Населення захистять від шкідливого впливу тютюну
! Усім
У зв'язку з офіційним опублікуванням у газеті «Голос України» 11.01.2022 р. через 18 місяців від цієї дати набере чинності Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров'я населення від шкідливого впливу тютюну».
Зміни вносяться до законів «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», «Про рекламу», «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» (зокрема, надано визначення термінів «бездимний тютюновий виріб», «електронна сигарета», «новітній тютюновий виріб», «рідини, що використовуються в електронних сигаретах» тощо).
Законом встановлюються вимоги для виробництва і реалізації тютюнової продукції, електронних сигарет, бездимних тютюнових виробів щодо:
вмісту шкідливих речовин;
оформлення упаковки, зокрема медичних попереджень споживачів;
обмеження реалізації (продажу) та вживання;
рекламування.
Також визначається відповідальність за порушення встановлених норм.
З дня опублікування Закону набрало чинності положення про те, що МОЗ затверджує тексти та ілюстрації комбінованого медичного попередження, технічні вимоги до його макета, дизайну та форми, порядок їх нанесення виробниками тютюнових виробів для куріння, а також три групи наборів комбінованого медичного попередження, що складаються з 14 варіантів тексту та ілюстрацій і змінюються щороку.
Через 6 місяців з дня опублікування закону набирають чинності зміни до ст. 13 Закону «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» — «Обмеження щодо реалізації (продажу), куріння, вживання та використання тютюнових виробів, предметів, пов'язаних з їх вживанням, трав'яних виробів для куріння, електронних сигарет, заправних контейнерів, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння».
Закон України від 16.12.2021 р. №1978-IX набирає чинності з 11.07.2023 р.
Держава стимулює розвиток виноградарства та садівництва
! Виноградарям та садівникам
У зв'язку з офіційним опублікуванням у газеті «Голос України» 05.01.2022 р. через 3 місяці від цієї дати набере чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання розвитку виноградарства та садівництва».
Закон вносить до ЗКУ та Закону «Про оренду землі» зміни, якими, зокрема, визначено, що:
1) строк оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення для закладання та/або вирощування багаторічних насаджень (плодових, ягідних, горіхоплідних, винограду) не може бути меншим як 25 років;
2) особа, яка використовує земельну ділянку на праві емфітевзису для вирощування багаторічних насаджень та належно виконує свої обов'язки за договором, після закінчення строку дії договору має переважне право перед іншими особами на укладення договору емфітевзису щодо цієї земельної ділянки для вирощування багаторічних насаджень на новий строк;
3) госптовариство, до СК якого у процесі приватизації держмайна в АПК були внесені багаторічні насадження, а також його правонаступники мають право на відшкодування вартості таких багаторічних насаджень власниками ділянок (з деякими винятками);
4) у разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендодавця (крім випадків розірвання договору у зв'язку з неналежним виконанням орендарем своїх обов'язків) орендар має право на відшкодування витрат на поліпшення орендованої земельної ділянки, здійснених за згодою орендодавця, та збитків, завданих розірванням договору;
5) договір оренди земельної ділянки с/г призначення, яка передається в оренду для закладання та/або вирощування багаторічних насаджень, не може містити положень про зміну його умов або припинення договору у зв'язку з переходом права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у т. ч. у порядку спадкування), реорганізацією юрособи.
Новий абз. 4 п. 6-1 «Перехідних положень» ЗКУ щодо права викупу ділянок орендарями та емфітевтами, які не менше трьох років вирощують на зазначених земельних ділянках багаторічні насадження, набирає чинності з 01.01.2024 р.
Закон України від 17.12.2021 р. №1989-IX набирає чинності з 05.04.2022 р.
Скасовано закон про маркування лазерних дисків голограмами
! Усім
У зв'язку з офіційним опублікуванням у газеті «Голос України» 05.01.2022 р. з цієї дати набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скасування маркування контрольними марками примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних».
Законом визнано таким, що втратив чинність, Закон «Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних».
Також вносяться відповідні зміни до КУпАП, ККУ, КПКУ, Закону «Про авторське право і суміжні права», зокрема, скасовано кримінальну відповідальність за незаконне виготовлення, підроблення, використання або збут незаконно виготовлених, одержаних чи підроблених контрольних марок для маркування упаковок примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних чи голографічних захисних елементів, а також адміністративну відповідальність за розповсюдження відповідних товарів, упаковки яких не марковані контрольними марками.
Закон України від 15.12.2021 р. №1965-IX чинний з 05.01.2022 р.
Забезпечення медобслуговування населення буде вдосконалено
! Усім
У зв'язку з офіційним опублікуванням у газеті «Голос України» 11.01.2022 р. з наступного дня набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління сферою охорони здоров'я та забезпечення медичного обслуговування населення».
Закон вносить зміни до ГКУ, КУзПБ, Основ законодавства України про охорону здоров'я, законів «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні», «Про управління об'єктами державної власності», «Про захист персональних даних», «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» та деяких інших.
Законом врегульовано питання щодо функціонування електронної системи охорони здоров'я, зокрема, її функціонування поширено на всю сферу охорони здоров'я, у тому числі на реабілітацію у сфері охорони здоров'я, громадське здоров'я, донорство крові та її компонентів, а також для здійснення контролю якості наданих медичних та реабілітаційних послуг, запровадження можливості обміну необхідною інформацією між електронною системою охорони здоров'я та іншими інформаційно-телекомунікаційними системами.
У Звіті з ЄСВ тепер треба буде наводити дані про членство застрахованої особи в профспілковій організації.
Закон України від 15.12.2021 р. №1962-IX чинний з 12.01.2022 р.
Соняшникову олію та батон визнали соціально значущими товарами
! Олійням і пекарням
Кабмін вніс до переліку товарів, що мають істотну соціальну значущість, затвердженого постановою КМУ від 22.04.2020 р. №341, батон та олію соняшникову.
Водночас змінами до Постанови КМУ від 09.12.2020 р. №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» на період дії карантину установлено граничний рівень торговельної надбавки у розмірі не більше 10% оптово-відпускної ціни на хліб житньо-пшеничний та батон з урахуванням рекламних, маркетингових, логістичних послуг, послуг з підготовки, обробки, пакування, інших послуг, пов'язаних з реалізацією кінцевому споживачу.
Постанова Кабінету Міністрів України від 30.12.2021 р. №1432 чинна з 31.12.2021 р.
Обмежено ціну на газ власного видобутку для виробників соціально значущих товарів
! Виробникам соціально значущих товарів
Кабмін вніс зміну (новий п. 41-11) до своєї Постанови від 09.12.2020 р. №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Установлено на період дії карантину, але не довше ніж до 30.04.2022 р., граничний рівень постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди) до ціни природного газу власного видобутку (без урахування рентних платежів) на рівні не більше 24% для задоволення потреб суб'єктів господарювання, основним видом діяльності яких є, зокрема, виробництво продовольчих товарів, визначених абз. 3, 5 — 8, 16 і 17 переліку товарів, що мають істотну соціальну значущість, за затвердженим Мінагрополітики та оприлюдненим на його офіційному вебсайті переліком.
Торговельна надбавка за постачання природного газу власного видобутку для задоволення потреб вищезазначених суб'єктів господарювання встановлюється на рівні не вище 1%.
Мінагрополітики вже затвердило зазначений перелік (див. новину нижче).
Постанова Кабінету Міністрів України від 30.12.2021 р. №1435 чинна з 31.12.2021 р.
Стало відомо, кому продадуть газ дешевше
! Виробникам соціально значущих товарів
Міністерство аграрної політики та продовольства України затвердило Перелік суб'єктів господарювання, основним видом діяльності яких є, зокрема, виробництво продовольчих товарів, що мають істотну соціальну значимість: борошна пшеничного (КВЕД — 10.61), молока пастеризованого (КВЕД — 10.51), хліба житньо-пшеничного (КВЕД — 10.71), яєць курячих (КВЕД — 01.47), птиці (тушка куряча) (КВЕД — 10.12) і олії соняшникової (КВЕД — 10.41).
Затвердження такого переліку було передбачено пунктом 41-11 постанови КМУ від 09.12.2020 р. №1236 (див. новину вище).
До переліку ввійшли 6803 суб'єкти господарювання.
Наказ Мінагрополітики від 05.01.2022 р. №3 чинний з 05.01.2022 р.
Затверджено уніфіковану форму акта перевірки у сфері автотранспорту
! Автоперевізникам
Міністерство інфраструктури України затвердило:
Уніфіковану форму акта, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства, норм у сфері автомобільного транспорту;
форму припису щодо усунення порушень, виявлених під час проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства, норм у сфері автомобільного транспорту.
Водночас втрачає чинність Наказ Мінінфраструктури від 26.12.2016 р. №467 «Про затвердження уніфікованої форми акта, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері автомобільного транспорту».
Наказ Мінінфраструктури від 11.11.2021 р. №607
набирає чинності з дня офіційного опублікування,
станом на 12.01.2022 р. офіційно не опублікований
Оновлено правила провадження митної брокерської діяльності
! Митним брокерам
Міністерство фінансів України затвердило:
Порядок подання та розгляду заяв, надання, переоформлення, зупинення дії та анулювання дозволів на провадження митної брокерської діяльності;
Правила провадження митної брокерської діяльності та порядок контролю за її провадженням;
форму заяви про надання дозволу на провадження митної брокерської діяльності;
форму заяви про переоформлення дозволу на провадження митної брокерської діяльності;
форму заяви про зупинення дії дозволу на провадження митної брокерської діяльності;
форму заяви про анулювання дозволу на провадження митної брокерської діяльності;
форму витягу з реєстру митних брокерів.
Установлено, що дозволи на провадження митної брокерської діяльності, надані до набрання чинності цим наказом, не потребують переоформлення.
Наказ Міністерства фінансів України від 27.09.2021 р. №517 чинний з 28.12.2021 р.
Зміни в Порядку оформлення і подання скарг платниками податків
! Нерезидентам
Міністерство фінансів України затвердило зміни до Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 21.10.2015 р. №916.
Метою змін є приведення процедури оскарження особами-нерезидентами податкових повідомлень під час адміністративного оскарження у відповідність до вимог податкового законодавства.
Так, передбачено, що розгляд скарг осіб-нерезидентів здійснюється у порядку, визначеному ст. 56 ПКУ.
Особа-нерезидент може подати до ДПС скаргу протягом 90 к. д., що настають за днем отримання особою-нерезидентом податкового повідомлення, складеного відповідно до ст. 58-1 ПКУ.
Скарга на податкове повідомлення особі-нерезиденту, зареєстрованій як платник ПДВ, подається в електронній формі через спеціальне портальне рішення для користувачів нерезидентів, які надають електронні послуги, шляхом електронної ідентифікації, державною або англійською мовою.
Скарга на податкове повідомлення особі-нерезиденту, не зареєстрованій як платник ПДВ, подається в порядку, встановленому міжнародними договорами України, а в разі відсутності міжнародного договору України з країною особи-нерезидента — у порядку, встановленому КМУ.
Скарга на податкове повідомлення особі-нерезиденту розглядається ДПСУ протягом 90 к. д., що настають за днем отримання такої скарги.
Рішення за скаргою на податкове повідомлення особі-нерезиденту, зареєстрованій як платник ПДВ, надсилається в електронній формі через спеціальне портальне рішення для користувачів нерезидентів, які надають електронні послуги, з одночасним повідомленням про надсилання такого рішення на електронну адресу особи-нерезидента, зазначену нею при реєстрації, відповідно до ст. 208-1 ПКУ.
Рішення за скаргою на податкове повідомлення особі-нерезиденту, не зареєстрованій як платник ПДВ, надсилається в порядку, визначеному міжнародними договорами України, а в разі відсутності міжнародного договору України з країною особи-нерезидента — у порядку, встановленому КМУ.
Форма рішення затверджена як додаток 2 до Порядку.
Крім цього, передбачено можливість подання скарги в електронній формі засобами електронного зв'язку.
Наказ Міністерства фінансів України від 07.12.2021 р. №635 чинний з 31.12.2021 р.
Затверджено нову Типову антикорупційну програму юрособи
! Юрособам
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 11, п. 5 ч. 1 ст. 12, статті 63 Закону «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції затвердило Типову антикорупційну програму юридичної особи.
На основі цієї Типової антикорупційної програми затверджують свої антикорупційні програми юрособи, зазначені у ч. 2 ст. 62 Закону «Про запобігання корупції».
Відповідно до ч. 2 ст. 62 Закону «Про запобігання корупції» антикорупційна програма обов'язково затверджується керівниками:
державних, комунальних підприємств, господарських товариств (у яких державна або комунальна частка перевищує 50%), де середньооблікова чисельність працюючих за звітний (фінансовий) рік перевищує 50 осіб, а обсяг валового доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) за цей період перевищує 70 млн грн;
юросіб, які є учасниками процедури закупівлі відповідно до Закону «Про публічні закупівлі», якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг), робіт дорівнює або перевищує 20 млн грн.
Водночас втрачає чинність рішення НАЗК від 02.03.2017 р. №75 «Про затвердження Типової антикорупційної програми юридичної особи».
Наказ НАЗК від 10.12.2021 р. №794/21
набирає чинності з дня офіційного опублікування,
станом на 12.01.2022 р. офіційно не опублікований
Новини підготувала Анастасія ПОРИТКО, «Дебет-Кредит»