• Посилання скопійовано

З успадкованої землі аліменти не сплачують

Верховний Суд вважає*, що вартість отриманих земельних ділянок сільгосппризначення у власність у порядку спадкування чи у дарунок не є тим доходом, з якого сплачуються аліменти.

Питання врахування успадкованого майна та доходів з його продажу у складі доходів, з яких мають стягуватись аліменти, вже розглядалося Верховним Судом. Докладніше про це див. у статті «З продажу спадщини аліменти не платять» у «ДК» №11/2021. У цій справі державний виконавець стягнув з батька дитини суму коштів у розмірі 1/4 від вартості проданої квартири, успадкованої за законом. Тобто йшлося про сплату аліментів з доходу від продажу успадкованого майна.

Верховний Суд зазначив, що кошти від продажу такого майна не є фактичним заробітком платника аліментів, а є грошовим еквівалентом майна, що належало йому до продажу. Адже платник аліментів, не маючи поточної заборгованості зі сплати аліментів на утримання неповнолітньої дитини, у разі нарахування аліментів на отримані ним кошти від продажу належної йому на праві власності квартири не тільки не отримав доходу, а й буде позбавлений можливості придбати за виручені від реалізації цього майна кошти інше рівноцінне житло.

До речі, цей висновок застосовується й до ситуації про стягнення аліментів з вартості проданого нерухомого майна батька, право власності на яке він набув унаслідок дарування його батьками ще до шлюбу та народження дитини. Ця сума також не є заробітком батька, та з цього доходу не може бути стягнуто аліменти, у т. ч. й державним виконавцем за рішенням суду2.

1 Постанова Верховного Суду від 15.06.2022 р. у справі №682/1277/20.

2 Постанова ВС від 31.07.2020 р. у справі №234/15413/17.

А як бути із землею?

Для цієї ситуації ВС розглянув коментовану справу — у ній ідеться про 63 земельні ділянки сільгосппризначення, що їх ФГ використовує у своїй діяльності, з вартості яких держвиконавець нарахував майже 600 тис. грн аліментів на користь неповнолітньої дитини.

А позаяк ці земельні ділянки були успадковані та включені до податкової декларації про доходи та майно за 2018 рік і сума аліментів не була сплачена добровільно, то виконавча служба відкрила виконавче провадження.

Мати малолітньої дитини зазначає, що батько дитини займається підприємницькою діяльністю у сфері сільського господарства та є власником двох сільгосппідприємств. За 2018 рік він отримав загальний дохід у сумі 3055265,68 грн, у т. ч. 44412,94 грн заробітної плати.

Проте аліменти сплачені лише із заробітної плати, а не із загального доходу.

Суд першої інстанції вважає, що отримання майна у власність у порядку спадкування, а саме земельних ділянок сільгосппризначення, не є тим видом доходу, який враховується під час розрахунку розміру та стягнення аліментів.

Позиція суду першої інстанції

<...>[Перелік №146], як підзаконний нормативно-правовий акт не містить протиріч із СК України, який регулює питання утримання дитини батьками, у тому числі сплати аліментів.

Разом з тим постанова Кабінету Міністрів України №146 від 26.02.2016 р. «Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб» є спеціальним правовим актом, який підлягає застосуванню до спірних правовідносин, а тому їм надається перевага у порівнянні із загальними нормативно-правовими актами, зокрема нормами Податкового кодексу України.

У Податковому кодексі України міститься загальне визначення доходу для цілей оподаткування, а не визначається вид доходу, з якого стягуються аліментні платежі. Натомість саме Кабінет Міністрів України на виконання положень статті 81 СК України визначив види доходів, з яких утримуються аліменти.

Зважаючи на наведене, отримання майна у власність у порядку спадкування, а саме земельних ділянок сільськогосподарського призначення, не є тим видом доходу, який враховується під час розрахунку розміру та стягнення аліментів.

Стягувач не надала доказів на підтвердження отримання боржником доходів від підприємницької діяльності, а також у вигляді плати за передачу в оренду земельних ділянок, а майно, отримане у спадщину, не враховується при визначенні розміру доходу для стягнення аліментів.

Тому, враховуючи наведене, суд приходить до висновку про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог.

<...>

Рішення Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 16.10.2020 р. у справі №682/1277/20

Апеляційна інстанція цілком підтримала таку позицію.

Верховний Суд також став на бік фермера.

Зі спадку чи дарунка аліменти не стягуються: немає порядку

Відповідно до ст. 81 СКУ перелік видів доходів, які враховуються для визначення розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затверджується КМУ (Перелік №146).

ВС наголошує, що зміст положень Переліку №146 включає до поняття «заробітку» також виплати, які заробітною платою не є, зокрема доходи від підприємницької діяльності.

Крім того, у пункті 13 Переліку №146 зазначається, що аліменти утримуються зі суми заробітку (доходу), що належить особі, яка сплачує аліменти, після утримання з цього заробітку (доходу) податків. Вживання терміна «дохід» у дужках після поняття «заробіток» може розумітися як визнання цих понять синонімами в контексті приписів Переліку №146. Отже, цей Перелік не є вичерпним.

Крім того, ВС наголосив, що об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включається, зокрема, і дохід від операцій з майном, розмір якого визначається відповідно до ст. 172 ПКУ (пп. 163.1.1 ПКУ).

Зокрема, йдеться про дохід, отриманий резидентами або нерезидентами від будь-яких видів діяльності на території України, зокрема доходу, отриманого від продажу рухомого та нерухомого майна, який підлягає оподаткуванню.

Доходи боржника, звільнені від оподаткування, не належать до бази відрахувань із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника, які підлягають стягненню у виконавчому провадженні1.

1 Постанова Верховного Суду від 25.01.2021 р. у справі №758/10761/13-ц.

Не менш важливим виявився й лист Славутського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області від 29.08.2019 р. №23738, яким повідомлено, що чинними нормативно-правовими актами України не передбачено підстав, порядку та способу щодо нарахування та утримання аліментів, зокрема, з вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна.

Навіть якщо можна встановити або визначити вартість успадкованого чи подарованого майна (крім коштів), у будь-якому разі ця вартість не є тим видом доходу, який підлягає врахуванню під час розрахунку розміру та стягнення аліментів.

При цьому суди зауважили, що ситуація буде інакша, якщо мати неповнолітньої дитини вимагатиме сплатити аліменти з підтверджених сум доходу, отриманого батьком дитини та керівником двох ФГ від використання цих земельних ділянок чи доходів від підприємницької діяльності у зв’язку з використанням цих земельних ділянок.

Нормативна база

  • ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. №2755-VI.
  • СКУ — Сімейний кодекс України від 10.01.2002 р. №2947-III.
  • Перелік №146 — Перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затверджений постановою КМУ від 26.02.1993 р. №146.

Автор: Канарьова Наталія

До змісту номеру