• Посилання скопійовано

Коментар

Лист ДПАУ від 05.09.2011 р. №23837/7/15-2117

Про зміни у сплаті екоподатку

Законом №36091 було внесено певні зміни щодо обкладення екологічним податком.
Своїм листом від 05.09.2011 р. №23837/7/15-2117 (див. у «ДК» №39/2011) ДПАУ прокоментувала ці зміни (вони починають діяти з 1 жовтня цього року). Отже, з'ясуємо, що саме змінилося.

Платники та податкові агенти

Нагадаємо, що з 01.01.2011 р. розділом VIII ПКУ замість збору за забруднення довкілля запроваджено екологічний податок. Відповідно до п. 240.1 ПКУ платниками податку є:

— суб'єкти господарювання;

1 Закон України від 07.07.2011 р. №3609-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України». Чинний з 06.08.2011 р.

— юридичні особи, що не провадять госпдіяльність;

— бюджетні установи;

— громадські та інші підприємства, установи та організації;

— постійні представництва нерезидентів (включаючи тих, які виконують представницькі функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників).

Щоб сплачувати екоподаток, ці особи повинні під час провадження діяльності на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснювати:

1) викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;

2) скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти;

3) розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини;

4) утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);

5) тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.

Крім того, до платників податку п. 240.2 ПКУ віднесено також громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферу пересувними джерелами забруднення у разі використання ними палива. I саме у цьому випадку екоподаток утримується і сплачується до бюджету податковими агентами. Законом №3609 змінено склад податкових агентів. Замість осіб, що здійснюють оптову та роздрібну торгівлю паливом, податковими агентами визначено виробників, які здійснюють торгівлю на митній території України паливом власного виробництва (у тому числі «давальці»), та імпортерів палива. Своїм листом від 05.09.2011 р. №23837/7/15-2117 податківці наголошують, що зміни чинні з 01.10.2011 р.

Об'єкт, база, ставки податку

У зв'язку зі зміною складу податкових агентів з 01.10.2011 р. до об'єкта і бази обкладення екоподатком пп. 242.1.4 ПКУ віднесено обсяги та види палива (у тому числі виробленого з давальницької сировини), реалізованого або імпортованого на митну територію України податковими агентами. У зв'язку з цим ДПАУ в коментованому листі звертає увагу на винятки, до яких віднесено обсяги:

1) палива, вивезеного у режимах експорту або реекспорту та/або переробки на митній території України, якщо це засвідчено належним чином оформленою ВМД;

2) мазуту та пічного палива, що використовуються в процесі виробництва тепло- та електроенергії.

Зверніть увагу: ставки екоподатку за викиди в атмосферу забруднень пересувними джерелами, встановлені п. 244.1 ПКУ, застосовуються у разі здійснення торгівлі на митній території України паливом власного виробництва. А для ввезеного в Україну (імпортованого) палива з 01.10.2011 р. новим п. 244.2 ПКУ встановлено ставки податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин пересувними джерелами.

Звітність та сплата

У коментованому листі податківці нагадують, що для виробників палива і тих, хто має справу з давальницькою сировиною, п. 250.2 ПКУ встановлено квартальний порядок нарахування, звітності та сплати екологічного податку. I з 01.10.2011 р. відповідно до пп. 250.2.2 Кодексу податкові агенти подаватимуть звітність і сплачуватимуть податок за реалізоване ними паливо не за місцезнаходженням пункту продажу, а за місцем перебування на податковому обліку в органах ДПС. Тобто велика кількість платників, місце перебування яких на податковому обліку не збігається з розташуванням пунктів продажу палива (а їх у платника — податкового агента може бути кілька!), зіткнуться з проблемою переходу з однієї податкової інспекції до іншої — адже подавати декларацію і сплачувати податок вони мають вже до «своєї» податкової інспекції. Процедуру такого переходу платника екоподатку законодавством не врегульовано. На нашу думку, з урахуванням Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом ДПАУ від 22.12.2010 р. №979, тут слід керуватися пунктами 250.9 — 250.10 ПКУ. Проте у листі жодних роз'яснень стосовно процедури такого переходу немає. Зі свого боку можемо лише порекомендувати звертатися до органів ДПС за місцем податкової реєстрації за роз'ясненнями.

Зауважимо також, що, ввівши до кола платників імпортерів палива, законодавство залишається дещо поблажливим до них і не зобов'язує їх складати податкову звітність з екоподатку1 — вони сплачують податок до або в день подання ВМД.

1 Форму податкової декларації з екоподатку затверджено наказом ДПАУ від 24.12.2010 р. №1010.

Відповідно до п. 250.5 ПКУ податкові агенти перераховують суми екоподатку одним платіжним дорученням на рахунки, відкриті в територіальних органах Держказначейства, які здійснюють розподіл цих коштів у співвідношенні, визначеному законом.

Визначення суми податку за викиди пересувними джерелами

До 01.10.2011 р. сума екоподатку, яка сплачувалася податковими агентами за викиди пересувними джерелами, визначалась як сума добутків кількості фактично реалізованих видів палива на відповідну ставку податку в поточному році. З IV кварталу цього року, у зв'язку зі змінами, внесеними Законом №3609 до розділу VIII ПКУ, за таким принципом розраховується сума податку також імпортерами палива та тими підприємствами, які виробляють паливо з давальницької продукції. На це також звертають увагу податківці у коментованому листі.

Приклад Підприємство у IV кварталі:

1) виробило 900 т бензину неетилованого (ставка податку, визначена у п. 244.1 ПКУ, становить 68 грн/т);

2) імпортувало дизельне біопаливо у кількості 100 т (ставка — 58 грн/т);

3) виготовило з давальницької сировини 50 т мазуту (ставка — 68 грн/т).

До декларації за звітний квартал воно має включити екозбір у сумі 64600 грн, у тому числі:

— суму екозбору за вироблений бензин: 900 х 68 = 61200 грн;

— екозбір за мазут, виготовлений за «давальницькою схемою»: 50 х 68 = 3400 грн.

Крім того, датою оформлення ВМД при перетині кордону підприємство повинно сплатити екозбір у сумі 5800 грн (100 х 58).

Порядок контролю

Податківці у своєму листі також наголошують, що з 1 жовтня функції контролю за дотриманням податкового законодавства стосовно екологічного податку, крім органів ДПС, покладаються і на митні органи — щодо імпортованого палива. Порядок контролю митними органами, зокрема за сплатою платниками екоподатку, встановлюється спільним рішенням центрального органу державної податкової служби та спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади в галузі митної справи.

Врізки:

З 01.10.2011 р. до податкових агентів віднесено виробників та імпортерів палива.

Імпортери сплачують екоподаток до або у день оформлення ВМД, але декларацію з цього податку не подають.

З 1 жовтня встановлено ставки екоподатку для імпортного палива.

Наталія КУЦМІДА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру