Затверджено наказом Міндоходів від 28.08.2013 р. №417
Новий порядок опломбування РРО
У «ДК» №43/2013 ми вже аналізували оновлення Держреєстру РРО та низки нормативних актів, що регулюють реєстрацію та застосування РРО при розрахунках за товари, послуги та в операціях купівлі-продажу іноземної валюти. Зараз проаналізуємо новий порядок опломбування РРО.
Новий Порядок опломбування (далі — Порядок №417, див. «ДК» №47/2013) набрав чинності з 18.10.2013 р. До цієї дати всі ЦСО у роботі з клієнтами керувалися аналогічним порядком №6141 (далі — Порядок №614).
1 Порядок реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затверджений наказом ДПАУ від 01.12.2000 р. №614.
Коментований Порядок №417 запроваджує низку нових термінів:
персоналізація РРО — процедура, під час якої на підставі даних щодо фіскального номера РРО, заводського номера РРО, ідентифікаційного номера РРО (для РРО з КСЕФ) чи ідентифікаційного номера модема (для РРО, що друкують контрольну стрічку) та ідентифікаційного номера спеціалізованого пристрою, призначеного для реалізації функцій захисту інформації від модифікації та перегляду, відбувається ідентифікація РРО у системі обліку даних РРО Міністерства доходів і зборів України;
пов'язані особи — юридичні чи фізичні особи, які разом або за погодженням ЦСО провадять господарську діяльність або здійснюють контроль за роботою ЦСО чи контролюються таким ЦСО або перебувають під спільним контролем із таким ЦСО.
ЦСО не мають права вводити в експлуатацію, здійснювати технічне обслуговування та ремонт РРО і модемів власного використання, РРО виробників (постачальників), з якими ЦСО не уклали договорів про технічне обслуговування та ремонт РРО, РРО суб'єктів господарювання, з якими не укладено договорів про технічне обслуговування та ремонт РРО, а також РРО суб'єктів господарювання, які є пов'язаними із ЦСО особами. Крім того, якщо ЦСО не укладено договір про технічне обслуговування та ремонт певних моделей РРО, такі РРО не зможуть бути зареєстровані у Міндоходів. Отже, спершу суб'єкт господарювання має подбати про договір про техобслуговування та ремонт РРО.
ЦСО вводить в експлуатацію касовий апарат не більш ніж протягом 3 діб з дати інформування суб'єктом господарювання щодо отримання довідки про резервування фіскального номера від Міндоходів.
Після закінчення робіт із введення РРО в експлуатацію представник ЦСО робить запис в експлуатаційних документах та заповнює у 3-х примірниках акт введення РРО в експлуатацію. Один примірник акта залишається в ЦСО, другий і третій надаються СГ, один з яких разом із довідкою про опломбування потім передається СГ до органу доходів і зборів, де проводиться реєстрація зазначеного РРО. Після персоналізації РРО перед його реєстрацією в органі доходів і зборів апарат в обов'язковому порядку має бути опломбований, СГ отримує довідку про опломбування РРО (ф. №1-ЦСО).
Є ще випадки, коли опломбування буде обов'язковим:
— після ремонту РРО, але тільки такого, що потребував доступу до внутрішніх вузлів РРО;
— при заміні засобу контролю РРО;
— після перевірки РРО на відповідність конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника;
— при прийнятті на сервісне обслуговування РРО, який раніше обслуговувався в іншому ЦСО;
— за рішенням органу доходів і зборів1.
1 Опломбування та розпломбування РРО може здійснюватися уповноваженою посадовою особою органу доходів і зборів під час перевірки ним на відповідність конструкції та програмного забезпечення РРО документації виробника. Звичайно, для цього слід мати певні технічні навички.
Проте є ситуації, коли РРО має бути розпломбований. Знову ж таки розпломбування РРО та вилучення довідки про опломбування здійснює ЦСО, з яким СГ уклав договір про технічне обслуговування та ремонт РРО:
— у разі необхідності доступу до внутрішніх вузлів РРО для проведення ремонту, якщо це передбачено експлуатаційними документами виробника;
— у разі порушення цілісності пломб та/або засобів контролю, закінчення строку використання засобів контролю;
— у разі припинення дії договору про технічне обслуговування та ремонт РРО;
— у разі переходу на технічне обслуговування до іншого ЦСО;
— за рішенням органу доходів і зборів;
— перед скасуванням реєстрації РРО (крім випадків виявлення невідповідності конструкції та/або програмного забезпечення РРО документації виробника).
Мусимо наголосити, що Порядок №417 відводить податківцям досить активну роль щодо контролю касових апаратів на відповідність конструкції та програмного забезпечення документації виробника (у т. ч. перевірка програмного забезпечення за допомогою версифікатора) — всім відомі фактичні та документальні перевірки.
Такі перевірки проводяться у разі:
— відсутності або порушення цілісності пломб та/або засобів контролю ЦСО або виробника;
— закінчення строку використання засобів контролю;
— виявлення факту опломбування РРО підробленим засобом контролю або таким, серія та номер якого не збігаються зі серією та номером, що зазначені у довідці про опломбування;
— застосування СГ при розрахунках неналежним чином опломбованого або несправного РРО та/або зовнішнього модема;
— встановлення факту внесення до належним чином опломбованого РРО не передбачених документацією виробника змін до конструкції чи програмного забезпечення;
— відсутності окремих блоків РРО блочної конструкції (або їх від'єднання від РРО);
— підключення до РРО додаткових пристроїв (блоків), якщо таке підключення не передбачено документацією виробника;
— письмового звернення споживача або суб'єкта господарювання, що застосовує РРО.
Після перевірки РРО знову опломбовуються перевіряльниками. А потім РРО потрібно ще переопломбувати в ЦСО (крім випадків виявлення невідповідності конструкції та/або програмного забезпечення РРО документації виробника) — на це відводиться 1 робочий день.
Якщо договір про технічне обслуговування та ремонт РРО зі суб'єктом господарювання закінчився, ЦСО повідомляє про це орган доходів і зборів за місцем реєстрації РРО, суб'єкт господарювання у цьому процесі не бере участі, від нього жодних повідомлень податківцям не очікується (п. 17 Порядку №417). На думку автора, ця норма стосується тільки випадків, коли договір закінчується, але не поновлюється — тобто фактично при зміні ЦСО або ж при закінченні використання у госпдіяльності конкретних РРО.
Новий порядок опломбування, як і його попередник, містить форми довідки щодо опломбування РРО (ф. №1-ЦСО) та звіту про використання засобів контролю (ф. №2-ЦСО). Обидві форми зазнали технічних змін.
Юлія КЛОВСЬКА, головний редактор «Дебету-Кредиту»