• Посилання скопійовано

Коментар

Лист НБУ від 14.06.2013 р. №29-113/6518-7094

Нацбанк у коментованому листі роз'яснив, які валютні надходження банків і фізосіб підлягають обов'язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України (далі — МВР).

Отже, вимоги Постанови №1631 щодо обов'язкового продажу на МВР України поширюються, зокрема,на:

— власні операції уповноважених банків;

— надходження в іноземній валюті з-за меж України на користь фізичних осіб.

Нагадаємо, вимога обов'язкового продажу валюти поширюється на надходження в іноземній валюті 1-ї групи Класифікатора іноземних валют2 та в російських рублях. Відповідно до п. 4 Постанови №163, обов'язковому продажу на міжбанку підлягають надходження з-за меж України в іноземній валюті на користь фізичних осіб (резидентів та нерезидентів) у сумі, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 150 тис. грн за місяць. Суму коштів, отриманих від обов'язкової реалізації інвалюти, уповноважений банк зараховує в гривнях на поточний рахунок отримувача переказу не пізніше наступного робочого дня з дня здійснення обов'язкового продажу.

1 Постанова Правління НБУ від 14.05.2013 р. №163 «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті».

2 Постанова Правління НБУ від 04.02.98 р. №34 «Про затвердження Класифікатора іноземних валют».

Якщо сума переказу (переказів) за місяць менша в еквіваленті 150 тис. грн, такий переказ (перекази) може бути виплачений клієнту готівкою або зарахований на його поточний рахунок в іноземній валюті.

Отже, банк зобов'язаний з метою контролю за розміром сум, що надходять протягом календарного місяця на користь фізособи, здійснити аналіз таких надходжень. У разі перевищення встановленого еквівалента виконати обов'язковий продаж інвалютного надходження і здійснити зарахування гривневого еквівалента на поточний рахунок отримувача переказу не пізніше наступного робочого дня з дати здійснення обов'язкового продажу.

Як свідчить практика виконання вимог ще Постанови №4761, у банків виникало запитання, як здійснювати процедуру контролю за дотриманням клієнтами встановлених норм переказів коштів.

1 Постанова НБУ від 16.11.2012 р. №476 «Про порядок виплати переказів із-за кордону фізичним особам».

Але слід зазначити, що є низка операцій, які можуть підпадати або не підпадати під поняття «надходження в іноземній валюті із-за меж України на користь фізосіб». Наприклад, перекази, які здійснюються без відкриття рахунка за допомогою міжнародних платіжних систем. Є операції з використанням спеціальних платіжних засобів міжнародних платіжних систем (далі — СПЗ МПС), що формально також мають ознаки «надходжень» із-за меж України в іноземній валюті на користь фізосіб (резидентів та нерезидентів). Наприклад, розрахунки за операцією повернення коштів до операції оплати товару (послуги), здійсненої користувачем за межами України у валюті. Можливі кредитування карткових рахунків, ініційовані з використанням СПЗ МПС. Зазначені операції фактично є надходженнями у валюті з-за кордону.

У коментованому листі Нацбанк роз'яснює, що розуміється під поняттям «надходження в іноземній валюті з-за меж України на користь фізосіб». До цього поняття належать будь-які перекази у встановленому еквіваленті, у тому числі:

— кошти за операціями іноземного інвестування в Україну, що надходять на поточні рахунки фізичних осіб — резидентів та інвестиційні рахунки іноземних інвесторів — фізичних осіб;

— кошти, переказані нерезидентами як кредит, позика, фінансова допомога;

— кошти, що надходять для розміщення на депозитних (вкладних) рахунках фізичних осіб.

Олена ВОДОП'ЯНОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру