• Посилання скопійовано

Сплата авансових внесків з податку на прибуток

Дохід за звітний податковий рік за загальними операціями становить до 10 млн гривень, а дохід від продажу цінних паперів, що перебувають в обігу на фондовій біржі, перевищує 10 млн гривень. Чи повинна юрособа наступного року сплачувати авансові внески з податку на прибуток?

Порядок визначення платників податку на прибуток, які зобов'язані сплачувати авансові внески з податку на прибуток, врегульовано п. 57.1 ПКУ.

Згідно з абз. 4 п. 57.1 ПКУ, «платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень), щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації».

Відповідно до п. 135.1 ПКУ, доходи, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, включаються до доходів звітного періоду за датою, визначеною згідно зі ст. 137 ПКУ, на підставі документів, зазначених у п. 135.2 ПКУ, та складаються з:

— доходу від операційної діяльності, який визначається відповідно до п. 135.4 ПКУ;

— інших доходів, які визначаються відповідно до п. 135.5 ПКУ, за винятком доходів, визначених у п. 135.3 та у ст. 136 ПКУ.

Своєю чергою, згідно з пп. 135.5.11 ПКУ, до складу інших доходів, зокрема, включаються доходи, визначені відповідно до ст. 146, 147, 153 і 155 — 161 ПКУ.

Як відомо, порядок оподаткування операцій з торгівлі цінними паперами врегульовано п. 153.8 ПКУ, який є складовою ст. 153 ПКУ, а отже, виходячи з вимог ПКУ можна зробити висновок: дохід, а точніше фінансовий результат, від операцій з цінними паперами входить до загального обсягу доходу, що враховується при визначенні доходу платника податку на прибуток, який має сплачувати авансові внески.

Зазначена позиція також висловлена податківцями у відповіді на запитання №1 в Узагальнюючій податковій консультації №11711 «Який показник декларації з податку на прибуток береться до уваги для визначення доходу платника податку, що повинен сплачувати авансові внески?» Відповідь: «Для визначення доходу беруться до уваги такі показники декларації з податку на прибуток:

для підприємств та відокремлених структурних підрозділів, що сплачують податок на прибуток самостійно, — значення рядка 01 Декларації №12132».

1 Затверджена наказом ДПСУ від 21.12.2012 р. №1171.

2 Колишня форма декларації, затверджена наказом Мінфіну від 08.09.2011 р. № 1213, діяла до 24.01.2014 р.

У зазначеній формі рядок 01 дорівнював сумі рядків 02 (дохід від операційної діяльності) та 03 (інші доходи). Тобто все відповідно до вимог та норм ПКУ.

Проте наразі чинною є нова форма декларації з податку на прибуток, затверджена наказом Міндоходів від 30.12.2013 р. №872. А в ній відображення оподаткування операцій з цінними паперами кардинально відрізняється. У зв'язку зі змінами з 01.01.2013 р. в оподаткуванні зазначених операцій (п. 153.8 ПКУ), а також іншою ставкою оподаткування (10% відповідно до п. 151.4 ПКУ) операції з цінними паперами, що перебувають/не перебувають на фондовій біржі, вилучені з додатка ІД. Податок на прибуток за такими операціями з додатка ЦП (таблиця 1 та 2) потрапляє до рядка 10 основної декларації. Наразі у загальному обсязі інших доходів додатка ІД є додатне значення загального фінрезультату (прибуток) від операцій із корпоративними правами в іншій, ніж цінні папери, формі та окремими видами цінних паперів, а також прибуток від операцій РЕПО та деривативами. Тобто операції з ЦП, які перебувають або не перебувають в обігу на біржі, не потрапляють до рядка 03 «Інші доходи», а отже, до рядка 01 декларації. Тож виходячи зі структури нової форми декларації такі операції не враховуються для визначення доходу платника податку, який повинен сплачувати авансові внески.

Проте це не відповідає нормам розділу ІІІ ПКУ, адже п. 153.8 ПКУ, який регулює оподаткування операцій з ЦП, зокрема й операцій з ЦП, які перебувають в обігу на фондовій біржі, належить до переліку інших доходів за пп. 135.5.11 ПКУ. Тож, вважаємо, такі операції мають потрапляти до доходу, що враховується для сплати авансових внесків. Проте все-таки радимо звернутися до контролюючих органів за індивідуальною податковою консультацією у порядку, визначеному ст. 52 ПКУ.

Михайло СТЕПАНОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру