• Посилання скопійовано

Узагальнююче податкове роз'яснення щодо окремих питань застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності зі сплатою єдиного податку суб'єктами малого підприємництва — юридичними особами (витяг)

Затверджено наказом ДПАУ від 07.04.2010 р. №224

Узагальнююче податкове роз'яснення щодо окремих питань застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності зі сплатою єдиного податку суб'єктами малого підприємництва — юридичними особами (витяг)

Суттєво. Роз'яснено питання, пов'язані з переходом на спрощену систему оподаткування, веденням податкового обліку СПД, які застосовують спрощену систему оподаткування, сплатою ЄП та заповненням звітності.

! Cуб'єктам малого підприємництва — юрособам

<…>

2. Щодо порядку ведення податкового обліку для суб'єктів малого підприємництва — юридичних осіб, що застосовують спрощену систему оподаткування та порядок оподаткування єдиним податком

Порядок передбачає необхідність відображення у дохідній частині Книги, крім виручки, що надійшла на поточний рахунок або (та) до каси, також позареалізаційних доходів та виручки від інших операцій (графа 5 Книги).

Застосування спрощеної системи оподаткування не дозволяє суб'єктам підприємницької діяльності — юридичним особам застосовувати інший спосіб розрахунків за відвантажену продукцію, крім готівкового та безготівкового розрахунків коштами.

У цьому контексті потребує роз'яснення питання щодо правомірності застосування платниками єдиного податку вексельної та бартерної форм розрахунків.

Проведення розрахунків із застосуванням векселів відображається у відповідному договорі, який укладається письмово. У разі видачі (передачі) відповідно до договору векселя припиняються грошові зобов'язання щодо платежу за цим договором та виникають грошові зобов'язання щодо платежу за векселем. Тобто після отримання векселя зобов'язання за договором поставки продукції погашаються у негрошовій формі.

Указом також встановлено заборону на здійснення платниками єдиного податку розрахунків шляхом бартерних операцій, які відповідно до Закону №334 передбачають проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у будь-якій формі, іншій, ніж грошова, включаючи будь-які види заліку та погашення взаємної заборгованості, у результаті яких не передбачається зарахування коштів на рахунки продавця для компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг).

З огляду на зазначене, платники єдиного податку — юридичні особи не мають права здійснювати вексельні та бартерні розрахунки за відвантажену продукцію.

При цьому згідно зі статтею 5 Указу у разі порушення зазначених вимог платник єдиного податку повинен перейти на загальну систему оподаткування починаючи з наступного звітного періоду (кварталу).

У разі якщо за реалізовану продукцію отримано виручку у валюті, слід звернути увагу на такі особливості.

Відповідно до вимог підпункту 5.3 пункту 5 Iнструкції №492 на поточні рахунки в іноземній валюті юридичних осіб зараховуються кошти, перераховані з-за кордону нерезидентами за зовнішньоекономічними контрактами (договорами, угодами) через розподільчі рахунки.

Відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України розподільчі рахунки суб'єктів господарювання відкриваються банком для обліку надходжень, що підлягають розподілу або додатковому попередньому контролю. Валютні кошти можуть перебувати на розподільчому рахунку підприємства до моменту зарахування на поточний рахунок до п'яти днів.

Оскільки розподільчі рахунки виконують суто технічну функцію, розрахунок бази оподаткування єдиного податку відбувається виходячи з суми валютної виручки, зарахованої на поточний рахунок суб'єкта господарювання.

<…>

Директор Департаменту адміністрування податку на прибуток та інших податків і зборів (обов'язкових платежів) Н. ХОЦЯНIВСЬКА

До змісту номеру