Лист ФСС з ТВП від 21.05.2012 р. №1772-07
Збіг хвороби з відпусткою — доволі типова ситуація. Iноді це навіть називають проявом «дивної удачі»: коли людина має можливість відпочити від роботи, вона раптом хворіє. Законодавство для таких випадків передбачає перенесення або продовження відпусток. Це передбачено ст. 11 Закону про відпустки та ст. 80 КЗпП. Проте стосується таке продовження лише щорічних відпусток: якщо термін лікарняного повністю або частково припадає на дні щорічної відпустки, то вважається, що працівник ці дні відпустки не використав (у такому разі або видається наказ про продовження чи перенесення відпустки, або відпустка продовжується автоматично, і підприємство просто додає в табелі обліку робочого часу відповідні дні до визначеної наказом відпустки).
А якщо працівник захворів під час відпустки без збереження заробітної плати, відпустки у зв'язку з навчанням або іншої відпустки, передбаченої Законом (крім щорічної), термін його відпустки не переноситься і не продовжується.
Фонд соцстраху в своєму листі наголошує на тому, що Закон №2240 забороняє надання допомоги по тимчасовій непрацездатності за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв'язку з навчанням.
При цьому Фонд зазначає, що листки непрацездатності, видані застрахованим особам під час перебування у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв'язку з навчанням, не підлягають оплаті.
Дозволимо собі не у всьому погодитися з думкою Фонду. Закон справді не передбачає продовження названих видів відпусток у випадку тимчасової непрацездатності. Але це не означає, що листки непрацездатності, видані під час такої відпустки, повністю не оплачуються. Не оплачується лише час, що припадає на відповідну відпустку (див. приклад).
Зазначимо також, що якщо йдеться про оплачувану відпустку (навчальні відпустки, творча відпустка тощо), то самі ці дні відпусток підлягають оплаті як дні відпусток, незважаючи на хворобу працівника.
Приклад Працівник перебуває у навчальній відпустці з 1 червня до 20 червня (на 20 кал. днів). У цей час він захворів, період непрацездатності — з 15 червня до 24 червня. Відповідно до Закону лікарняний за період з 15 до 20 червня не оплачується, але робочі дні, що припадають на період непрацездатності з 21 до 24 червня, мають бути оплачені на загальних засадах (тобто за рахунок роботодавця).
Олексій КРАВЧУК, к. ю. н., аудитор