• Посилання скопійовано

Коментар

Лист ДПСУ від 12.01.2012 р. №909/7/15-5117

Підпунктом 291.5.1 ПКУ визначено перелік видів діяльності, які не можуть здійснювати платники ЄП. Це, зокрема, «виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива та столових вин)». А статтею 215 ПКУ конкретизовано перелік підакцизних товарів.

Отже, платники ЄП (юридичні особи та фізичні особи — підприємці) мають право здійснювати роздрібний продаж:

1) ПММ в ємностях до 20 літрів. Визначення терміна «паливно-мастильні матеріали» на законодавчому рівні не встановлено. За роз'ясненням, наданим на запит ДПАУ (див. лист від 10.02.2005 р. №819/Д/31-0015), Держстандарт наводить таке визначення:

«Паливо» — загальне поняття, яким позначають матеріали, що використовуються як джерело енергії. Паливо (пальне) використовують для двигунів внутрішнього згорання;

«Мастило» — пластичний матеріал, який є структурованою загусником оливою, застосовуваний для зменшення тертя, консервації виробів та герметизації ущілень»;

2) пива та столових вин. Увага: реалізацію таких товарів дозволено здійснювати тільки фізичним особам — підприємцям. Відповідно до п. 2 Правил №8541: «Роздрібна торгівля алкогольними напоями — діяльність з продажу алкогольних напоїв безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування».

Але виняток ПКУ встановлено лише для пива та столових вин. З'ясовуємо, що відповідно до Закону №26622 вина можуть бути столовими (виготовлені шляхом повного чи неповного збродження сусла) та кріпленими (з додаванням спирту етилового).

Залежно від вмісту цукру, столове вино поділяється на сухе, напівсухе, напівсолодке. Отже, фізособи не можуть здійснювати реалізацію вин кріплених. До речі, згідно з ст. 15 Закону №4813 отримувати ліцензію для роздрібної торгівлі столовими винами не потрібно (також це стосується пива).

Напоями типу «Бренді-кола», «Ром-кола», «Джин-тонік» «спрощенці» мають право торгувати, бо така продукція хоча і є слабоалкогольною, але не належить до підакцизних товарів.

Відповідно до п. 296.10 ПКУ підприємці — платники ЄП не застосовують реєстратори розрахункових операцій. Зверніть увагу: у ст. 15-3 Закону №481 уточнюється, що продаж вин столових здійснюється з використанням книжок та книг обліку розрахункових операцій. За порушення вимог ст. 15-3 передбачено штраф у розмірі 6800 грн (див. ст. 17 Закону №481). Але водночас стаття 9 Закону про РРО4 зазначає, що розрахункові книжки не застосовуються фізособами — платниками ЄП. Як бачимо, це питання потребує роз'яснення з боку контролюючого органу.

Пам'ятайте: продавець пива (крім безалкогольного), вин столових зобов'язаний перевірити у покупця, який купує такі товари, паспорт або інші документи, які підтверджують його вік, у разі якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.

1 Постанова КМУ від 30.07.96 р. №854 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями».

2 Закон України від 16.06.2005 р. №2662-IV «Про виноград та виноградне вино».

3 Закон України від 19.12.95 р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

4 Закон України від 06.07.95 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Як слушно зауважують податківці у коментованому листі, підприємець, який здійснює продаж пива та столових вин, не сплачує збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства. Згідно з п. 297.1 ПКУ такі особи звільнені від сплати цього збору.

Також зазначимо, що відповідно до п. 212.1 ПКУ роздрібні продавці пива та столових вин не є платниками акцизного податку.

Олена ВОДОП'ЯНОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру