Коментар
До наказу Міндоходів від 10.04.2014 р. №235
Лікування не своїм коштом
Міндоходів підготувало УПК щодо окремих питань оподаткування ПДФО сум допомоги на лікування та медичне обслуговування платника податку за кордоном за рахунок благодійної організації1 (далі — УПК №235). Проте грошей благодійників вистачає не на все.
Відповідно до ст. 36 Закону №28012, громадяни України можуть скеровуватися для лікування за кордон у разі необхідності надання того чи іншого виду медичної допомоги хворому та неможливості її надання в закладах охорони здоров'я України.
Згідно з пп. 165.1.19 ПКУ, кошти або вартість майна (послуг), які надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку за рахунок коштів благодійної організації або його роботодавця, у т. ч. щодо витрат роботодавця на обов'язковий профілактичний огляд працівника та на вакцинацію працівника, спрямовану на профілактику захворювань у період загрози епідемій, не включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, а тому й оподаткуванню ПДФО не підлягають. Проте така пільга передбачає наявність певних підтвердних документів:
- документи, що підтверджують потребу фізособи — платника податку в лікуванні та медичному обслуговуванні (зокрема, наявність та характеристики хвороби, травми, отруєння, патологічного стану платника податку);
- документи про надання таких послуг, що ідентифікують постачальника послуг та платника податку, якому надаються такі послуги, обсяги та вартість таких послуг: договори, платіжні та розрахункові документи, акти надання послуг, інші відповідні документи залежно від необхідного лікування або медичного обслуговування, хвороби та її стану.
Перелік документів, запропонований в УПК №235, не є вичерпним, тож визначальним є документальне підтвердження факту отримання послуг лікування та наявності захворювання3.
1 Затверджена наказом Міндоходів від 10.04.2014 р. №235, див. «ДК» №19/2014.
2 Закон України від 19.11.92 р. №2801-XII «Основи законодавства України про охорону здоров'я».
3 У листі від 11.01.2013 р. №351/6/17-1115 податківці рекомендували для підтвердження фактично здійснених витрат, пов'язаних з лікуванням та медичним обслуговуванням, надавати договори, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) та їх покупця (отримувача), платіжні та розрахункові документи тощо.
Незалежно від того, де саме проводиться лікування (на території України чи за кордоном), механізм застосування пільги та перелік підтвердних документів залишається однаковим.
Але, враховуючи реальний стан справ у країні та реальну потребу в лікуванні, залишається сподіватися хіба що на допомогу просто небайдужих. У цьому разі, оскільки пп. 165.1.19 ПКУ не діятиме, оподаткування відбуватиметься за зовсім іншим алгоритмом.
Сума нецільової благодійної допомоги, у т. ч. матеріальної, що надається резидентами — юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно, — але, зверніть увагу, у розмірі, що не перевищує в 2014 році суми 1710 грн, — не включається до оподатковуваного доходу (пп. 170.7.3 ПКУ). У разі отримання нецільової благодійної допомоги від благодійника — фізичної чи юридичної особи та перевищення її граничної суми платник податку зобов'язаний подати річну податкову декларацію. Така нецільова благодійна допомога понад зазначені суми підлягає оподаткуванню на загальних підставах за ставкою 15%, а в разі перевищення суми 12180 грн — за ставкою 17% до суми перевищення. У заяві на надання такої допомоги бажано конкретизувати її напрям та мету використання або принаймні причину необхідності такої допомоги.
При цьому благодійник-юрособа зазначає відомості про надані суми нецільової благодійної допомоги у формі №1ДФ з ознакою доходу «169».
Юлія КЛОВСЬКА, головний редактор «Дебету-Кредиту»