• Посилання скопійовано

Компенсація нерезиденту витрат на усунення недоліків в експортованій продукції

Наше підприємство відправило на експорт обладнання. Покупець отримав обладнання та виявив недоліки, які усунув своїми силами. На виконані роботи нерезидент виставив рахунок, який ми повинні оплатити. Чи є це оплатою послуг нерезидента за межами України? Чи це є послуги, отримані від нерезидента, місце постачання яких визначено на митній території України? Адже наші представники не виїжджали за межі України. У якому рядку декларації з ПДВ відображається ця операція?

Передусім з'ясуймо зміст та суть такої операції. Зокрема, чи є факт передачі результату виконаних робіт або наданих послуг від нерезидента платнику ПДВ? Визначення терміна «постачання послуг» (що аналогічно до виконання робіт) наведено у пп. 14.1.185 ПКУ: «постачання послуг — будь-яка операція, що не є постачанням товарів, ... а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності». Чи виконуються такі умови за наведеними умовами запитання?

З запитання випливає, що підприємство вивезло товар за межі митної території України у митному режимі експорту. Згодом покупець-нерезидент самостійно усунув недоліки обладнання, а платник ПДВ, швидше за все, компенсував понесені покупцем витрати. Фактично, на наш погляд, така операція за своїм змістом є відшкодуванням (компенсацією) нерезиденту понесених ним витрат.

Нерезидент на виконані ним роботи виставив рахунок, що підтверджує суму його витрат. У результаті передача виконаних робіт резиденту не відбувається.

За визначенням, наведеним у пп. 14.1.186 ПКУ, оподатковувана операція — це операція, яка підлягає оподаткуванню ПДВ. Об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ. У пп. 186.2.1 ПКУ уточнюється, що місцем постачання послуг із виконання ремонтних робіт, що пов'язані з рухомим майном, є місце фактичного постачання послуг, пов'язаних із рухомим майном. Але в наведеному випадку платник ПДВ не надає нерезиденту жодних послуг і так само не отримує послуг від нерезидента.

Отже, з наведеного вище можна зробити висновок, що сплата за понесені нерезидентом витрати на усунення недоліків придбаного обладнання не підпадає під поняття «послуги». Тому така операція за своїм змістом вважається відшкодуванням резидентом витрат, понесених покупцем обладнання. Така операція не є об'єктом оподаткування ПДВ, відповідно у декларації з ПДВ не відображається. Тут важливо приділити увагу первинним документам (уникати словосполучення «постачання послуг» чи «виконання робіт»), у яких зазначити суть операції — компенсація за усунення виявлених недоліків обладнання.

Слід зазначити, що все залежить від конкретної ситуації. Якщо це будуть розрахунки за претензіями, тоді можливі такі наслідки:

1) при експортуванні обладнання договором передбачалося, що воно буде належної якості;

2) але фактично було експортовано обладнання, яке не відповідає вимогам щодо якості, що є порушенням договору постачальником;

3) унаслідок неналежного виконання постачальником договору покупець змушений самостійно усунути недоліки — це його збитки;

4) постачальник відшкодовує покупцеві ці збитки.

Звичайно, в договорі повинні бути зафіксовані умови щодо усунення недоліків або дії сторін у разі неналежного виконання договору іншою стороною (або можна скласти додаткову угоду до договору, в якій усе це прописати). Зазначимо, що сума відшкодування не є об'єктом оподаткування ПДВ. З іншого боку, можливий варіант зміни ціни у договорі (її зменшення).

Олена ВОДОП'ЯНОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру