• Посилання скопійовано

Комментарий

Лист Мінфіну від 02.02.2012 р. №31-08410-07-10/2417

Ведення спільної діяльності в Україні регулюється гл. 77 ЦКУ. Відповідно до п. 3 П(С)БО 121 «Фінансові інвестиції» спільною діяльністю є господарська діяльність зі створенням або без створення юридичної особи, яка є об'єктом спільного контролю двох або більше сторін відповідно до письмової угоди між ними.

Бухгалтерський облік спільної діяльності без створення юрособи (далі — СД) регулюється пп. 19 — 20 П(С)БО 12, а оподаткування здійснюється відповідно до п. 153.14 ПКУ. У своєму листі від 02.02.2012 р. №31-08410-07-10/2417 Мінфін торкається тільки проблем бухгалтерського обліку.

Згадаймо, що за останній рік Мінфін неодноразово звертався до питань бухобліку СД: спочатку своїм наказом від 31.05.2011 р. №6642 (чинний з 04.07.2011 р.) значно оновив згадані положення П(С)БО 12, а потім — на допомогу бухгалтерам — затвердив Методрекодмендації №1873 з ведення обліку СД3.

Слід зауважити, що потреба у змінах в обліку СД була викликана самим життям. Проте внесені Мінфіном зміни до бухобліку СД були сприйняті бухгалтерською громадськістю неоднозначно — адже замість того, щоб зробити облік СД доступним та прозорим, Мінфін, на думку багатьох фахівців, необґрунтовано ускладнив засади бухгалтерського обліку СД без створення юрособи, зробивши його громіздким та незручним для користувачів.

У коментованому листі Мінфін намагається обстоювати правильність та доцільність внесених змін та не вважає їх суттєвими, обгрунтовуючи свою правоту, зокрема, високим рівнем фахівців, які розробляли ці зміни, та дотриманням положень МСБО 31 «Частки у спільних підприємствах». Керуючись саме цими положеннями МСБО, фахівці від Мінфіну й розробили Методрекомендації №1873. Проте застосування їх на практиці викликало ще більше запитань в учасників СД.

Також зазначимо: хоча зміни в бухобліку СД містять досить конструктивні положення (наприклад, визначення учасників СД, основні принципи бухгалтерського обліку та складання фінзвітності тощо), але практика доводить їх недосконалість. Зі складнощами у веденні СД та визначенні її результатів стикаються не тільки СД-оператори (вони зобов'язані складати окремий баланс спільної діяльності), але й інші учасники СД — адже їх усіх зобов'язали виділяти результати СД у власній фінзвітності окремо від іншої діяльності. Теоретично все було задумано правильно, але вийшло — «як завжди»!

Разом з тим Мінфін звертає увагу операторів СД на обов'язковість окремого ведення бухгалтерського обліку СД — для формування показників окремого СД-балансу та відповідних форм фінансової звітності СД. Отже, оператори СД повинні керуватись абз. 2 п. 6 П(С)БО 2 «Баланс»4, яким регламентовано складання окремого балансу.

1 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 12 «Фінансові інвестиції», затверджене наказом Мінфіну від 26.04.2000 р. №91.

2 Наш коментар див. у «ДК» №28/2011.

3 Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку спільної діяльності без створення юридичної особи, затверджені наказом Мінфіну від 30.12.2011 р. №1873 (наш коментар див. у «ДК» №7/2012).

4 Затверджене наказом Мінфіну від 31.03.99 р. №87.

Мінфін у листі звертає увагу учасників СД, що:

1) дані первинних документів про господарські операції про СД заносяться до окремих (відкритих для відображення СД) регістрів бухобліку;

2) за даними таких регістрів складаються окремий СД-баланс і відповідні форми фінзвітності про спільну діяльність;

3) показники окремого СД-балансу і відповідних форм фінансової звітності включаються до балансу підприємства — учасника СД і відповідних форм фінансової звітності;

4) при цьому інформація про внутрішньогосподарські розрахунки (взаємні зобов'язання у рівній сумі) не наводиться;

5) окремий СД-баланс до органів статистики не подається.

Проте Мінфін оминає увагою питання, чи цей окремий СД-баланс приєднується до балансу оператора, чи тільки окремі поfказники, як у всіх інших учасників? У зв'язку з цим варто звернути увагу, що в оператора СД його вклад — це внутрішньогосподарські розрахунки, а в інших учасників СД їх вклади — це розрахунки з контрагентами (коротко- чи довгострокові), тож в оператора СД показники СД-балансу є складовою його загального балансу, тому його внутрішньогосподарські розрахунки згортаються у рівних сумах.

Таким чином, оператор СД складає окремий СД-баланс, звіт про фінансові результати, а також форми, які необхідні усім учасникам СД для складання власної фінансової звітності — з урахуванням результатів СД, своєї частки в активах і зобов'язаннях.

Наталія КУЦМIДА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру