Поворотна фінансова допомога у платників,
що перебувають на спеціальних податкових режимах
Як «єдиноподатнику» (юридичній або фізичній особі) відобразити суму отриманої фінансової допомоги? Чи слід суму такої допомоги оподатковувати ЄП?
А що на практиці?
Відповідно до ст. 1046 ЦКУ: «За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості».
Договір позики є укладеним з моменту передання грошей (або інших речей, визначених родовими ознаками) від позикодавця позичальникові. А повернутою позика вважається в момент зарахування грошової суми, що позичалася, на банківський рахунок позикодавця (ст. 1046 та ч. 3 ст. 1049 ЦКУ).
Визначення терміна «поворотна фінансова допомога» наводиться у пп. 14.1.257 ПКУ: «сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення». Тому для потреб оподаткування кошти, отримані за договором безпроцентної позики, є поворотною фінансовою допомогою.
У ч. 3 п. 292.11 ПКУ сказано, що до складу доходів платника ЄП не включаються «суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання».
Отже, платникові ЄП — позичальнику треба слідкувати за датою отримання та повернення поворотної фіндопомоги. Адже якщо сума фінансової допомоги, наданої на поворотній основі протягом 12 календарних місяців, не буде повернена позичальнику, у платника ЄП за нормою ч. 3 п. 292.11 ПКУ виникає дохід. Відлік дати отримання починається з дати отримання грошей, про що свідчитиме банківська виписка або запис у касовій книзі, якщо кошти отримано готівкою юрособою — платником ЄП. Фізособи-підприємці касової книги не ведуть, а це означає, що дата отримання позикових коштів може бути зафіксована лише під час внесення коштів на поточний рахунок. Адже відображати отриману поворотну фіндопомогу до моменту визнання доходу (дохід виникне лише в разі неповернення протягом 12 календарних місяців) у книзі обліку доходів фізособам — платникам ЄП не треба.
Як «єдиноподатнику» слід відобразити в обліку суму не повернутої протягом 12 місяців після отримання суму поворотної фінансової допомоги?
А що на практиці?
Згідно з п. 292.11 ПКУ, до складу доходів платника ЄП не включаються «суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання». Крім того, якщо така допомога не повернута вчасно, слід бути уважним, щоб сума поворотної фінансової допомоги (далі — ПФД), яка не повернута протягом 12 календарних місяців, не перевищила обсяг граничного доходу для застосування спрощеної системи оподаткування. До складу доходу платника ЄП відноситься сума ПФД, яка:
1) не повернена протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, але договором установлено більший строк повернення;
2) не повернена протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, і за договором порушено строк повернення.
У періоді повернення фінансової допомоги платники єдиного податку не мають можливості відкоригувати дохід на суму, на яку в минулому було визнано дохід.
У декларації платника ЄП — фізособи неповернену суму ПФД слід відобразити у складі загальної суми доходу в рядку 21. Окремо ця сума буде складовою рядків 01, 06 або 11, 12, чи 16, 17 залежно від групи та ставки платника ЄП. Але якщо такий дохід буде пов'язаний з перевищенням граничної суми, це відобразиться в іншому рядку: 02, 07, 13, 18, знову ж таки залежно від групи платника ЄП.
У декларації юросіб — платників ЄП не повернена протягом 12 календарних місяців з дати отримання сума фіндопомоги знайде своє відображення у загальному рядку 1 (одночасно це буде зазначено у рядках 2 або 3 залежно від обраної ставки) платника ЄП 4-ї групи, або рядку 16 (одночасно це буде зазначено у рядках 17 або 18 залежно від обраної ставки) платника ЄП 6-ї групи. Якщо сума поворотної фінансової допомоги виявиться перевищенням граничного доходу, передбаченого для платників груп 4 та 6, таку суму треба зазначити у рядку 4 декларації платника ЄП групи 4 або у рядку 19 декларації платника ЄП групи 6.
Чи здійснює юридична особа — платник єдиного податку нарахування сум умовних процентів на суму поворотної фінансової допомоги, що залишається неповерненою на кінець звітного періоду, з метою включення цих сум до складу доходу платника єдиного податку?
А що на практиці?
Відповідно до пп. 2 п. 292.1 ПКУ, доходом платника ЄП для юридичної особи є будь-який «дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість реалізованих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг), за які отримано попередню оплату (аванс) у період сплати інших податків і зборів, та вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг) у матеріальній або нематеріальній формі».
До складу доходу не включаються суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та повернутої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів (пп. 3 п. 292.11 ПКУ).
Поворотна фінансова допомога — сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення (пп. 14.1.257 ПКУ).
ПКУ не передбачено нарахування юридичною особою — платником єдиного податку сум умовних процентів на суму поворотної фінансової допомоги, що залишається неповерненою на кінець звітного періоду, з метою включення цих сум до складу доходу юридичної особи — платника єдиного податку. Такі вимоги передбачені лише для підприємств — платників податку на прибуток.
Чи є об'єктом оподаткування сума поворотної фінансової допомоги (позики), отримана ФОП на загальній системі оподаткування?
Думка ДПС України
Відповідно до пп. 14.1.257 ПКУ поворотна фінансова допомога — це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.
Згідно із п. 177.1 ПКУ оподаткуванню підлягають доходи фізичних осіб — підприємців, які отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності.
Враховуючи те, що отримання фізичною особою — підприємцем поворотної фінансової допомоги (позики) відповідно до умов договору підлягає обов'язковому поверненню у визначений строк, то протягом дії договору сума поворотної фінансової допомоги не включається до складу доходу суб'єкта господарювання.
При цьому слід зазначити, якщо сума поворотної фінансової допомоги не повертається у визначений у договорі термін, то вона включається до складу доходів фізичної особи — підприємця та оподатковується на загальних підставах.
Єдина база податкових знань, www.sts.gov.ua
Чи включаються до загальної суми доходу при визначенні частки сільськогосподарського товаровиробництва такі надходження коштів на поточний рахунок платника податку, як відсотки за депозитом, поворотна (безповоротна) фінансова допомога?
Думка ДПС України
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26.12.11 №772 «Про затвердження Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.04.12 за №510/20823 (далі — Розрахунок), затверджено форму розрахунку питомої ваги скоригованого доходу сільськогосподарського товаровиробника в сумі доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва, продуктів її переробки (крім підакцизних товарів, за винятком виноматеріалів виноградних (коди згідно з УКТЗЕД 2204 29 — 2204 30), вироблених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції) та від надання супутніх послуг за попередній звітний (податковий) рік (далі — Розрахунок). При складанні Розрахунку сільськогосподарські товаровиробники керуються даними бухгалтерського обліку.
Загальна сума доходу підприємства визначається відповідно до вимог Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.99 №290 (далі — П(С)БО 15).
Згідно з пунктом 7 П(С)БО 15 визнані доходи класифікуються в бухгалтерському обліку за такими групами:
- дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг);
- інші операційні доходи;
- фінансові доходи;
- інші доходи;
- надзвичайні доходи.
Для визначення загальної суми доходу сільськогосподарського товаровиробника підсумовують кредитові обороти за субрахунками 791 «Результат операційної діяльності», 792 «Результат фінансових операцій», 793 «Результат іншої звичайної діяльності», 794 «Результат надзвичайних подій» (рядок 2 Розрахунку).
Відповідно до пункту 5 П(С)БО 15 дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.
Визначення фінансової допомоги наведено у підпункті 14.1.257 ПКУ, зокрема поворотна фінансова допомога — сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.
Відсотки по депозиту та безповоротна фінансова допомога включаються до загальної суми доходу при визначенні частки сільськогосподарського товаровиробництва, оскільки відповідають умовам визначення доходу. Поворотна фінансова допомога не включається до загальної суми доходу при визначенні частки сільськогосподарського товаровиробництва, оскільки не відбувається збільшення суми власного капіталу, за умови, що вона повернена у встановлений термін.
Єдина база податкових знань, www.sts.gov.ua
За якою ознакою доходу відображається у податковому розрахунку за ф. №1ДФ сума поворотної фінансової допомоги, яка надається на адресу ФОП?
А що на практиці?
Відповідно до Довідника ознак доходів, наведеного у додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 р. №1020, основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому, основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку, відображається у податковому розрахунку за ф. №1ДФ під ознакою доходу «153».
Отже, сума поворотної фінансової допомоги, яка надається суб'єктом господарювання на адресу фізичної особи — підприємця або фізичної особи, відображається за ознакою доходу «153».