Коментар
До закону України від 16.04.2014 р. №1219-VII
Згідно зі ст. 28 Закону від 01.07.2004 р. №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно і їх обтяжень» (далі — Закон №1952), інформація з Держреєстру прав видається у формі витягу, інформаційної довідки і виписки.
При цьому витяг із Державного реєстру прав на підставі заяви мають право отримувати власники нерухомого майна, їх спадкоємці (правонаступники), особи, в інтересах яких установлено обтяження, або уповноважені особи зазначених осіб.
Надання витягу є платним. Порядок надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно затверджений постановою Кабміну від 17.10.2013 р. №868.
Інформаційну довідку з Державного реєстру прав на підставі письмового запиту мають право отримувати суди, органи місцевого самоврядування, органи внутрішніх справ, органи прокуратури, податкові служби, органи Служби безпеки України та інші органи державної влади (посадовці), якщо запит зроблено у зв'язку зі здійсненням ними повноважень, визначених законом.
При цьому за заявою власника або правоволодільця орган держреєстрації прав повинен надавати йому інформацію у формі виписки про осіб, які отримали відомості про права й обтяження прав на нерухоме майно, що йому належить.
Раніше суб'єктом, що надавав інформацію з Держреєстру та проводив державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, був тільки орган держреєстрації.
З 08.05.2014 р. запрацював Закон від 16.04.2014 р. №1219-VII «Про внесення змін до деяких законів України щодо надання інформації про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно». Завдяки нововведенням нотаріуси, нарівні з держреєстраторами, тепер також можуть видавати інформацію з Держреєстру у формі витягу, інформаційної довідки та виписки (оновлена ч. 1 ст. 28 Закону №1952).
Крім того, оновлено редакцію ст. 46-1 Закону України від 02.09.93 р. №3425-XII «Про нотаріат» (далі — Закон про нотаріат). Тепер нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються функції держреєстратора прав на нерухоме майно та який має печатку такого реєстратора, може здійснювати всі повноваження держреєстратора щодо доступу до Держреєстру відповідно до Закону №1952:
— має доступ та користується Державним реєстром речових прав на нерухоме майно;
— здійснює пошук у ньому відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, обтяження таких прав;
— за результатами такого пошуку формує витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
З абзацу 2 ч. 1 ст. 28 Закону №1952 вилучено прив'язку видачі інформації з Держреєстру нотаріусами тільки в разі здійснення ними конкретних нотаріальних дій щодо цього об'єкта. Тепер ця норма перекочувала до абз. 2 ст. 46-1 Закону про нотаріат: «Користування Державним реєстром речових прав на нерухоме майно здійснюється безпосередньо нотаріусом, який вчиняє відповідну нотаріальну дію».
Юлія КЛОВСЬКА, головний редактор «Дебету-Кредиту»