Лист Мінпраці від 27.01.2011 р. №14/13/116-11
Відповідно до ст. 4 Закону про відпустки1 щорічна відпустка складається з основної (ст. 6 цього Закону) та додаткових відпусток за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці (ст. 7 Закону), за особливий характер праці (ст. 8 Закону), інших щорічних додаткових відпусток, передбачених законодавством.
Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці згідно зі ст. 8 Закону про відпустки надається окремим категоріям працівників, робота яких пов'язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику за списком виробництв, робіт, професій і посад, наведеним у додатку 22 до Постанови №1290 (далі — Список №2), — тривалістю до 35 календарних днів.
Конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах. А як застосовувати Список №2, роз'яснить Порядок №163.
1 Закон України від 15.11.96 р. №604/96ВР «Про відпустки».
2 Список виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов'язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров'я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, затверджений Постановою КМУ від 17.11.97 р. №1290.
3 Порядок застосування Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов'язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров'я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 30.01.98 р. №16.
Коротко зупинимося на умовах, яких слід дотримуватися при наданні такої відпустки:
1) у випадках, коли працівники працювали за різними професіями (на посадах), за роботу в яких надають додаткову відпустку різної тривалості, підрахунок часу роботи проводять окремо за кожним видом робіт, професій та посад;
2) додаткову відпустку надають пропорційно до фактично відпрацьованого часу;
3) у розрахунок часу, що дає право на додаткову відпустку, зараховують тільки дні, коли працівник був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менше половини тривалості робочого дня (встановленого для працівників цих робіт, професій і посад).
Облік часу, відпрацьованого в зазначених умовах, здійснюється власником або уповноваженим ним органом. Для того щоб визначити, які саме роботи належать до категорії робіт зі шкідливими умовами праці, необхідно провести атестацію робочих місць за умовами праці, порядок проведення якої затверджено Постановою №4421. Результати атестації використовуються підприємствами та організаціями для встановлення пільг і компенсацій, передбачених чинним законодавством, а також для здійснення заходів щодо поліпшення умов праці.
Слід зазначити, що надання пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці здійснюється тільки за неможливості ліквідації шкідливих виробничих факторів організаційно-технічними заходами.
Водночас ст. 13 Закону №2694-ХII2 визначено, що роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити дотримання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
1 Постанова КМУ від 01.08.92 р. №442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці.
2 Закон України від 14.10.92 р. №2694-ХII «Про охорону праці».
Отже, час перебування на лікарняному і у відпустці без збереження заробітної плати, на курсах підвищення кваліфікації впливає на термін додаткової відпустки, про що наголошується в коментованому листі.
Приклад Гірничий майстер має право на додаткову відпустку тривалістю 14 к. д., що передбачено п. 38 Списку №2 та колдоговором, минулого року перебував у навчальній відпустці для написання дипломної роботи тривалістю 4 календарні місяці, що передбачено п. 4 ст. 15 Закону про відпустки. Отже, за минулий рік йому буде надано 9 днів (14 : 12 х (12 - 4)) відпустки за роботу з особливими умовами праці.
Богдана АНДРУЩАК, «Дебет-Кредит»