Яким чином відображається у податковому обліку і декларації у 2013 р. поворотна фінансова допомога? Чи правда, що у межах календарного року можна отримувати і повертати таку допомогу без податкових наслідків?
На жаль, це не зовсім так, і якщо уважно проаналізувати норми ПКУ, стає зрозуміло, що незважаючи на те, що більшість платників податку на прибуток подають декларацію1 за наслідками податкового звітного року, правила обліку поворотної фіндопомоги залишилися колишніми.
1 Форма податкової декларації з податку на прибуток затверджена наказом Мінфіну України від 28.09.2011 р. №1213.
Нагадаємо, що порядок оподаткування поворотної фіндопомоги у минулому, 2012 році був таким (згідно з пп. 135.5.4 — 135.5.5, 14.1.257 ПКУ):
— якщо поворотна фіндопомога була отримана від осіб — неплатників податку на прибуток (у т. ч. нерезидентів), осіб, які користуються пільгами з податку на прибуток, або осіб, які сплачують податок на прибуток, але за нижчими ставками, ніж встановлено п. 151.1 ПКУ і п. 10 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ (у 2012 р. — 21%, в 2013 р. — 19%), то сума такої фіндопомоги, що залишилася неповерненою на кінець звітного податкового періоду, включається до складу доходів одержувача. У періоді повернення суми (частини) фіндопомоги, яка раніше була віднесена до складу доходів, у сумі повернення визнаються податкові витрати. При цьому умовні відсотки на неповернений залишок не нараховуються. Але якщо поворотна фіндопомога була отримана від засновника/учасника (у т. ч. нерезидента) її одержувача, то у разі повернення такої фіндопомоги не пізніше 365 календарних днів з дня її отримання вона не включається ні до складу доходів, ні до складу витрат;
— якщо поворотна фіндопомога була отримана від платників податку на прибуток на загальних підставах (за основною ставкою податку), на її суму (частину), яка не була повернена на кінець звітного періоду, нараховуються умовні відсотки. Такі відсотки визнаються доходом і нараховуються у розмірі облікової ставки НБУ, розрахованої за кожен день фактичного використання такої поворотної фіндопомоги. До податкових доходів та витрат залишок неповерненої фіндопомоги не включається.
Що відбувається з поворотною фіндопомогою у 2013 році? З одного боку, більшість платників податку на прибуток, згідно з п. 57.1 ПКУ, подають декларацію з податку на прибуток за наслідками податкового року. Але чи означає це, що для них податковим звітним періодом є рік? Ні, бо згідно з п. 152.9 ПКУ базовим податковим (звітним) періодом є календарний квартал.
Тому, з погляду автора, для визначення податкових доходів та витрат при обліку поворотної фіндопомоги слід, як і раніше, користуватися старим звітним періодом (кварталом). А отже:
— якщо протягом податкового звітного року в одному кварталі було отримано, а в іншому повернено фіндопомогу, отриману не від засновників/учасників, але від осіб — неплатників податку на прибуток або осіб, які сплачують податок на прибуток, але за нижчими ставками, ніж встановлено п. 151.1 ПКУ, або які користуються пільгами з податку на прибуток, одержувачу потрібно відобразити на підставі пп. 135.5.5 ПКУ і податкові доходи, і податкові витрати у сумі отриманої та поверненою фіндопомоги. Зверніть увагу, що такі доходи відносять до складу інших доходів (рядок 03 декларації та рядок 03.12 додатка IД), а витрати — до складу інших витрат платника податку на прибуток (рядок 06 декларацій та рядок 06.4.34 додатка IВ);
— якщо протягом податкового звітного року поворотна фіндопомога була отримана від платників податку на прибуток на загальних підставах (за основною ставкою податку), то до складу інших податкових доходів (рядок 03 декларації та рядок 03.10 і 03.10.1 додатка IД) слід включити умовні відсотки, розраховані із суми такої фіндопомоги, що залишилася неповерненою на кінець звітного періоду (кварталу) в межах такого податкового звітного року.
Ганна БИКОВА, «Дебет-Кредит»