• Посилання скопійовано

Єдиний податок

Визначення доходу

Продаж власного авто «єдиноподатника» оподатковується за правилами ПДФО

ФОП на єдиному податку (3-тя група) продає власне рухоме майно — легковий автомобіль. Як оподатковуватиметься отриманий дохід, якщо у свідоцтві платника зазначені види діяльності: в першому випадку «Оптова та роздрібна торгівля автотранспортними засобами», в другому — «Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів»?

Пунктом 292.9 ПКУ визначено, що доходи фізичної особи — платника єдиного податку, отримані в результаті провадження господарської діяльності та оподатковані згідно з розділом XIV ПКУ, не включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу фізичної особи, визначеного відповідно до розділу IV ПКУ. Отже, доходи платника єдиного податку, одержані ним від провадження саме зазначених у Свідоцтві видів підприємницької діяльності, не включаються до складу його загального річного оподатковуваного доходу, і з них не сплачується ПДФО.

Згідно з п. 292.1 ПКУ, для фізособи-підприємця доходом є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), а також для платників ЄП третьої групи — платників ПДВ сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Таким чином, дохід, отриманий від продажу автомобіля, який належить фізособі на праві власності та використовується нею у своїй господарській діяльності як фізособою — платником ЄП, не обкладатиметься єдиним податком, і види діяльності, якими підприємець може займатися, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування, значення в цьому разі не матимуть.

Але такий дохід обкладатиметься ПДФО відповідно до ст. 173 ПКУ. Пунктом 173.2 ПКУ визначено, що, зокрема, під час продажу одного з об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля не частіше одного разу протягом звітного податкового року доходи продавця від зазначених операцій оподатковуються за ставкою 1 відсоток. Дохід, отриманий фізособою протягом звітного року від продажу другого і наступних автомобілів, оподатковуватиметься за ставкою, визначеною п. 167.2 ПКУ, тобто 5%. Зауважимо, що дохід від продажу об'єкта рухомого майна визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижчої від оціночної вартості такого об'єкта.

Отже, дохід, отриманий від продажу автомобіля, який належить ФОП на єдиному податку, оподатковуватиметься як дохід фізособи-громадянина від продажу рухомого майна відповідно до ст. 173 ПКУ (1% або 5%), незалежно від того, які види діяльності зазначені у Свідоцтві платника ЄП.

Михайло СТЕПАНОВ, «Дебет-Кредит»


Особливості відображення доходу в експедитора-«єдинника»

Я — фізособа-підприємець, платник єдиного податку 3-ї групи за ставкою 5%. Надаю послуги транспортного експедирування, а також організовую перевезення як посередник згідно з договором транспортного експедирування. Яка сума потрапляє в мене до оподатковуваного доходу? Вся виручка з урахуванням транзитних коштів чи лише моя винагорода за надані послуги, якщо самі послуги з перевезення надає інший суб'єкт господарювання?

У випадку надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом платника єдиного податку буде сума отриманої винагороди повіреного (агента) (п. 292.4 ПКУ).

А що потрапить до доходу, якщо, наприклад, договором про транспортне експедирування передбачено, що платник ЄП виступатиме тут від власного імені за операціями з третіми особами (перевізником, особою, яка надала послуги з навантаження, тощо)? У такому випадку договір більше нагадує договір комісії. А згідно з договором комісії комісіонер виступає від власного імені (ст. 1011 ЦКУ). Згідно зі ст. 929 ЦКУ, за договором транспортного експедирування експедитор зобов'язується за плату та коштом клієнта виконати або організувати виконання перевезення вантажу. При цьому в договорі транспортного експедирування може бути визначено обов'язок експедитора укласти від свого імені або від імені клієнта договір перевезення вантажу. Частина 6 ст. 9 Закону про ТЕД регламентує той факт, що у випадку залучення експедитором до виконання його зобов'язань перед клієнтом за договором транспортного експедирування третьої сторони (перевізника чи інших осіб), у відносинах з такою залученою стороною експедитор може виступати від свого імені або від імені клієнта.

Тож ви як посередник будете експедитором, а договір матиме назву договору транспортного експедирування. А отже, на думку автора, виходить, що в такому випадку на платника єдиного податку поширюватимуться норми п. 292.4 ПКУ, які передбачають, що до доходу потрапить лише винагорода за договором транспортного експедирування, а не вся сума сплачених отримувачем послуг коштів. При цьому, знову ж таки на думку автора, у договорі транспортного експедирування варто зазначити, що експедитор діє за дорученням клієнта: інакше він ризикує, що вся сплачена замовником сума потрапить до його доходу.

Розтлумачили цю ситуацію й податківці. Зокрема, у підрозділі 230.04 ЄБПЗ зазначено, що «Транзитні кошти, які одержуються фізичною особою — підприємцем від клієнта для виконання або організації виконання визначених договором транспортного експедирування послуг, не включаються до обсягу доходу».

Тож експедитор-«єдинник» покаже у своєму доході лише суму, яка потрапить до нього на рахунок як винагорода за надані транспортно-експедиційні послуги.

Василь БРЮХОВИЦЬКИЙ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру