• Посилання скопійовано

Коментар

Коментар

До наказу Міндоходів від 06.05.2014 р. №276

У зв'язку з різким ускладненням внутрішньополітичної обстановки в південних і східних регіонах України мобілізацію продовжено ще на 45 діб. Закон від 06.05.2014 р. №1240-VII «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» підписано та введено в дію 07.05.2014 р.

З огляду на цей факт постає питання сплати податків платниками ЄП на період мобілізації.

Головний податковий орган у листі від 24.03.2014 р. №6701/7/99-99-17-02-02-17 стверджував:

— фізичні особи — платники ЄП 3-ї та 5-ї групи мають сплачувати ЄСВ відповідно до отриманого доходу: немає доходу — немає і бази для нарахування та сплати ЄСВ;

— платники ЄП 1-ї та 2-ї групи, які не використовують працю найманих осіб, можуть звільнятися від сплати ЄП протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки. Тобто зазначена категорія платників єдиного податку на законних підставах може скористатися правом на тимчасову відпустку та при цьому використати можливість не сплачувати єдиний податок виключно на період відпустки;

— враховуючи особливість ситуації, податківці стверджують: якщо дохід не було отримано, контролюючі органи, керуючись ст. 101 ПКУ, матимуть підстави вважати податковий борг платника ЄП, що виник унаслідок непереборної сили (форс-мажорних обставин, до яких податківці у цьому листі відносять мобілізацію), безнадійним податковим боргом, що підлягатиме списанню. Але зверніть увагу: ця категорія платників повинна буде надати підтвердний документ із військового комісаріату, де буде зазначено період перебування на зборах або мобілізації.

Наразі маємо аналогічні висновки в УПК №276: контролюючі органи за період перебування на військовій службі штрафи та пеню до ЄП не застосовуватимуть.

Крім того, якщо підприємець на ЄП перебуває на військовій службі й отримує грошове забезпечення, він звільняється від обов'язку сплачувати ЄСВ за себе. Якщо для підприємців на загальній системі оподаткування ключовим фактором для несплати ЄСВ під час перебування на зборах (мобілізації) є відсутність отриманого доходу та ведення господарської діяльності як такої, то підприємці на ЄП платити ЄСВ у розмірі, не меншому за мінімальний, зобов'язані щомісяця, незважаючи на відсутність доходу. УПК №276, однак, звільняє підприємців-«єдинників» від цієї сплати під час виконання військового обов'язку і говорить, що умовою такого звільнення є:

— нездійснення господарської діяльності у цей період;

— неотримання доходів;

— надання підтвердних документів із військових комісаріатів, у яких зазначається період перебування на військовій службі.

Юлія КЛОВСЬКА, головний редактор «Дебету-Кредиту»

До змісту номеру