• Посилання скопійовано

Коментар

Затверджено наказом Міндоходів від 10.10.2013 р. №577

Податковий борг зі статусом безнадійного, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на нього, підлягають списанню. На практиці для юридичних осіб безнадійним визнається борг підприємства-банкрута або ж якщо до Держреєстру внесено запис про його припинення на підставі рішення суду.

Списання безнадійного податкового боргу здійснюється контролюючим органом щокварталу. Порядок такого списання встановлює Міндоходів. Раніше у цьому питанні керувалися Порядком списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженим наказом Мінфіну від 14.12.2012 р. №1329 (далі — Порядок №1329). Тепер же маємо перезатверджений Міндоходів аналогічний порядок, що мало чим відрізняється від попередника.

У чому ж полягають зміни?

Раніше документи щодо списання безнадійного податкового боргу розглядалися не лише місцевою ДПI, але й іншими контролюючими органами (митниця). За результатами розгляду відповідних документів з метою списання безнадійного податкового боргу контролюючий орган за місцем обліку такого боргу звертався до ДПI за місцем обліку платника податків. До такого звернення мали бути додані:

— копії документів, згідно з якими податковий борг визнано безнадійним;

— довідка на бланку відповідного контролюючого органу про наявність безнадійного податкового боргу (додаток 1 до Порядку №1329).

За підсумками розгляду цих документів керівник (заступник керівника) місцевої ДПI вже приймав рішення про списання безнадійного податкового боргу. Таке рішення складалося у трьох примірниках для всіх учасників цієї операції списання боргу.

Новим Порядком нівельована можливість будь-якому контролюючому органу, крім територіального відділення Міністерства доходів та зборів, брати участь у розгляді документів щодо списання безнадійного податкового боргу. Адже тепер митниця цілком підпорядкована Міндоходів.

Відповідно, відпала потреба у довідці від контролюючого органу про визнання податкового боргу безнадійним та третьому примірнику рішення про його списання.

У всіх інших аспектах питання списання податкового боргу залишилося в межах раніше виписаних правил та алгоритмів.

Валентина IВАНОВА-МАЛЯВIНА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру