
! Платникам податків
ДФСУ нагадує, що тимчасово, до 31 грудня 2016 року включно, платникам податків, обсяг доходів та/або операцій яких за попередній рік становив менше 20 млн гривень, штрафні (фінансові) санкції, нараховані на суму податкового зобов'язання, яку платник податків сплатив без оскарження податкового повідомлення-рішення в терміни, визначені ПКУ, скасовуються протягом 10 днів з дня сплати такого податкового зобов'язання.
Зазначена норма не застосовується у разі повторного протягом року визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання з одного й того самого податку або збору.
При цьому у разі скасування штрафної санкції відповідне сплачене податкове зобов'язання не підлягає подальшому оскарженню.
Лист ДФСУ від 20.10.2015 р. №22064/6/99-99-10-03-02-15
Роз'яснено, в яких випадках торговельна націнка оподатковується ПДВ
! Закупівельникам сільгосппродукції
ДФСУ зауважила: у разі коли платник податку здійснює операції з постачання особам, які не зареєстровані як платники податку, сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки, раніше придбаних (заготовлених) таким платником податку у фізичних осіб, які не є платниками цього податку, об'єктом оподаткування є торговельна націнка (надбавка), встановлена таким платником податку.
Для застосування зазначеного порядку оподаткування необхідно, щоб виконувалися такі умови:
— продукція або продукти її переробки мають класифікуватися як сільськогосподарські;
— закупівлю продукції та продуктів її переробки здійснено лише у фізичних осіб, які не є платниками податку на додану вартість;
— продаж здійснюється виключно неплатникам податку на додану вартість.
Отже, об'єктом оподаткування ПДВ у платника податку буде встановлена ним торговельна націнка (надбавка). При цьому податковий кредит не визначається.
Лист ДФСУ від 01.10.2015 р. №22567/10/28-10-06-11
Виплати за операціями за договором управління майном: як оподатковувати?
! Податковим агентам з ПДФО
Столичні податківці розглянули питання щодо оподаткування виплат фізичній особі за операціями за договором управління майном та повідомили.
При виплаті доходів фізичній особі за операціями за договором управління майном юридичними особами або фізичними особами — підприємцями останні є податковими агентами та зобов'язані утримувати ПДФО та військовий збір у порядку статті 168 ПКУ.
Лист ДФС у м. Києві від 15.09.2015 р. №2713/Н/26-15-17-04-14
Змінено кваліфікаційні вимоги до посади «директор підприємства»
! Директорам підприємств
Мінсоцполітики внесло зміни до кваліфікаційної характеристики посади «Директор (начальник, інший керівник) підприємства», розміщеної у Випуску 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників.
Відтепер кваліфікаційними вимогами до цієї посади будуть:
1) вища освіта другого рівня за ступенем магістра за відповідною галуззю знань або вища освіта другого рівня за ступенем магістра;
2) післядипломна освіта за галуззю знань «Управління та адміністрування» або «Право»;
3) стаж роботи на керівних посадах нижчого рівня не менше ніж 5 років.
Наказ Мінсоцполітики від 22.09.2015 р. №951 чинний з 22.09.2015 р.
Новини підготувала Світлана ЦАРУК, «Дебет-Кредит»