Лист Держмитслужби від 03.01.2012 р. №11.1/1.2-15.1/25-Е
Порядок нарахування пені визначено ст. 129 ПКУ, яка діє з 01.01.2011 року. Слід зазначити, що до 01.01.2011 р. вимоги нарахування пені при самостійному виправленні помилок Законом №2181 не передбачалось. Підпунктом 129.1.2 ПКУ встановлено, що нарахування пені розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження. Згідно з абз. 2 п. 129.4 ПКУ пеня у разі заниження ПЗ нараховується платником із розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ, що діє на день заниження1.
1 Зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством (п. 129.5 ПКУ).
Відповідно до пп. 2.1.1 Iнструкції №9531 нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків — від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного ПКУ.
1 Iнструкція про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затверджена наказом ДПАУ від 17.12.2010 р. №953.
Нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок Держказначейства України та/або в інших випадках погашення податкового боргу (пп. 129.3.1 ПКУ і пп. 2.3.1 Iнструкції №953). Статтею 132 ПКУ визначено порядок нарахування пені у разі порушення умов, за яких надавалося звільнення (умовне звільнення) від оподаткування при ввезенні товарів на митну територію України. Спеціальною нормою закріплено, що в разі, якщо платник податків до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання та погашає його, пеня не нараховується. Митний орган роз'яснив, яким чином застосувати загальну та спеціальну норму, у тому числі до минулих періодів до набрання чинності ПКУ. Оскільки ст. 132 ПКУ скасовує відповідальність, то ця норма застосовується незалежно від дати вчинення правопорушення, як зазначено в коментованому листі. Таким чином, у разі погашення платником податків самостійно виявленого ним заниження податкового зобов'язання, спричиненого порушенням умов, за яких надавалося звільнення (умовне звільнення) від оподаткування при ввезенні товарів на митну територію України, пеня не нараховується незалежно від часу вчинення такого порушення.
Михайло СТЕПАНОВ, «Дебет-Кредит»