• Посилання скопійовано

Коментар

Затверджена наказом ДПС України від 30.11.2012 р. №1089

У коментованій узагальнюючій податковій консультації ДПСУ торкається декларування максимальних роздрібних цін на підакцизні товари (продукцію) та дотримання суб'єктами господарювання норм ПКУ.

Згідно з пп. 14.1.106 ПКУ максимальні роздрібні ціни — це ціни, встановлені на підакцизні товари (продукцію з урахуванням усіх видів податків (зборів), вищими за які не може здійснюватися продаж підакцизних товарів (продукції) у роздрібній торгівлі. Максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) встановлюються виробниками або імпортерами товарів (продукції) шляхом декларування таких цін у порядку, встановленому ПКУ. Зазначений Порядок складання та подання декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари затверджено спільним наказом Державної митної служби України та Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 р. №1535/1027. Згідно з пп. 1.2 Порядку №1535/1027 декларація про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію), встановлені виробником або імпортером товарів (продукції), складається виробниками або імпортерами таких підакцизних товарів, на які статтею 215 ПКУ встановлено адвалорні1 ставки податку. Така декларація подається не пізніше ніж за п'ять календарних днів до дати встановлення та запровадження максимальних роздрібних цін. Установлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни на перелічені в декларації товари запроваджуються з першого числа місяця, що настає за місяцем подання декларації. Отже, як зазначає ДПСУ в УПК №1089, якщо у виробника або імпортера виникає потреба у зміні відомостей, зазначених у такій декларації, зокрема встановлених максимальних роздрібних цін, він повинен подати нову декларацію. Але може це зробити не частіше одного разу на місяць і водночас не пізніше ніж за п'ять календарних днів до початку наступного місяця.

Зазначені ціни на підакцизні товари повинні наноситися на споживче упакування таких товарів разом із датою їх виробництва. Але згідно з п. 220.7 ПКУ установлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни на перелічені у декларації товари (продукцію) запроваджуються з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому декларацію подано, і діють до їх зміни, тобто до 1-го числа місяця, наступного за місяцем, у якому подана чергова декларація. Отже, фактично виробником можуть реалізовуватися тютюнові вироби з різними цінами, нанесеними на упакування, але за максимальною ціною, що діє на поточний момент. Зауважимо, що контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю тютюновими виробами, вимог щодо максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких виробів, покладено на органи ДПС (п. 221.4 ПКУ).

Стосовно встановлення максимальних роздрібних цін у декларації відповідно до власної назви підакцизного товару (продукції) та його додаткових характеристик ДПСУ зазначила таке. Пунктом 3 ст. 11 Закону №481/952 визначено, що на кожній одиниці тютюнової продукції (сигареті, цигарці тощо) зазначається власна назва виробу; на кожній пачці, коробці або сувенірній коробці — найменування підприємства-виробника або тютюнової компанії; загальна та власна назви; відомості щодо вмісту смоли та нікотину в димі однієї сигарети (щодо сигарет). Водночас пункт 4 ст. 11 Закону №481/95 дозволяє виробнику наносити на етикетки додаткову інформацію щодо характеристики продукту. Ось дехто з виробників і вважає, що на товар, який має різні додаткові характеристики, може бути встановлена різна максимальна роздрібна ціна. Однак ДПСУ пояснює, що це не так.

1 Відносною (адвалорною) визнається ставка податку, згідно з якою розмір податкових нарахувань встановлюється у відсотковому або кратному відношенні до одиниці вартісного виміру бази оподаткування. Абсолютною (специфічною) є ставка податку, згідно з якою розмір податкових нарахувань встановлюється як фіксована величина стосовно кожної одиниці виміру бази оподаткування (ст. 28 ПКУ).

2 Закон України від 19.12.95 р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Для кожного виду продукції є відповідний власний стандарт за ДСТУ, який її характеризує, тобто визначає її властивості та якісні показники. Таким чином, сам факт нанесення на товар будь-якої додаткової інформації та відомостей не змінює якісних характеристик такого товару. А оскільки за якісними показниками товари є однаковими, а відрізняються лише додатковими характеристиками, на такі товари не можуть бути встановлені різні максимальні роздрібні ціни. З точки зору ДПСУ, встановлюючи різні максимальні роздрібні ціни на, по суті, ідентичну за характеристиками продукцію, платники акцизного податку маніпулюють, а отже, недонараховують податкове зобов'язання з акцизного податку на тютюнові вироби. Проте у тих платників податку, які зрозуміли свою помилку, залишається право подати уточнюючий розрахунок, керуючись п. 50.1 ПКУ.

Михайло СТЕПАНОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру