• Посилання скопійовано

Коментар

Додаток до постанови КМУ від 25.01.2012 р. №73

Підпункт 14.1.18 ПКУ визначає бюджетне відшкодування як «відшкодування від'ємного значення ПДВ на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу».

Порядок здійснення відповідної перевірки регулюється статтею 200 ПКУ. Згідно з п. 200.10. ПКУ протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Автоматичне відшкодування ПДВ, про яке останнім часом багато говорять, в т. ч. на високому державному рівні, здійснюється відповідно до п. 200.18 ПКУ. При автоматичному відшкодуванні камеральна перевірка здійснюється не протягом 30, а протягом 20 календарних днів після спливу граничного терміну подання декларації. При такому відшкодуванні не проводиться виїзна перевірка та скорочуються встановлені законом терміни безпосереднього перерахування коштів платникові. Критерії, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ, установлені п. 200.19 ПКУ, а порядок визначення відповідності платника податку цим критеріям — наказом Мінфіну від 21.09.2011 р. №1178.

Пункт 200.22 ПКУ передбачив правило, відповідно до якого серед платників, що мають право на автоматичне відшкодування ПДВ, буде виділена окрема категорія платників — ті, що мають «позитивну податкову історію».

Камеральна перевірка податкової звітності платників ПДВ, які мають таку податкову історію (за критеріями, визначеними Кабміном) протягом попередніх 36 послідовних місяців, проводитиметься протягом 5 календарних днів із дня подання податкової декларації (саме з дня подання, а не з дня завершення граничного терміну). Проте це правило має запрацювати лише з 1 січня 2014 року.

Тож Кабміном завчасно, щоправда, не за 3 роки, а за 2, затверджено згадані критерії.

Слід зазначити, що затверджені Постановою №73 критерії не підміняють собою ті, що встановлені п. 200.19 ПКУ, а є додатковою умовою для збереження права платника на автоматичне відшкодування ПДВ. Отже, якщо платник своєчасно подає до органу ДПС звітність з ПДВ (за відсутності за цей період рішень органу ДПС про анулювання реєстрації платника ПДВ) та відповідає критеріям цього пункту ПКУ, то він може розраховувати на переваги автоматичного відшкодування ПДВ.

Зазначимо також, що Методичні рекомендації щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість (від'ємного значення податку на додану вартість) затверджені наказом ДПАУ від 24.05.2011 р. №306.

Олексій КРАВЧУК, к. ю. н., аудитор

До змісту номеру