Лист ДПСУ від 19.04.2012 р. №6932/6/15-1215
Коментований лист є податковою консультацією, яка має індивідуальний характер і може використовуватися лише платником податків, який отримав таку відповідь. Для решти платників вона має інформативний характер. Питання, яке розглядається у листі, пов'язане з порядком оподаткування доходів нерезидентів (отриманих з джерелом їх походження з України), якщо такий дохід виплачується відокремленим підрозділом платника консолідованого податку на прибуток.
Особливості оподаткування нерезидентів встановлено ст. 160 ПКУ. Виникають запитання: хто зобов'язаний утримувати та сплачувати податок з таких «нерезидентських доходів» — платник податку — юрособа чи відокремлений підрозділ? I куди сплачується податок з доходів нерезидентів — до бюджету за місцезнаходженням відокремленого підрозділу чи за місцезнаходженням головного підприємства?
Пункт 152.4 ПКУ визначає можливий порядок нарахування податку на прибуток у разі наявності у складі платника відокремлених підрозділів.
Відокремлений підрозділ може бути самостійним платником податку на прибуток, але за рішенням головного підприємства1 податок може сплачуватися консолідовано юрособою до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням відокремлених підрозділів, а також до бюджету територіальної громади за місцезнаходженням головного підприємства.
1 Порядок сплати податку на прибуток платник податку обирає самостійно до 1 липня року, що передує звітному, про що повідомляються податкові органи за місцезнаходженням такого платника податку та його філій (відокремлених підрозділів). Форму повідомлення затверджено наказом ДПАУ від 24.01.2011 р. №36.
Сума податку, яка повинна сплачуватися до бюджетів відокремлених підрозділів, визначається головним підприємством розрахунково виходячи із загальної суми податку, нарахованого ним та розподіленого ним пропорційно до питомої ваги суми витрат відокремлених підрозділів у загальній сумі витрат платника податку. Відповідальність за своєчасну та повну сплату податку на прибуток несе платник податку, у складі якого перебувають такі відокремлені підрозділи.
А от п. 152.8 ПКУ зазначає, що відповідальність за повноту утримання та своєчасність перерахування до бюджету податку, зазначеного у ст. 160 Кодексу1 («нерезидентського податку»), несуть платники податку, які здійснюють відповідні виплати.
А вже п. 160.2 ПКУ уточнює, що резидент, який здійснює на користь нерезидента виплату доходу (крім виплат, зазначених у пунктах 160.3 — 160.6 та п. 160.7 ПКУ2), зобов'язаний утримати такий податок. Відповідно до пп. 14.1.213 ПКУ, резиденти — це, зокрема, юридичні особи та їх відокремлені особи.
1 Податок сплачується з виплачених нерезидентам доходів із джерелом їх походження з України, ст. 160 ПКУ.
2 За такими виплатами встановлено окремі вимоги щодо оподаткування.
Отже, сплата «нерезидентського податку» з доходу, виплаченого резидентом — відокремленим підрозділом, покладається на платника консолідованого податку на прибуток — головне підприємство незалежно від того, що виплату доходу нерезиденту здійснює резидент — відокремлений підрозділ.
Щоправда, у коментованому листі не зазначається, до якого бюджету (за місцезнаходженням відокремленого підрозділу чи за місцезнаходженням головного підприємства) платник податку на прибуток зобов'язаний сплатити такий податок. У рубриці ЄБПЗ на сайті www.sts.gov.ua роз'яснюється: «Платник консолідованого податку на прибуток сплачує податок з доходів нерезидента до бюджету територіальної громади за своїм місцезнаходженням та відображає дані про суми виплат нерезиденту та утриманий з них податок у додатку ПН до рядка 17 податкової декларації з податку на прибуток підприємства <...> дані про суми податку на доходи нерезидентів з додатка ПН (графа 6 рядка 20 «Всього») переносяться до рядка 17 «Сума податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам за звітний (податковий) період» декларації».
Пам'ятайте, що «нерезидентський податок» відповідно до пп. 139.1.6 ПКУ не відноситься до витрат платника.
Олена ВОДОП'ЯНОВА, «Дебет-Кредит»