• Посилання скопійовано

Що нового

Нові розміри штрафів за ухилення від податків

! Платникам податків

У зв'язку з офіційним опублікуванням у газеті «Голос України» від 24.09.2019 р. з наступного дня набрав чинності Закон «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо зменшення тиску на бізнес».

Законом підвищено розміри штрафів за ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) і вилучено статтю 205 ККУ, якою встановлювалася відповідальність за фіктивне підприємництво.

Докладніше див. «ДК» №39/2019.

Закон України від 18.09.2019 р. №101-IX чинний з 25.09.2019 р.


З 2021 року звітність з ЄСВ і ПДФО буде об'єднано

! Платникам податків

У газеті «Голос України» за 25.09.2019 р. офіційно опубліковано закони щодо подання єдиної звітності з ЄСВ і ПДФО, якими вносяться відповідні зміни до Закону про ЄСВ і ПКУ.

Змінами буде об'єднано теперішню форму №1ДФ і Звіт з ЄСВ.

Не оминуть зміни і приватних підприємців. ФОПи-«єдинники» 1-ї та 2-ї груп у річній декларації з єдиного податку відображатимуть також відомості про суми ЄСВ, нарахованого, обчисленого і сплаченого за себе в порядку, визначеному законом для цієї категорії платників. А ФОПи-«єдинники» 3-ї групи відображатимуть суми нарахованого та сплаченого ЄСВ у декларації з єдиного податку за IV квартал.

ФОПи-«загальники» відображатимуть суми ЄСВ у декларації про майновий стан, звітуючи за рік.

За неподання, подання з порушенням установлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками нової звітності, якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення податкових зобов'язань платника податку, зменшення сум єдиного внеску та/або до зміни платника податку (застрахованої особи), накладатимуться штрафи у розмірі 510 та 1020 грн.

Нову єдину звітність з ПДФО та ЄСВ уперше потрібно буде подавати за I квартал 2021 року. Самих нових форм об'єднаної звітності ще немає — їх за цей час повинен розробити Мінфін.

Закони України від 19.09.2019 р. №115-IX та №116-IX наберуть чинності з 01.01.2021 р.


Загострено відповідальність за порушення габаритно-вагових норм

! Автоперевізникам

У зв'язку з офіційним опублікуванням у газеті «Голос України» від 24.09.2019 р. з наступного дня набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю».

Зокрема, вносяться зміни до Закону від 05.04.2001 р. №2344-III «Про автомобільний транспорт», згідно з якими за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу накладається штраф у розмірі 500 н. м. д. г.; за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 10% до 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу — штраф у розмірі 1000 н. м. д. г.; за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу — штраф у розмірі 2000 н. м. д. г.

Статтю 132-1 КУпАП доповнено частиною 2, якою визначено, що порушення правил проїзду великогабаритних і великовагових ТЗ автодорогами, вулицями або залізничними переїздами тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі: 500 н. м. д. г. — у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно; 1000 н. м. д. г. — у разі перевищення понад 10%, але не більше 20%; 2000 н. м. д. г. — у разі перевищення понад 20%.

Постанова про накладення адмінстягнення за правопорушення у сфері безпеки на автотранспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, може виноситися без участі особи, яка притягається до адмінвідповідальності.

Новою ч. 2 ст. 122-2 КУпАП передбачено, що невиконання водіями ТЗ, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та/або вантажів, вимог уповноважених посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, про зупинку ТЗ тягне за собою накладення штрафу в розмірі 200 н. м. д. г. або позбавлення права керування ТЗ на строк від 3 до 6 місяців.

Закон України від 11.09.2019 р. №54-IX чинний з 25.09.2019 р.


Уряд вдосконалив процедуру розгляду скарг у сфері держреєстрації

! СГ

Кабмін вніс зміни до Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2015 р. №1128.

Відповідно до змін, комісія з питань розгляду скарг у сфері держреєстрації протягом 5 р. д. з дати реєстрації скарги суб'єктом розгляду скарги вивчає скаргу для з'ясування:

1) чи віднесено розгляд скарги відповідно до законів до повноважень суб'єкта розгляду скарги (належний суб'єкт розгляду скарги);

2) чи оформлено скаргу з дотриманням вимог, визначених законами.

У разі наявності у суб'єкта розгляду скарги інших скарг з питання, порушеного у скарзі, розгляд таких скарг по суті об'єднується та здійснюється у строки, які обраховуються з дати реєстрації скарги, поданої раніше.

У разі коли встановлено, що скаргу оформлено без дотримання вимог, визначених законами, суб'єкт розгляду скарги на підставі висновку комісії приймає мотивоване рішення про відмову у задоволенні скарги без розгляду її по суті із зазначенням вичерпної інформації про підстави для такої відмови. Згадане рішення у формі наказу не позбавляє особу права на повторне звернення зі скаргою в межах визначених законодавством строків.

Постанова КМУ від 18.09.2019 р. №843 чинна з 21.09.2019 р.


Округлення розрахункових операцій дійшло і до банків

! Банкам і їхнім клієнтам

Нацбанк доповнив свою Постанову від 20.06.2019 р. №82 «Про вилучення з готівкового обігу монет дрібних номіналів» новим пунктом 5-1.

Тепер банки України під час вилучення з готівкового обігу монет дрібних номіналів відповідно до підстав, визначених законодавством України, мають право:

1) проводити округлення сум касових операцій за правилами, установленими п. 4 Постанови НБУ від 15.03.2018 р. №25 «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів»;

2) застосовувати правила п. 4 Постанови №25 за кожним касовим документом.

Результати округлення є іншими операційними доходами/витратами банку.

Як повідомляє НБУ, це рішення прийнято з урахуванням пропозиції банківської спільноти у зв'язку з вилученням з готівкового обігу монет дрібних номіналів.

Постанова НБУ від 24.09.2019 р. №117 чинна з 25.09.2019 р.


Скасовуються ліцензії операторам телекомунікацій

! Операторам телекомунікацій

У зв'язку з офіційним опублікуванням у газеті «Голос України» від 25.09.2019 р. через три місяці набере чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення переліку видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню».

Закон вилучає з переліку видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, діяльність у сфері телекомунікацій. Натомість СГ подаватимуть до національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, повідомлення про початок здійснення діяльності у сфері телекомунікацій. З дати подання повідомлення СГ набуває право на провадження діяльності у сфері телекомунікацій.

Оператори, провайдери телекомунікацій, інформація про яких внесена до реєстру операторів, провайдерів телекомунікацій, вважаються такими, що подали повідомлення. У разі невідповідності відомостей про таких СГ у реєстрі вони повинні протягом 3 місяців з дня набрання чинності цим Законом подати до НКРЗI зазначене повідомлення.

Закон від 18.09.2019 р. №102-IX набере чинності 25.12.2019 р.


Штрафи для власників «євроблях» знову відкладено

! Порушникам порядку ввезення авто

У зв'язку з офіційним опублікуванням у газеті «Голос України» від 21.09.2019 з наступного дня набрав чинності Закон «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо відтермінування застосування штрафних санкцій за порушення порядку ввезення транспортних засобів на митну територію України».

Законом тимчасово, до 31.12.2019 р. включно, відновлено дію п. 92 та 93 розд. XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ.

Також визначено, що тимчасово, до 31 грудня 2019 року включно, особи, відповідальні за дотримання умов (вимог) митних режимів тимчасового ввезення або транзиту щодо ТЗ особистого користування, що класифікуються за кодом товарної позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України, звільняються від адмінвідповідальності, передбаченої:

ч. 4 ст. 469 МКУ;

— ч. 6 і 7 (у частині керування ТЗ, не зареєстрованим або не перереєстрованим в Україні в установленому порядку) та ч. 8 і 9 (у частині керування ТЗ, щодо якого порушено обмеження, встановлені МКУ) ст. 121 КУпАП.

Закон України від 12.09.2019 р. №73-IX чинний з 22.09.2019 р.


Оновлено Порядок реєстрації договорів перестрахування

! Страховикам і перестраховикам

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, виклала у новій редакції Порядок реєстрації договорів перестрахування та надання страховиками (цедентами, перестрахувальниками) інформації про укладені договори перестрахування зі страховиками (перестраховиками)-нерезидентами, затверджений розпорядженням Нацкомфінпослуг від 15.09.2015 р. №2201.

Договори перестрахування, укладені зі страховиками (перестраховиками)-нерезидентами, в тому числі за участю страхових та/або перестрахових брокерів, мають відповідати п. 2 Порядку та вимог щодо здійснення перестрахування у страховика (перестраховика)-нерезидента та вимогам до зовнішньоекономічних договорів (контрактів), передбаченим Законом про ЗЕД. Під час укладання договорів перестрахування зі страховиками (перестраховиками)-нерезидентами можуть бути використані міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено Законом про ЗЕД або іншими законами.

Договори перестрахування підлягають реєстрації у страховика за допомогою облікової та реєструвальної системи такого страховика.

Облік договорів перестрахування здійснюється страховиком за допомогою облікової та реєструвальної системи страховика в електронній формі шляхом ведення відповідного реєстру договорів перестрахування із зазначенням дати реєстрації такого договору у хронологічному порядку у міру виникнення подій, які в ньому реєструються.

Страховики зобов'язані вносити до реєстру інформацію про укладання, зміну або припинення договорів перестрахування протягом 2 робочих днів з дати їх укладення, зміни або припинення.

Відомості за договорами перестрахування, що підлягають реєстрації, зберігаються страховиком у порядку та строки, визначені законодавством.

У разі укладення договору перестрахування зі страховиками (перестраховиками)-нерезидентами страховик (цедент, перестрахувальник) протягом 10 к. д. після укладення такого договору надсилає разом із супровідним листом (складається у довільній формі) до Нацкомфінпослуг інформацію про договір перестрахування, укладений зі страховиком (перестраховиком)-нерезидентом, за встановленою формою.

Iнформація подається страховиком (цедентом, перестрахувальником) до Нацкомфінпослуг з використанням веб-інтерфейсу доступу до спеціалізованого програмного забезпечення, який розміщений на офіційному веб-сайті Нацкомфінпослуг (в електронному вигляді у форматі Microsoft Excel).

Водночас втратило чинність розпорядження Нацкомфінпослуг від 15.09.2015 р. №2200, яким було затверджено Порядок засвідчення довідок для проведення розрахунків за договорами страхування та перестрахування з нерезидентами, дія яких поширюється на іноземну територію.

Розпорядження Нацкомфінпослуг від 23.07.2019 р. №1387 чинне з 24.09.2019 р.


Ліквідовано Департамент захисту економіки Нацполіції

! СГ

Кабмін ліквідував як юридичну особу публічного права Департамент захисту економіки як міжрегіональний територіальний орган Національної поліції.

Тепер функції і повноваження ліквідованого департаменту має здійснювати Нацполіція загалом.

Постанова КМУ від 02.09.2019 р. №841 чинна з 21.09.2019 р.


Затверджено уніфіковану форму акта перевірки у сфері загальної середньої освіти

! Закладам середньої освіти

Міністерство освіти і науки України затвердило уніфіковану форму акта, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері загальної середньої освіти.

Уніфікована форма акта містить вичерпний перелік питань щодо проведення заходу державного нагляду (контролю).

Водночас втрачає чинність уніфікована форма акта перевірки додержання суб'єктами господарювання, що надають послуги у сфері загальної середньої освіти, вимог законодавства про загальну середню освіту, затверджена наказом МОН від 20.05.2013 р. №560.

Наказ МОН від 05.08.2019 р. №1071 чинний з 20.09.2019 р.


Оновлено Положення про Комісію з питань розгляду скарг у сфері держреєстрації

! СГ

Міністерство юстиції України внесло зміни до Положення про Комісію з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженого наказом Мін'юсту від 12.01.2016 р. №37/5.

Зокрема, уточнено, що до складу комісії входять заступник міністра юстиції з питань державної реєстрації, посадові особи структурних підрозділів апарату Мін'юсту за напрямом державної реєстрації, а також можуть входити за згодою представники інших державних органів, громадських об'єднань, інші особи.

Також визначено, що Мін'юст забезпечує звуко- та відеофіксацію засідань комісії.

За спільним узгодженим рішенням скаржника (його представника) та суб'єкта оскарження останні можуть самостійно проводити звуко- та відеофіксацію роботи комісії з питання, що розглядається, крім заслуховування доповідей членів комісії, внесення пропозицій членами комісії, їх обговорення, голосування.

Наказ Мін'юсту від 06.09.2019 р. №2825/5 чинний з 24.09.2019 р.


Затверджено положення з питань атестації патентних повірених

! Патентним повіреним

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України затвердило:

1) Положення про атестаційну комісію Міністерства економічного розвитку і торгівлі України;

2) Положення про апеляційну комісію Міністерства економічного розвитку і торгівлі України;

3) Положення про Державний реєстр представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених).

Основними завданнями атестаційної комісії є розгляд заяв осіб, які мають намір займатися діяльністю патентних повірених, та їх атестація.

Натомість апеляційна комісія:

— розглядає скарги кандидатів у патентні повірені на рішення атестаційної комісії про відмову в допуску до кваліфікаційних екзаменів або про відмову в атестації за всіма або деякими заявленими кандидатом спеціалізаціями;

— здійснює контроль за дотриманням патентними повіреними вимог законодавства та Положення про патентних повірених.

Положення про Держреєстр патентних повірених визначає порядок ведення цього реєстру та видачі свідоцтв патентним повіреним.

У зв'язку з реорганізацією Мінекономрозвитку до наказу можуть бути внесені зміни.

Наказ Мінекономрозвитку від 19.07.2019 р. №1241 чинний з 10.09.2019 р.

Новини підготувала Анастасія ПОРИТКО, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру